Polska

Szczecin 2016: Żabkarze weszli do gry

Szymon Gagatek 2016-05-28 12:58

Drugi dzień mistrzostw Polski już od lat inauguruje zmagania żabkarzy. Nie inaczej było w sobotni poranek w szczecińskiej Floating Arenie. Eliminacje na dystansie 50 m stylem klasycznym nie wyklarowały zdecydowanych faworytów, ale obyło się też bez większych niespodzianek. Z najlepszymi wynikami do finałów awansowali Dominika Sztandera i Krzysztof Tokarski.

Co prawda zawodniczka Juvenii Wrocław wyprzedziła Paulinę Zachoszcz z AZS UWM Olsztyn o zaledwie siedem setnych sekundy (31.90 - 31.97), ale to właśnie podopieczna Grzegorza Widanki wciąż wydaje się być najpoważniejszą kandydatką do zdobycia złota (trzeciego z rzędu) i podtrzymania niesamowcie długiej passy zwycięstw na sprinterskim dystansie na krajowym podwórku. Rano dobrze spisała się również Alexandra Iwanowska. Klubowa koleżanka Sztandery zajęła trzecie miejsce z czasem 32.17 s i wypełniła minimum na mistrzostwa Europy juniorów w Hodmezovasarhely. Rezultat Iwanowskiej jest trzecim w historii polskiego pływania wśród szesnastolatek, gorszym od rekordu Polski w jej kategorii wiekowej o trzydzieści dwie setne sekundy.

Skład finału 50 m stylem klasycznym kobiet:
Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław)
Paulina Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn)
Alexandra Iwanowska (Juvenia Wrocław)
Justyna Kasperuk (Gim-92 Ursynów Warszawa)
Weronika Hallmann (Solex Lębork)
Agnieszka Ostrowska (AZS PWSZ Racibórz)
Weronika Paluszek (AZS AWF Warszawa)
Paulina Uryga (AZS AGH Kraków)
Angelika Wikieł (AZS UWM Olsztyn)
Natalia Fryckowska (MKP Szczecin)

Wśród mężczyzn eliminacje w tej konkurencji były bardzo wyrównane. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Tokarski. Zawodnik AZS AWF Katowice popłynął tylko o trzy setne sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego, uzyskując czas 28.01 s. Dzięki temu wyprzedził minimalnie aktualnego mistrza kraju na krótkim basenie, Macieja Hołuba (28.03 s). Trzecie miejsce zajął natomiast Dawid Szulich (28.08 s) - niepokonany na krajowym czempionacie na pływalni o olimpijskich wymiarach już od trzech lat. Zdobycie czwartego złota z rzędu nie będzie dla reprezentanta Delfina Legionowo prostym zadaniem. Do walki na pewno włączą się również Marcin Stolarski i uskrzydlony wypełnieniem olimpijskiego minimum Filip Wypych. W gronie dziesięciu najszybszych pływaków sesji porannej zabrakło kilku świetnych żabkarzy. Bartłomiej Roguski, Mikołaj Machnik oraz młodzi i utalentowani Piotr Siemiński oraz bracia Kusto wystąpią "tylko" w finale B i będą musieli szukać swoich szans na lepsze występy na dłuższych dystansach.

Skład finału 50 m stylem klasycznym mężczyzn:
Krzysztof Tokarski (AZS AWF Katowice)
Maciej Hołub (AZS AGH Kraków)
Dawid Szulich (Delfin Legionowo)
Marcin Stolarski (Żoliborz Warszawa)
Filip Wypych (AZS UŁ PŁ Łódź)
Jan Kozakiewicz (MUKP Warszawianka)
Mateusz Pacholczyk (Kormoran Olsztyn)
Jacek Arentewicz (Shark Rudna)
Michał Szer (AZS AWF Warszawa)
Patryk Nowak (AZS AWF Katowice)