Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 17.02

Szymon Gagatek 2017-02-17 00:08

Ruta Meilutyte podjęła decyzję w sprawie miejsca kontynuowania kariery; Grant Hackett aresztowany w domu swoich rodziców, kolejne kłopoty australijskiego mistrza; udany powrót Seebohm po operacji; brytyjski sprinter po zakończeniu współpracy z Jonem Ruddem przenosi się do Turcji - oto kolejny Pływacki Przegląd Wydarzeń z całego świata!

Znakomita litewska żabkarka, Ruta Meilutyte, zostaje w ojczyźnie! Dziewiętnastoletnia zawodniczka z Kowna postanowiła, że przez najbliższy czas będzie kontynuować swoją karierę w rodzinnym mieście, w którym przebywa od czasu zakończenia współpracy z Jonem Ruddem. Obecnie trenuje pod okiem olimpijczyka z Aten, Pauliusa Andrijauskasa i to właśnie były delfinista weźmie teraz pełną odpowiedzialność za jej osiągnięcia. - Po rozpoczęciu przygotowań w Kownie zdecydowałam, że chcę być w mieście, w którym spędziłam dzieciństwo. Zagraniczny wyjazd przestał być dla mnie opcją - Meilutyte mówiła dziennikarzom na specjalnej konferencji prasowej. Pierwotnie wspominano, że Litwinka ma do wyboru wiele możliwości, łącznie z przenosinami do Stanów Zjednoczonych czy Australii.

========================

Grant Hackett pakuje się w kolejne kłopoty. Były australijski pływak został w środę aresztowany przez policję w domu swoich rodziców w Gold Coast. Służby porządkowe wezwał ojciec zawodnika, by funkcjonariusze pomogli uspokoić jego agresywnie zachowującego się syna. Hackett miał być pobudzony i obrażać werbalnie członków swojej rodziny. - To nie jest Grant Hackett. To kompletnie inna osoba. Ja jej nie znam, moi rodzice jej nie znają. Jest w tym samym ciele, ale to nie są jego umysł i dusza. Mam nadzieję, że można coś zrobić z jego mentalnym zdrowiem - opowiadał mediom brat trzykrotnego mistrza olimpijskiego. Jeszcze tego samego dnia Hackett opuścił areszt bez żadnej kary, po czym wrzucił na Instagrama zdjęcie sugerujące, że sam został pobity przez swojego brata.

========================

Emily Seebohm rozpoczęła sezon 2017. Podczas strefowych mistrzostw Nowej Zelandii w Auckland Australijka zaprezentowała się dwukrotnie: na 100 m stylem grzbietowym i 200 m stylem zmiennym. W obu konkurencjach uzyskała najlepsze rezultaty - odpowiednio 1:00.38 i 2:13.90. Dla Seebohm to pierwsze starty po trudnym roku olimpijskim, w którym nie udało jej się wywalczyć choćby jednego indywidualnego medalu igrzysk w Rio. W grudniu okazało się, że pół roku wcześniej zdiagnozowano u niej endometriozę, co spowodowało konieczność przeprowadzenia operacji w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zawodniczka z Antypodów szybko wróciła jednak do treningów i w międzyczasie zdążyła nawet poddać się zabiegowi usunięcia zębów mądrości. Teraz w końcu będzie mogła w całości poświęcić się przygotowaniom do mistrzostw świata w Budapeszcie.  

========================

W ostatnich dniach kolejny znany pływak podjął decyzję o przenosinach do Turcji i dołączeniu do rosnącego w siłę klubu Energy Standard. W bardzo mocnej międzynarodowej grupie, prowadzonej przez brytyjskiego szkoleniowca Jamesa Gibsona, znajdzie się Benjamin Proud. Angielski sprinter, który ma na swoim koncie cztery medale mistrzostw Europy na długim basenie, musiał szukać nowego zespołu po tym, jak z pracą w Plymouth pożegnał się jego dotychczasowy trener Jon Rudd. Wybrał bazę w Belek, w klubie finansowanym przez rosyjskiego oligarchę Konstantina Grigoryszyna. Kolegami Prouda w Energy Standard będą między innymi Jewgienij Ryłow i Mychajło Romanczuk, a także mistrz olimpijski z Londynu, reprezentujący RPA Chad le Clos.