Klasyczna rewolucja?

Szymon Gagatek 2013-03-28 14:05

Światowa Federacja Pływacka ogłosiła listę ewentualnych zmian w przepisach, nad którymi będzie dyskutować Kongres FINA w czasie Mistrzostw Świata w Barcelonie, na przełomie lipca i sierpnia. Wśród nich znalazł się punkt mówiący o zezwoleniu na wielokrotne kopnięcia delfinowe w wyścigach w stylu klasycznym!

Zmiana miałaby dotyczyć jedynie pierwszych piętnastu metrów po starcie. Przy nawrotach, a także na zmianie stylem klasycznym w wyścigach stylem zmiennym, wciąż obowiązywałaby zasada mówiąca o jednym delfinowym kopnięciu.

Całe zamieszanie rozpoczęło się na dobrą sprawę podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, kiedy to złoty medalista na dystansie 100 m stylem klasycznym, Cameron van der Burgh z RPA, przyznał, że po starcie w finale wykonał więcej niż jedno dozwolone kopnięcie delfinowe. Dodał, że zrobił tak tylko dlatego, że jest to powszechna praktyka wśród najlepszych na świecie zawodników i on nie chciał przez to stracić szans na złoto. Dodał również, że jest za… wprowadzeniem podwodnych kamer, które mogłyby monitorować pracę nóg zawodników. Takie głosy przewijały się co jakiś czas w środowisku pływackim tak często, jak te o pozwoleniu na wielokrotne kopnięcia. Jako pierwszy oficjalnie w sprawie „złagodzenia” przepisów głos zabrał Vladimir Salnikov – dwukrotny Mistrz Olimpijski na 1500 m, a obecnie prezes rosyjskiego związku - informując w oświadczeniu na stronie internetowej swojej federacji o możliwości wprowadzenia takiej zmiany, o której podobno toczono już dyskusję wewnątrz LEN-u.

Wśród żabkarzy zapanowało spore poruszenie. Ed Moses na swoim koncie na Twitterze porównał nawet tę zmianę z czasami, kiedy zawodnicy startowali w strojach z poliuretanu. Co ważne, propozycja regulacji przepisów została zarekomendowana przez Zarząd FINA.

Na zebraniu Kongresu Technicznego FINA, które rozpocznie się trzy dni przed startem zawodów pływackich w Barcelonie (25 lipca), zostanie też zapewne zatwierdzonych kilka zapisów dotyczących sztafet mieszanych. Chodzi o oficjalne odnotowywanie rekordów świata w tych wyścigach - zarówno na długim, jak i krótkim basenie.

Pełna lista zmian [LINK]