Polska

GP Poznań: Trzech poleci do kraju klonowego liścia! kolejny dzień emocji w Poznaniu!

Joanna Kwatera 2016-11-20 18:21

To co dzisiaj zrobił Wojciech Wojdak płynąc w konkurencji 1500m stylem dowolnym przeszło najśmielsze oczekiwania o tym co może się jeszcze wydarzyć w ten weekend na Termach Maltańskich. Podopieczny trenera Marcina Kacera dosłownie zdeklasował rywali docierając do mety prawie pięćdziesiąt sekund szybciej niż najlepszy z konkurentów Filip Zaborowski (MKP Szczecin). Wojdak każde 100m tej konkurencji pływał sporo poniżej 59 sekund, a na ostatnich 500metrach miał już ponad pół minuty przewagi nad rywalami. Mimo tak intensywnego tempa popisał się jeszcze znakomitym finiszem, przepływając ostatnie 100m najszybciej z wszystkich startujących w tej konkurencji. Kiedy dotarł na metę na tablicy pokazał się wynik 14:26.94! Mało powiedzieć, że jest to o prawie sześć sekund poprawiony jego rekord życiowy na tym dystansie, ale jest to też drugi wynik w historii krajowego pływania w tej konkurencji. Szybciej od niego wśród Polaków pływał tylko Mateusz Sawrymowicz, kiedy zdobywał złoty medal mistrzostw Europy w Debreczynie w 2007 roku (14:24.54). Rezultat Wojdaka to także drugi najlepszy czas w obecnym sezonie na listach światowych i Europejskich na tym dystansie. Zawodnik Unii Oświęcim otrzymał za ten występ 936 pkt, co okazało się najwyżej punktowanym rezultatem całych zawodów. Czas ten pozwolił również Wojdakowi ze sporą nawiązką wypełnić minimum kwalifikacyjne do reprezentowania naszego kraju  w tej konkurencji na mistrzostwach świata w Kanadzie. Rewelacyjne występy Wojdaka w Poznaniu zaowocowały zdecydowanym zwycięstwem w klasyfikacji generalnej w zawodach Grand Prix Polski, z łączną sumą 2671 pkt.

Kolejnym zawodnikiem, który wypełnił dziś minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa świata w Windsor został Tomasz Polewka. Mistrzowi Europy na dystansie 50m stylem grzbietowym pokonanie dwóch długości basenu tym stylem zajęło dziś 23.30, a więc dwie setne sekundy szybciej niż wymagane normy ustalone przez PZP. Zawodnik AZS AWF Katowice zdobył 867 pkt i wyprzedził na mecie Radosława Kawęckiego (23.91). Szanse na pobicie czwartego rekordu w Poznaniu tym razem 17 i 18 latków miał w tej konkurencji również Kacper Stokowski, ale zawodnik UKS G-8 Bielany przekroczył linię 15 metra po wypłynięciu spod wody co skutkowało dyskwalifikacją.

Drugie miejsce w rankingu na najlepszego zawodnika tej imprezy zajął właśnie Radosław Kawęcki (2596 pkt), a zatem pływacy, którzy uzyskiwali w tych zawodach wyniki ponad dziewięciuset punktowe, przerwali zwycięską passę reprezentanta gospodarzy Kacpra Majchrzaka i to w jego rodzinnych stronach, spychając go na najniższy stopień podium w trzecich zmaganiach z cyklu Grand Prix Polski w tym sezonie (2577 pkt).

Dwa rekordy Polski juniorów padły dziś w sprinterskiej konkurencji w stylu dowolnym. Najpierw najlepsze osiągnięcie w historii kraju 15latek Agaty Korc poprawiła Kornelia Fiedkiewicz (MKS Juvenia Wrocław), notując czas 25.50, a także czwartą lokatę na tym dystansie w tabeli, a później sztuki tej dokonał autor już drugiego w Poznaniu rekordu Polski 14latków Filip Orlicz. Zawodnik UKS G-8 Bielany wymazał z rekordowych tabel dotychczas najlepszy wynik Pawła Wernera wpisując w nie swoje nazwisko z rezultatem 23.79.

Zarówno zwycięzcy tej konkurencji wśród mężczyzn Pawłowi Juraszkowi jak i drugiemu na mecie Konradowi Czerniakowi nie udało się wypełnić minimum kwalifikacyjnego do Kanady. Zacięta walka obu pozwoliła im uzyskać czasy odpowiednio 21.48 i 21.53 co okazało się o około 0,3 sekundy zbyt wolno aby polecieć w grudniu za ocean.

Jeszcze bliżej osiągnięcia wymaganego minimum była w tej konkurencji Aleksandra Urbańczyk, która dwie długości pływalni stylem dowolnym pokonała w czasie 24.23. Łodziance zabrakło więc do szczęścia zaledwie 0,1 sekundy. Ostatnią szansą na wywalczenie biletu do Kanady był dla wicemistrzyni Europy na dystansie 50m stylem grzbietowym wyścig właśnie w tej konkurencji. I choć pływaczka zrobiła co mogła to jednak rezultat 26.65 (893 pkt) okazał się jeszcze dalszy od założonego niż w konkurencji sprinterskiej stylem dowolnym. Na pocieszenie Aleksandrze Urbańczyk pozostaje kolejny triumf w klasyfikacji generalnej zawodów z cyklu Grand Prix, który osiągnęła w doskonałym stylu, zdobywając łącznie 2642 pkt za trzy najlepsze starty, a także cztery najwyżej punktowane wyniki zawodów na dystansach 50m stylem grzbietowym , dowolnym i motylkowym oraz 100m stylem zmiennym i szósty wynik za występ w konkurencji 100m stylem dowolnym. Drugą lokatę w tym rankingu wywalczyła Dominika Sztandera – MKS Juvenia Wrocław (2456 pkt), a trzecią jej koleżanka kluba Alicja Tchórz (2315 pkt).

Ostatnim z wyścigów, w których liczyliśmy jeszcze na wywalczenie przepustki na mistrzostwa świata w Kanadzie przez któregoś z zawodników, był start na dystansie 100m stylem motylkowym mężczyzn. Na słupku startowym nie pojawił się jednak Konrad Czerniak, aczkolwiek o jak najlepsze wyniki powalczyli dziś, choć korespondencyjne, Marcin Cieślak i Michał Poprawa. Wygrał ten pierwszy, dotykając finiszowej ściany po 51 sekundach, a Poprawa zanotował rezultat zaledwie trzy setne sekundy słabszy. To jednak nie wystarczyło do wypełnienia minimum kwalifikacyjnego, które wynosiło 50.26.

STATYSTYKI POZNAŃSKIE:

*przepustki na grudniowe mistrzostwa świata w Windsor podczas zawodów w Poznaniu wypełniło trzech pływaków:

  •    Wojciech Wojdak (400 i 1500m stylem dowolnym),
  •   Radosław Kawęcki (100 i 200m stylem grzbietowym),
  •   Tomasz Polewka (50m stylem grzbietowym)

*juniorzy pobili na Termach Maltańskich 10 rekordów Polski:

                ·         trzy 17latków - Kacper Stokowski (100 i 200m stylem grzbietowym i 200m stylem dowolnym),

                ·         15latków – Kornelia Fiedkiewicz (50m stylem dowolnym),

                ·         Dwa 14latków –Filip Orlicz (50 i 100m stylem dowolnym),

                ·         Dwa 13latków – Aleksandra Knop (200 i 800m stylem dowolnym),

                ·         13latków – Alicja Wojtkowiak (100m stylem klasycznym),

                ·         13latków Nazar Zhuravel (100m stylem zmiennym)

*podczas Grand Prix zawodnicy wypływali trzy wyniki ponad dziewięciuset punktowe:

      o   Dwa Wojciech Wojdak (1500m stylem dowolnym – 936 pkt, 400m stylem dowolnym – 922 pkt),

      o   Radosław Kawęcki (100m stylem grzbietowym – 910 pkt)

*zwycięzcami Grand Prix Polski w Poznaniu zostali:

             Ø  Trzeci raz w tym sezonie Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (2642 pkt),

             Ø  Pierwszy raz w tym sezonie Wojciech Wojdak (2671 pkt)

*najmniejsza różnica, której zabrakło zawodnikowi do wywalczenia przepustki do Windsor:

-  Dwie setne sekundy – a zabrakło ich Aleksandrze Urbańczyk na dystansie 50m stylem motylkowym (uzyskany czas 25.56, minimum kwalifikacyjne – 25.54)