Polska

AMP 2018: Szybka Dowgiert

Joanna Kwatera 2018-04-21 20:06

W atmosferze przyjaźni i imprezy studenckiej najlepsi żacy spotkali się na Termach Maltańskich, aby rozstrzygnąć, która uczelnia zrzesza najlepszych pływaków-studentów w Polsce. Znakomity wynik w sprincie delfinowym uzyskała pierwszego dnia rywalizacji, powracająca do wysokiej formy Anna Dowgiert, a z dobrej strony pokazali się też inni kadrowicze.

Podopieczna Michała Szymańskiego podeszła do startu na luzie, choć jak sama przyznała trener Warty Poznań kazał swoim zawodnikom potraktować występ w Akademickich Mistrzostwach Polski poważnie. I może właśnie dzięki spokojnej głowie i braku presji Dowgiert udało się pokonać dwie długości pływalni z trzecim najlepszym czasem w karierze 25.81, słabszym od rekordu Polski zaledwie o czterdzieści pięć setnych sekundy. Rywalki nie były nawet w stanie nawiązać z nią walki, a druga na mecie Paulina Peda (AWF Katowice) straciła do triumfatorki prawie półtorej sekundy. Wynik pływaczki reprezentującej WSPiA Poznań to również najbardziej wartościowy rezultat pierwszego dnia zmagań (842 pkt).

Bardzo emocjonująco zapowiadał się także dzisiejszy finał na dystansie 100m stylem klasycznym mężczyzn, a na starcie w tej konkurencji pojawiła się cała śmietanka najlepszych żabkarzy w Polsce. Najszybciej ściganie rozpoczął jednak Marcin Stolarski (WSPiA Poznań) i on również najmocniej finiszował, łamiąc jako jedyny uczestnik tego wyścigu granicę jednej minuty. To trzynasty taki wynik na jego koncie na krótkim obiekcie. Zwycięstwo dziś dał mu czas 59.20. Drugi na mecie wyścigu zameldował się Krzysztof Tokarski (UE Katowice), a trzecią lokatę zajął Maciej Hołub (AWF Katowice).

Wyniki powyżej ośmiuset punktów zanotowali jeszcze w sobotę dwaj pływacy AWF Katowice - Tomasz Polewka i Michał Poprawa. Pierwszy z nich okazał się najlepszy na dystansie 100m stylem grzbietowym, osiągając rezultat 52.59, a drugi triumfował w rywalizacji sprinterskiej delfinistów z czwartym czasem w swojej karierze 23.46.

Ciekawe widowisko stworzyły również kraulistki w konkurencji 100m. Mistrzyni Polski Anna Kawecka i wicemistrzyni kraju Joanna Cieślak tym razem zamieniły się miejscami, a o wiele skuteczniejszy finisz pozwolił cieszyć się ze złota reprezentantce WSPiA Poznań (55.76). Na trzeciej lokacie uplasowała się Kalina Gralewska (AWF Warszawa). Wśród mężczyzn zwyciężył student poznańskiej uczelni, a zarazem rekordzista Polski Kacper Majchrzak (48.67).

Po tytuł akademickich mistrzów Polski sięgnęły dziś jeszcze Paulina Uryga (AWF Kraków) na 100m stylem klasycznym (1:09.80) i Katarzyna Górniak (Uniwersytet Rzeszowski) w konkurencji 100m stylem grzbietowym (1:01.13) oraz krakowskie sztafety 4x50m stylem dowolnym – wśród kobiet drużyna AGH Kraków w składzie: Anna Kozłowska, Katarzyna Kita, Aleksandra Bartyzel i Anna Kawecka (1:45.94), a wśród mężczyzn AWF Kraków, a na zwycięski rezultat 1:32.19 zapracowali Filip Lechowicz, Marcin Suzin, Piotr Sternak i znakomicie finiszujący Mateusz Wysoczyński.