Świat

Kopenhaga 2017: Rosjanie będą groźni

Szymon Gagatek 2017-12-05 21:56

Kolejne pływackie potęgi ogłaszają oficjalnie swoje składy na mistrzostwa Europy na krótkim basenie (13-17 grudnia). Aż 31 osób do Kopenhagi wyślą Rosjanie, którzy będą zapewne jednymi z kandydatów do zwycięstwa w klasyfikacji medalowej całej imprezy. Wśród powołanych zabraknie jednak chociażby Juliji Jefimowej.

Do mistrzostw Europy w Kopenhadze pozostało 8 dni!

Zawodami kwalifikacyjnymi dla Rosjan były niezwykle ciekawe i obfitujące w dobre wyniki mistrzostwa kraju. W Kazaniu prawdziwą furorę zrobił Oleg Kostin. Dwudziestopięcioletni żabkarz ustanowił nowy rekord Europy na 100 m stylem klasycznym, pokonując cztery długości basenu w 56.16. Tym samym o trzynaście setnych sekundy poprawił osiągnięcie Robina van Aggele z Holandii, pochodzące jeszcze z mistrzostw Europy w Stambule w 2009 roku. Do tego dołożył jeszcze triumf na dystansie o połowę krótszym (25.96).

Kolejną gwiazdą czterodniowych zmagań był zaledwie siedemnastoletni Kliment Kolesnikow. Największy rywal Kacpra Stokowskiego aż ośmiokrotnie stanął na najwyższym stopniu podium, a zarówno na 50, jak i na 100 m stylem grzbietowym pływał szybciej od rekordów świata juniorów, należących do naszego reprezentanta (kolejno 23.28 i 49.84). Jakby tego było mało, na 200 m stylem zmiennym poprawił najlepszy czas w historii rosyjskiego pływania (1:53.36). Rekordy kraju seniorów ustanowiły również panie: Swietłana Czimrowa (100 i 200 m stylem motylkowym: 56.39, 2:04.36) oraz Rozalija Nasretdinowa (50 m stylem dowolnym: 23.64).

Zawody w Kazaniu wyłoniły 31 osób, które polecą do Kopenhagi: 18 mężczyzn i 13 kobiet. Największą nieobecną wydaje się być Julija Jefimowa, która musiała wycofać się z udziału w krajowym czempionacie już po pierwszym dniu i efektownym zwycięstwie na 50 m stylem klasycznym (29.60). Rosyjskiej żabkarce odnowiła się kontuzja, co uniemożliwiło jej dalsze starty. W Royal Arenie nie zobaczymy też między innymi Swietłany Czimrowej. Młoda delfinistka wybiera się do Rio de Janeiro na mistrzostwa świata wojskowych.

Kadra Rosji na mistrzostwa Europy w Kopenhadze:
Mężczyźni (18):
Wiaczesław Andrusenko, Edward Waliachmetow, Michaił Wekowiszczew, Michaił Dowgaljuk, Michaił Dorinow, Kliment Kolesnikow, Aleksandr Krasnych, Iwan Kuzmienko, Władimir Morozow, Danił Pasynkow, Aleksander Popkow, Kirił Prigoda, Aleksandr Sadownikow, Nikita Uljanow, Siergiej Fesikow, Aleksander Charłanow, Ilja Chomienko, Andriej Szabasow

Kobiety (13):
Anastazja Awdiejewa, Weronika Andrusenko, Anastazja Guzenkowa, Natalia Iwaniewa, Maria Kamieniewa, Anastazja Kirpicznikowa, Polina Łapszyna, Rozalija Nasretdinowa, Walerija Salamatina, Witalina Simonowa, Daria Ustinowa, Anastasija Fesikowa, Daria Czikunowa