Polska

Liga SMS runda II: Stokowski znów błysnął

Joanna Kwatera 2017-05-27 00:45

Po drugim bloku zmagań w II rundzie Ligi SMS prowadzenie utrzymali pływacy ze Szczecina dystansując zawodników z Oświęcimia prawie o sześćdziesiąt punktów. Popołudniu formą błysnął Kacper Stokowski, który zaprezentował wysoki poziom pływacki.

Reprezentant SMSu z warszawskich Bielan w popołudniowej sesji wziął udział w sprintach stylem motylkowym i grzbietowym. I choć między jednym a drugim startem miał tylko kwadrans na regenerację w obu z nich zanotował wyniki ponad ośmiuset punktowe. Najpierw okazał się zdecydowanie najlepszy w rywalizacji delfinistów osiągając nowy rekord życiowy 24.07, a czas ten jest tylko o jedną dziesiątą sekundy słabszy niż rekord kraju 18-latków na tym dystansie Pawła Sendyka. Drugim, któremu udało się jeszcze złamać barierę dwudziestu pięciu sekund w tym wyścigu był Jakub Książek (SMS Szczecin). Następnie Stokowski w doskonałym czasie pokonał jedną długość basenu stylem grzbietowym, kończąc rywalizację z rezultatem 25.77, czyli dokładnie pół sekundy słabszym niż ten, który w Lublinie dał mu przepustkę na mistrzostwa globu do Budapesztu. Występ ten uplasował go na pozycji lidera w rankingu najbardziej wartościowych wyników, uzyskanych dzisiejszego dnia we Floating Arenie (811 pkt).

Wśród grzbiecistek jedyną, która przepłynęła dystans sprinterski poniżej trzydziestu sekund była Julia Koluch, dokładając tym samym kolejne zwycięstwo do dorobku szkoły z Zielonej Góry. Jej czas 29.84 jest trzecim najlepszym wynikiem w jej karierze i trzecim najlepiej punktowanych dotychczas w tych zawodach wśród kobiet.

Dwa zwycięstwa odnotowała popołudniu Paulina Nogaj (SMS Wrocław). Brązowa medalistka mistrzostw Polski z Lublina w konkurencji 50m stylem motylkowym stoczyła dziś zaciętą walkę o prymat na tym dystansie z Natalią Fryckowską (SMS Szczecin), ale ostatecznie udało jej się wyprzedzić liderkę grupy szczecińskiej o szesnaście setnych sekundy (27.78 – 27.94). Trzecia na mecie już z czasem powyżej dwudziestu ośmiu sekund zameldowała się Katarzyna Kołodziej (SMS Oświęcim). Nogaj triumfowała też w ostatniej dziś indywidualnej konkurencji 200m stylem zmiennym, choć w drugiej części wyścigu goniła ją zaciekłe triumfatorka na dystansie dwa razy dłuższym Julia Adamczyk (SMS Lublin).Uczennica szkoły z Wrocławia po dwóch pierwszych długościach uzyskała jednak na tyle dużą przewagę, że dowiozła bezpiecznie prowadzenie do mety, a zwycięstwo dał jej czas 2:19.63. Za nią na ścianę finiszową wpadły dwie reprezentantki SMSu Lublin - Adamczyk i Wiktoria Samuła.

Wśród mężczyzn dystans 200m stylem zmiennym padł łupem faworyta Marcela Wągrowskiego (SMS Aleksandrów Łódzki). Finalista mistrzostw kraju w tej konkurencji zdecydowanie prowadził przez cały wyścig, docierając do mety z rezultatem 2:07.60. Za nim finiszowali Patryk Winiatowski (SMS Bydgoszcz) i Kamil Goleniec (SMS Oświęcim).

Wysoko punktowane wyniki wypływali jeszcze w sesji popołudniowej medaliści w konkurencji 400m stylem dowolnym, choć żadnemu z nich nie udało się złamać granicy czterech minut to najbliżej tej sztuki był prowadzący przez cały wyścig Mateusz Kasztelan (SMS Olsztyn), który uzyskał czas 4:00.78. O drugie miejsce bój stoczyli Konrad Rój i Amadeusz Kiełczewski (obaj SMS Szczecin), zasilając znów znacznie konto punktowe zawodników ze stolicy województwa zachodniopomorskiego,  a minimalnie lepszy okazał się ten pierwszy.

Na koniec dzisiejszego dnia pływackich zmagań rozegrano jeszcze wyścigi sztafetowe 4x100m stylem dowolnym. I tu znów swoją dobrą postawą odznaczyła się Paulina Nogaj, która startowała na ostatniej zmianie w zespole SMSu Wrocław i odnotowała najlepszy czas ze wszystkich startujących w tym wyścigu (56.88 - ze startu lotnego). Pływaczki z Dolnego Śląska na prowadzeniu zmieniały się z ekipą SMSu Szczecin. I choć najszybciej rozpoczęła to wszystko Natalia Fryckowska to do wody w ekipie z Wrocławia wskakiwały kolejno: Patrycja Rzońca, Weronika Górecka, Marta Brzozowska i Nogaj i to one dotarły do mety o 0,49 sekundy szybciej. W tę walkę próbowały się jeszcze wmieszać pływaczki z Lublina, ale one zakończyły rywalizację na trzeciej lokacie. Równie zacięty był pojedynek mężczyzn w tej konkurencji. Zespół Bielany Warszawa i team ze Szczecina emocji dostarczyli aż do ostatnich metrów wyścigu, ale na metę minimalnie szybciej wpadli uczniowie ze stolicy, a zwycięstwo dla swojej drużyny wywalczyli: Cezary Butkiewicz, Kacper Stokowski, Karol Młynarczyk i Bartosz Piszczorowicz, notując czas 3:27.95.

Ponadto w II bloku zawodów zwyciężali jeszcze: Kamila Andrzejewska (SMS Lublin) – 400m stylem dowolnym, Aleksandra Tomaszek (SMS Warszawa) – 200m stylem klasycznym i Dorian Bachlaj (SMS Racibórz) – 200m stylem klasycznym.