Polska

Grand Prix w Lublinie: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2017-04-07 19:07

Już w najbliższą sobotę i niedzielę w Aqua Lublin odbędą się kolejne, przedostatnie w tym sezonie, zawody Arena Grand Prix na 50-metrowym basenie. Przygotowania do mistrzostw kraju i najważniejszych letnich imprez międzynarodowych nabierają tempa, a rywalizacja się zaostrza. Sprawdziliśmy więc, na co tym razem warto zwrócić szczególną uwagę.

Ubiegłoroczna zwyciężczyni

Największy cykl zawodów pływackich w naszym kraju wrócił do Lublina w ubiegłym roku. Doszło wtedy do bardzo zaciętego pojedynku o zwycięstwo w klasyfikacji końcowej pomiędzy Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk i Alicją Tchórz. Wtedy lepsza okazała się Kaliszanka. Podopieczna Grzegorza Widanki wyprzedziła jednak reprezentantkę AZS UŁ PŁ Łódź zaledwie o siedemnaście punktów. Teraz obie ponownie będą faworytkami całych zmagań. Bezpośrednio zmierzą się ze sobą tylko na 50 m stylem grzbietowym. Urbańczyk spróbuje swoich sił także w sprincie stylem dowolnym i motylkowym oraz na 100 m stylem dowolnym, natomiast Tchórz wystartuje jeszcze na dystansach 100 i 200 m stylem grzbietowym, a także na 200 m stylem zmiennym. Co ciekawe, konfrontacja obu w grzbiecie tym razem wypadnie dopiero na zakończenie zawodów. Niedzielny poranek może zatem dostarczyć wielkich emocji.

Siostry Zachoszcz znowu razem

W najblizszy weekend po prawie półrocznej przerwie do ścigania się na krajowym podwórku powróci Joanna Zachoszcz. Reprezentantka Polski na igrzyskach w Rio de Janeiro ma już za sobą problemy zdrowotne i w Lublinie będzie mogła sprawdzić swoją formę na 200, 400 i 800 m stylem dowolnym. Będzie to dla niej pierwszy występ od październikowych zmagań na Grand Prix w Krakowie (po drodze ominęły ją między innymi mistrzostwa Polski w Olsztynie, gdzie na co dzień trenuje). Zachosz ponownie stanie na starcie jednych zawodów wspólnie ze swoją siostrą, Pauliną, która była objawieniem rywalizacji w Warszawie. Teraz na pewno ponownie spróbuje włączyć się do walki o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, prezentując się we wszystkich trzech konkurencjach w stylu klasycznym.

Ciekawie na długich dystansach

Joannie Zachoszcz tuż po powrocie do pływania nie będzie łatwo o sukcesy. Na najdłuższych dystansach w stylu dowolnym w Aqua Lublin pojawią się bowiem niemal wszystkie zawodniczki z krajowej czołówki. Na 200 i 400 metrów najlepszymi czasami zgłoszeń legitymuje się Paula Żukowska ze Śląska Wrocław, natomiast na 800 metrów pierwsze miejsce na liście startowej zajmuje Milena Karpisz z Piątki Konstantynów Łódzki. A przecież nie można też zapominać o koleżance Zachoszcz z AZS UWM Olsztyn Justynie Burskiej oraz Paulinie Piechocie z UKS 190 Łódź, które na początku sezonu dzieliły między siebie zwycięstwa na dystansach 400 i 800 metrów w Kozienicach i Warszawie. Niewykluczone, że to własnie ta piątka pływaczek stworzy w najbliższych dwóch dniach najciekawsze widowiska.

Wielcy nieobecni

Na Grand Prix zabraknie wielu zawodników z krajowej czołówki, którzy w ostatnim czasie odgrywali kluczowe role w walce o zwycięstwa w klasyfikacji generalnej cyklu. Na obóz wysokogórski do Hiszpanii udała się ekipa Warty Poznań z Kacprem Majchrzakiem, Konradem Czerniakiem, Marcinem Stolarskim i Anną Dowgiert, na listach startowych zawodów Stockholm Open znajduje się Wojciech Wojdak, a na pływalni w stolicy województwa lubelskiego nie pojawią się też nasi juniorzy, którzy udali się na wielomecze w Pradze i Atenach (na czele ze zwycięzcą warszawskiej edycji Grand Prix, Kacprem Stokowskim). Wszystko wskazuje więc na to, że kwestia triumfu wśród mężczyzn rozstrzygnie się w ten weekend w stylu grzbietowym pomiędzy Radosławem Kawęckim i Tomaszem Polewką. Swoje trzy grosze do tej rywalizacji na pewno spróbuje też dorzucić Filip Zaborowski, którego czekają starty na 200, 400 i 800 m stylem dowolnym.

Czepki Megatiming.pl

W Lublinie na stoisku naszego partnera, H2OShop, będziecie mogli nabyć unikalne czepki "Wspieram Megatiming.pl". Są to cegiełki, które przeznaczymy na wysłanie naszej redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie. To wielka szansa, by przekazać Wam wyjątkowe treści, informacje z polskiego obozu, wypowiedzi biało-czerwonych "na gorąco", jak i dłuższe rozmowy, których nie znajdziecie nigdzie indziej. To także okazja do udostępnienia unikalnych zdjęć bohaterów czempionatu - pływaków, którymi przez ponad tydzień będzie się zachwycał cały świat. Liczymy na Wasze wsparcie.