Świat

Gwangju 2015: Czas na Burską!

Szymon Gagatek 2015-07-06 15:48

W nocy z poniedziałku na wtorek w końcu doczekamy się pierwszego kobiecego startu na uniwersjadowej pływalni w Gwangju. W kwalifikacjach 400 m stylem dowolnym wystąpi Justyna Burska z Piątki Konstantynów Łódzki. Dla bohaterki tegorocznych mistrzostw Polski w Szczecinie będzie to debiut na tak wielkiej międzynarodowej imprezie.

Czterokrotna złota medalistka krajowego czempionatu, najlepsza we Floating Arenie między innymi właśnie na 400 m stylem dowolnym, ma w tej konkurencji dziesiąty czas zgłoszenia i będzie w szerokim gronie kandydatek do zajęcia miejsca w pierwszej ósemce, która po południu popłynie w finale. Polka popłynie w ostatniej serii na torze szóstym, obok niej na słupku startowym stanie dzisiejsza brązowa medalistka na dystansie 1500 m stylem dowolnym, Kiah Melverton z Australii, a z najlepszym czasem zgłoszenia wystartuje Leah Smith ze Stanów Zjednoczonych.

We wtorek w Gwangju poznamy zwycięzców aż siedmiu pływackich konkurencji. Oprócz rywalizacji na 400 m stylem dowolnym, panie o medale powalczą na dystansach 100 m stylem grzbietowym i 200 m stylem zmiennym, a także wśród sztafet 4x200 m stylem dowolnym. Sporo emocji powinny wywołać zwłaszcza grzbiecistki. Walka o pierwsze miejsce powinna rozegrać się pomiędzy Amerykankami: Rachel Bootsmą i Elizabeth Pelton oraz świetnie spisującą się w Korei Kanadyjką Kylie Masse, która wygrała półfinały z czasem 1:01.26. Z kolei po złoto w stylu zmiennym pewnym krokiem zmierza Madison Cox z USA, która dziś była najlepsza zarówno rano, jak i po południu, kończąc półfinałową rywalizację z czasem 2:12.15.

Z kolei mężczyźni powalczą o mistrzostwo Uniwersjady na 50 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem klasycznym i motylkowym. Wśród grzbiecistów po kolejne złoto popłynie Junya Hasegawa, który w Korei nie przegrał jeszcze wyścigu, a w półfinałach uzyskał czas 25.19 s. Z kolei wśród delfinistów zapewne doczekamy się kilku znakomitych rezultatów. Już w dzisiejszej walce o wejście do ósemki świetnie spisał się Evgeny Koptelov z Rosji, którego wynik (1:55.58) jest dziesiątym w tym roku na świecie.

Sporo powinno się dziać w finale 200 m stylem klasycznym. Mistrz Uniwersjady na o połowę krótszym dystansie, Dmitriy Balandin, może mówić o wielkim szczęściu, że w ogóle znalazł się najlepszej ósemce. Kazach wszedł do finału z ostatnim rezultatem, wyprzedzając o jedną setną sekundy Nicolasa Schafera z Australii. Mimo to, w jutrzejszym wyścigu zapewne również włączy się do walki o medale, w której faworytem powinien być Craig Benson. Brytyjczyk uzyskał dziś czas 2:10.18, wygrywając półfinały przed Kazukim Kohinatą z Japonii i Kirillem Prigodą z Rosji. Z dalszej rywalizacji odpadł między innymi rekordzista świata w tej konkurencji, Akihiro Yamaguchi z Japonii, który był jedenasty (2:12.33).

Polskie starty - wtorek:
1:45 - 400 m stylem dowolnym – kwalifikacje
   Justyna Burska
12:00 - 400 m stylem dowolnym – FINAŁ
   ew. Justyna Burska

-----------------------------------------------

Transmisja (komentują: Sylwester Sikora, Maciej Bonecki):

Eurosport
6:30 – 8:00   sesja finałowa, III dzień [powtórka]

Eurosport 2:
12:00 - 14:30   sesja finałowa, IV dzień [NA ŻYWO]

Jutro ponownie będziemy mogli śledzić zmagania pływaków na Uniwersjadzie w Gwangju na żywo na antenie Eurosportu 2. Stacja przeprowadzi relację z całej sesji finałowej, która rozpocznie się o godzinie 12:00 polskiego czasu. Transmisja z walki o medale, tak jak w poprzednich dniach, będzie dostępna również  w internecie, za pośrednictwem strony http://www.livefisu.tv/.