Polska

GPP Szczecin: Znakomita Karpisz!

Joanna Kwatera 2016-05-01 23:10

 

W trzecim bloku pływackich zmagań podczas ostatniego w sezonie 2015/2016 Grand Prix Polski odbywającego się w Szczecinie oglądaliśmy kilka zaciętych pojedynków i co najważniejsze poznaliśmy zwycięzców klasyfikacje generalnej szczecińskich zawodów, a także całego cyklu Grand Prix sezonu 2015/2016. Wielką klasę na dystansie 800m stylem dowolnym pokazała Milena Karpisz.

Poranną rywalizację zainaugurowały wyścigi w konkurencji 200m stylem dowolnym, a w nich kolejny raz formą błysnął Kacper Majchrzak. Zawodnik Warty Poznań w straszliwym tempie rozpoczął pierwszą część dystansu i po pierwszych dwóch długościach basenu wyprzedzał resztę stawki o około 3 sekundy. Jednak w drugiej połowie wyścigu nie był już w stanie utrzymać tak mocnego tempa i nie zdołał poprawić najlepszego wyniku uzyskanego w obecnym sezonie na tym dystansie. Majchrzak wygrał zdecydowanie, łamiąc jako jedyny granicę jednej minuty i pięćdziesięciu sekund i uzyskując czas 1:49.35 (szybciej pływał już w tym roku podczas zawodów Swim Open w Sztokholmie - 1:48.55), a wynik ten wpisał do swojej tabeli najlepszych rezultatów w karierze w tej konkurencji na czwartym miejscu. Niecałe cztery sekundy za nim na metę wpadło siedmiu zawodników, których wynik zmieścił się w jednej sekundzie, a najlepszy z nich był Kacper Stokowski, ustanawiając swój drugi najlepszy czas w karierze (1:53.02). Wśród kobiet rywalizację wygrała Monika Czerniak (Kormoran Olsztyn), która wynikiem 2:02.90 również ustanowiła swój drugi najlepszy rezultat w karierze.

Po wczorajszej wygranej w konkurencji 50m stylem klasycznym, dzisiaj na dwukrotnie dłuższym dystansie triumfował Dawid Szulich. Zawodnik Delfina Legionowo stoczył zaciętą walkę o zwycięstwo z Marcinem Stolarskim (Żoliborz Warszawa), a ten i tym razem musiał uznać wyższość Szulicha, który odnotował czas 1:02.56. Bardzo dobra postawa pływaka z Legionowa zaowocowała dotrzymaniem tradycji, zgodnie z którą Szulich został (już po raz czwarty) najlepszym zawodnikiem klasyfikacji generalnej ostatnich zawodów z cyklu Grand Prix w sezonie. Pływackiego had-tricka w stylu klasycznym zaliczyła w Szczecinie Paulina Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn), która do puli zwycięstw dołożyła dziś jeszcze triumf na dystansie 100m, a czas jaki uzyskała 1:10.12 to czwarty najlepszy czas w jej karierze (szybciej pływała tylko w 2009 roku w epoce poliuretanu).

Rywalizacja pomiędzy Anną Dowgiert i Aleksandrą Urbańczyk na dystansach sprinterskich przeszła już chyba do tradycji wszystkich zawodów, a dziś mieliśmy okazję oglądać starcie tej dwójki w konkurencji 50m stylem motylkowym. I tak jak to zwykle bywa na długim basenie nieznacznie szybsza okazała się zawodniczka Śląska Wrocław, która osiągnęła wynik 26.31 i wyprzedziła Łodziankę, podobnie jak wczoraj w sprincie kraulowym, o 5 setnych sekundy. Dla Urbańczyk jednak wynik 26.36 oznacza nowy rekord życiowy w tej konkurencji. Niespodziewanie zakończył się wyścig na dystansie 50m stylem motylkowym wśród mężczyzn, w którym triumfował Maksymilian Zgierski (AZS Uł. Pł. Łodź) z czasem 24.40, a faworyci tej konkurencji Paweł Korzeniowski i Kacper Majchrzak podzielili między sobą trzecią lokatę.

Na starcie do konkurencji 200m stylem grzbietowym nie stawiła się murowana faworytka do zwycięstwa, rekordzistka Polski Alicja Tchórz. Jej nieobecność wykorzystała reprezentantka AZS AWFiS Gdańsk Gabriela Wójtowicz, która cztery długości basenu pokonała w czasie 2:16.82. Wśród mężczyzn na tym dystansie swoją szansę wykorzystał Jakub Skierka (Trops Kartuzy), który wygrał wyścig notując wynik 2:02.80.

Wisienką na torcie niedzielnej rywalizacji we Floating Arenie był znakomity występ Mileny Karpisz w rywalizacji na dystansie 800m stylem dowolnym. Reprezentantka Piątki Konstantynów Łódzki prowadzenie objęła właściwie już po dwusetnym metrze i nie oddała go do samego końca, zwiększając tylko znacznie swoją przewagę nad rywalkami. Po dotknięciu ściany finiszowej na tablicy wyników ukazał się rezultat 8:40.58, a czas ten to czwarty najlepszy (a trzeci w stroju tekstylnym) wynik w historii kraju w tej konkurencji!(Szybciej pływały tylko 3 zawodniczki: Otylia Jędrzejczak, Magdalena Dyszkiewicz i Donata Kilijańska). Karpisz zmiażdżyła swój dotychczasowy rekord życiowy aż o 5 sekund, a drugą na mecie Paulę Żukowską wyprzedziła o prawie 11 i pół sekundy.

Najlepszą zawodniczką Grand Prix Polski w Szczecinie wśród kobiet została Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), która zgromadziła na swoim koncie 2499 pkt i o 10 „oczek” wyprzedziła świeżo upieczoną rekordzistkę kraju na dystansie 50m stylem grzbietowym Aleksandrę Urbańczyk (AZS Uł. Pł. Łódź). Trzecią lokatę zajęła Anna Dowgiert (2410 pkt). Wśród mężczyzn triumfował Dawid Szulich z łączną sumą za trzy najlepsze starty 2407 pkt, a kolejne miejsca w rankingu zajęli Kacper Majchrzak (2398 pkt) i Paweł Korzeniowski (2390 pkt).

W klasyfikacji generalnej całego cyklu Grand Prix w sezonie 2015/2016 najlepszą zawodniczką okazała się Aleksandra Urbańczyk, która z ilością 7942 pkt pokonała zdecydowanie drugą w tabeli Alicję Tchórz (7668 pkt) i trzecią Annę Dowgiert (7310 pkt). Wśród mężczyzn najlepszym pływakiem został Radosław Kawęcki z liczbą 7533 pkt, przed Wojciechem Wojdakiem (7507 pkt) i Kacprem Majchrzakiem (7466 pkt). Pełne zestawienie znajduje się TUTAJ.