Świat

Windsor 2016: Faworyci powalczą w finale sprintów

Joanna Kwatera 2016-12-11 17:12

W sobotę w Windsor rozegrane zostały także wyścigi półfinałowe w czterech konkurencjach.

Na dystansie 100m stylem dowolnym najlepszym czasem rywalizacji półfinałowej wykazał się zwycięzca eliminacji Blake Pieroni. Amerykanin pokonał cztery długości basenu sześć setnych sekundy szybciej niż rano (46.70) i wyprzedził brązowego medalistę na dystansie o połowę krótszym - Litwina Simonasa Bilisa. Trzeci był Japończyk Shioura. Ostatnim, który złamał granice czterdziestu sześciu sekund był Koreańczyk Park Taehwan, który z czwartym czasem awansował do wyścigu finałowego. W najlepszej ósemce znaleźli się także Luca Dotto (Włochy), Mehdy Metella (Francja), Marius Kusch (Niemcy) i Tommaso D’Orsogna (Australia).

Ciekawie zapowiada się także pojedynek Żelaznej Damy w finale konkurencji 100m stylem motylkowym z Amerykanką Kelsi Worrell. W półfinale o dwie setne sekundy szybsza była Worrell (50.80), ale Węgierka na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Dosyć spokojnie uzyskała swój drugi czas w karierze (55.82) i na pewno będzie chciała powalczyć na tym dystansie o najwyższe laury. Trzeci wynik półfinałów uzyskała 16letnia Japonka Rikako Ikee, która jednak popłynęła już wolniej od dwóch pierwszych o prawie sekundę (56.68). W finale zmierzą się także: Sarah Gibson (USA), Katerine Savard (Kanada), Daiene Dias (Brazylia), Svetlana Chimrova (Rosja) i Emily Washer (Australia).

Po raz kolejny w rywalizacji żabkarzy na sprinterskim dystansie najlepszym czasem tym razem półfinałów popisał się Kirill Prigoda. Rosjanin jako jedyny złamał wieczorem barierę dwudziestu sześciu sekund (25.95)i zrobił to również pierwszy raz w swojej karierze, ustanawiając nowy rekord Rosji w tej konkurencji. Drugi czas uzyskał Brazylijczyk Felipe Lima, a trzeci Giulio Zorzi z RPA. W finale zobaczymy także obrońcę tytułu Felipe Franca Silvę z Brazylii i rekordzistę świata Camerona van der Burgh’a z RPA, który dostał się tam z dopiero siódmym wynikiem półfinałów. Finałową ósemkę uzupełnili: Fabio Scozzoli (Włochy), Cody Miller (USA) i Peter Stevens Słowacja).

Na dystansie 50m stylem dowolnym kobiet faworytki są dwie: obrończyni tytułu i rekordzistka świata – Ranomi Kromowidjojo oraz specjalistka od sprintu, mistrzyni świata na 50m w stylu motylkowym z Windsor Jeanette Ottesen. W półfinałach tylko one złamały granicę dwudziestu czterech sekund, a szybsza była Holenderka (23.67 – 23.99). Szybko pływała także Włoszka Silvia di Pietro (24.04). Być może do rywalizacji włączy się także zwyciężczyni stumetrówki z Windsor Australijka Brittany Elmslie, która uzyskała w tej rywalizacji piąty czas. W wyścigu medalowym popłyną także: Anna Santamans (Francja), Erika Ferraioli (Włochy), Madison Kennedy (USA) i Amanda Weir (USA) – trzy ostatnie z nich zanotowały identyczny czas 24.18.

fot. Galeria Nikon - finawindsor2016.com