Świat

NCAA: Kosmiczna Manuel rozpędzona do prędkości światła

Szymon Gagatek 2015-03-20 02:29

Simone Manuel została gwiazdą pierwszego dnia kobiecych mistrzostw NCAA, które odbywają się na obiekcie Uniwersytetu Północnej Karoliny w Greensboro. Zawodniczka Stanford zwyciężyła indywidualnie na dystansie 50 jardów stylem dowolnym oraz dokonała cudu na ostatniej zmianie sztafety 4x100 jardów stylem zmiennym, zapewniając swojej drużynie nie tylko zwycięstwo, ale również rekord Ameryki w tej konkurencji.

Sesja finałowa rozpoczęła się od rywalizacji na dystansie 4x50 jardów stylem dowolnym. Już tutaj oznaki niesamowitej formy dała Manuel, która na pierwszym odcinku uzyskała czas 21.68 s. Nie przyprowadziła jednak swojej ekipy na prowadzeniu. Jeszcze szybsza (o dokładnie siedem setnych sekundy) była bowiem Ivy Martin z Wisconsin, co miało zapowiadać olbrzymie emocje w późniejszym finale sprintu kraulistek. Pływaczki Stanford szybko objęły prowadzenie na kolejnej zmianie i utrzymywały je aż do ostatnich metrów. Dopiero na finiszu Farida Osman z Uniwersytetu Kalifornijskiego wyprzedziła Ally Howe, pokonując dwie długości basenu w 21.17 s i gwarantując drużynie z Berkeley ostateczny sukces.

W finale B tej konkurencji zaprezentowała się Katarzyna Wilk, która, podobnie jak w kwalifikacjach, wystąpiła na otwierających wyścig 50 jardach. Na przepłynięcie całego dystansu potrzebowała 22.52 s. Finalnie zawodniczki Trojans zostały sklasyfikowane na dziesiątym miejscu, przegrywając popołudniowy wyścig jedynie z Tennessee i tracąc do rekordu własnej uczelni tylko dwadzieścia osiem setnych sekundy.

W pierwszej indywidualnej konkurencji zwyciężyła reprezentantka Wirginii, Leah Smith. Była najlepsza na 500 jardów stylem dowolnym, ale nie udało jej się poprawić rezultatu z czwartkowego poranka i wyśrubować rekordu ligi, który ustanowiła w kwalifikacjach. W sesji finałowej o ponad sekundę wolniejsza okazała się Cierra Runge, która jeszcze do dziś była posiadaczką najlepszego wyniku w historii NCAA na tym dystansie. Na 200 jardów stylem zmiennym zawodniczki Uniwersytetu Kalifornijskiego wywalczyły dublet. Pierwsza była Missy Franklin (1:52.11), której do rekordu Ameryki zabrakło jedynie trzydziestu czterech setnych sekundy, a na drugiej pozycji znalazła się Elizabeth Pelton.

Popis Manuel rozpoczął się od finału 50 jardów stylem dowolnym. Zamiast wyrównanej walki z Ivy Martin, na ostatnich metrach można było podziwiać teatr jednej aktorki. Podopieczna Teri McKeever uzyskała czas 21.32 s, drugi w historii pływania na jardowych basenach, wolniejszy tylko o pięć setnych sekundy od rekordu Ameryki, który Lara Jackson ustanowiła w stroju poliuretanowym. Pływaczka Golden Bears wyprzedziła dziś aż o trzy dziesiąte sekundy swoje największe rywalki: Martin (21.61 s), Kelsi Worrell (21.62 s) i Faridę Osman (21.68 s).

Prawdziwe atrakcje Manuel przygotowała jednak dopiero na finał 4x100 jardów stylem zmiennym. Na ostatnią zmianę wskoczyła mając dwie sekundy (!) straty do sztafety Wirginii i z każdą chwilą niwelowała przewagę rywalek. Ostatnie dwadzieścia pięć jardów pokonała "z prędkością światła", rzutem na taśmę dotykając ściany swoimi długimi rękami przed wszystkimi pozostałymi zawodniczkami i wyprzedzając o jedną setną sekundy Uniwersytet Wirginii. Cały odcinek reprezentantka USA pokonała w 45.45 s, a więc niemal sekundę szybciej od najlepszego wyniku w historii na dystansie 100 jardów stylem dowolnym ze startu zatrzymanego! Ekipa Stanford uzyskała czas 3:26.41, który jest również nowym rekordem Ameryki! W finale popłynęła także drużyna Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Katarzyna Wilk dystans w stylu dowolnym pokonała w 48.16 s, przyprowadzając Trojans na siódej pozycji.

Po pierwszym dniu zmagań na czele (z minimalną, dziesięciopunktową przewagą nad Uniwersytetem Kalifornijskim) znajdują się obrończynie tytułu z Georgii. Trzecie są, w dużej mierze dzięki świetnej postawie Manuel, zawodniczki ze Stanford. Na dziewiątym miejscu znajduje się ekipa Trojans z Katarzyną Wilk, natomiast ekipa Weroniki Paluszek i Klaudii Naziębło, Virginia Tech, jeszcze nie zapunktowała.

KOMPLET WYNIKÓW

Mistrzynie NCAA, dzień I:
4x50 jardów stylem dowolnym: California (Kaylin Bing, Missy Franklin, Rachel Bootsma, Farida Osman)   1:26.41
500 jardów stylem dowolnym: Leah Smith (Virginia)   4:31.54
200 jardów stylem zmiennym: Missy Franklin (California)   1:52.11
50 jardów stylem dowolnym: Simone Manuel (Stanford)   21.32 s
skoki - trampolina 1m: Samantha Pickens (Arizona)   345.90 pkt
4x100 jardów stylem zmiennym: Stanford (Ally Howe, Katie Olsen, Janet Hu, Simone Manuel)   3:26.41 [rekord Ameryki]

Klasyfikacja punktowa po I dniu:
1. Georgia   172 pkt
2. California   162 pkt
3. Stanford   111 pkt
...9. University of Southern California   46 pkt