Świat

NCAA: Polki walczą dalej! Paluszek w finale A!

Szymon Gagatek 2015-03-21 20:54

Na trzeci dzień kobiecych mistrzostw I Dywizji NCAA w Greensboro czekaliśmy z wielkimi nadziejami związanymi ze startami naszych reprezentantek. Weronika Paluszek, Klaudia Naziębło i Katarzyna Wilk nie zawiodły i w komplecie przebrnęły kwalifikacje! Rewelacyjny występ zaliczyła Paluszek, która weszła do finału A na dystansie 200 jardów stylem klasycznym z piątym rezultatem!

Zawodniczka Virginia Tech uzyskała rano czas 2:07.83, gorszy o zaledwie dwie setne sekundy od jej rekordu życiowego, uzyskanego podczas ubiegłorocznych mistrzostw Atlantic Coast Conference. Taki wynik dał jej piątą lokatę i pewny awans do finału A. W kwalifikacjach zdecydowanie najlepiej poradziła sobie Kierra Smith z Minnesoty, która jako jedyna złamała barierę dwóch minut i pięciu sekund (2:04.95). Pozostałe pływaczki finiszowały już z ponad dwusekundową stratą. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Laura Simon z Uniwersytetu Wirginii i broniąca tytułu zawodniczka Notre Dame, Emma Reaney (2:07.18), a czwarta była Katie Olsen ze Stanford (2:07.38).

Pozostałe reprezentantki naszego kraju wystąpią w nocy z soboty na niedzielę w finałach B. Pływająca razem z Paluszek w barwach Virginia Tech Klaudia Naziębło była dwunasta na dystansie 200 jardów stylem motylkowym, cały dystans pokonując w 1:55.24. Do najlepszej szesnastki nie zakwalifikowała się między innymi wczorajsza triumfatorka rywalizacji na 100 jardów stylem grzbietowym, Rachel Bootsma, która była dziewiętnasta. Dokładnie taki sam rezultat jak wrocławianka uzyskała natomiast mistrzyni świata na dystansie 4x200 m stylem dowolnym z 2013 roku, Chelsea Chenault. Najlepszy wynik kwalifikacji zanotowała Hali Flickinger z Uniwersytetu Georgii (1:52.97).

Znakomity start na 100 jardów stylem dowolnym zaliczyła natomiast Katarzyna Wilk. Krakowianka była w kwalifikacjach tej konkurencji jedenasta i zakwalifikowała się do finału B, a rezultatem 48.12 s poprawiła o czternaście setnych sekundy swój dotychczasowy rekord życiowy! Do miejsca w najlepszej ósemce zabrakło dokładnie 0.31 s. Zdecydowanie najszybsza rano była Simone Manuel (46.68 s).

W sesji kwalifikacyjnej panie rywalizowały indywidualnie również na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym. Najszybsze były zawodniczki Uniwersytetu Kalifornijskiego, któremu po dzisiejszych udanych porannych startach mistrzowski tytuł mogłaby odebrać tylko prawdziwa katastrofa. Pierwsze miejsce zajęła Elizabeth Pelton (1:50.31), wyprzedzając o jedną setną sekundy Missy Franklin, dla której finał jej koronnej konkurencji będzie ostatnim indywidualnym startem w lidze NCAA. Po zakończeniu mistrzostw przechodzi bowiem na zawodowstwo, które wyklucza udział w tych rozgrywkach.

KOMPLET WYNIKÓW