Świat

Euro Meet: Podzielili się wygraną

Joanna Kwatera 2018-01-28 23:21

Trzeciego, ostatniego dnia zmagań w zawodach Euro Meet w Luxemburgu Polakom nie udało się już stanąć na podium, choć bliski tej sztuki był znów Hubert Szabłowski. Znakomite ściganie na pływalni d’Cogue zaowocowało w cztery nowe rekordy mitingu i kilka klasowych rezultatów. Z dobrej strony oprócz faworytów pokazał się też rosyjski talent Kliment Kolesnikov.

Po wczorajszych bardzo udanych występach Szabłowski  otarł się w niedzielny poranek o podium, zajmując czwartą lokatę w konkurencji 100m stylem klasycznym w klasyfikacji juniorskiej. Polak pokonał w eliminacjach dwie długości basenu w czasie 1:03.64 co wystarczyło mu, by awansować do potyczki finałowej z dziesiątym czasem, a jednocześnie okazało się o za mało by odebrać medal za ten dystans. W popołudniowym finale Szablowski, choć popłynął prawie dwie dziesiąte sekundy szybciej niż rano (1:03.47), nie poprawił już swojej lokaty, a zmagania te zwyciężył Adam Peaty, który jako jedyny uczestnik tego wyścigu złamał granicę minuty, uzyskując czas 59.62. Zaskakująco słabo spisał się kolega klubowy Polaka Marco Koch, który uplasował się dopiero na piątej lokacie, ustępując miejsca jeszcze Ross’owi Murdochowi oraz dwóm juniorom: Denisov’i Petrashov’owi oraz Vladislavovi Gerasimenko.

To nie był jednak najlepszy występ Peaty’ego w niedzielnej rywalizacji na pływalni d’Cogue. Rekordzista świata był rano najmocniejszym punktem brytyjskiej sztafety mieszanej 4x100m stylem zmiennym, pokonując odcinek w stylu klasycznym w 58.50(!) i wraz z Christopherem Walker-Hebborn’em, Charlotte Atkinson i Aimee Willmott ustaniwili nowy rekord mitingu w tej konkurencji, który od dziś wynosi 3:52.54. Co ciekawe lepiej od najlepszego dotychczas wyniku w historii luxemburskich zawodów, popłynęły również dwie kolejne sztafety – drugi skład Brytyjczyków (Kathleen Dawson, Sarah Vasey, James Guy i Duncan Scott) oraz Niemcy (Lisa Graf, Jessica Steiger, Ramon Klenz i Damian Wierling).

Po raz pierwszy poniżej dwudziestu ośmiu sekund w historii tego mitingu dystans sprinterski stylem grzbietowym pokonała Georgia Davis. Brytyjka wpisała swoje nazwisko w rekordowe tabele notując wynik 27.75. Drugą lokatę w tej konkurencji zajęła Sarah Sjoestroem, która do swojego programu startowego w Luxemburgu postanowiła dorzucić jeszcze wyścigi w stylu grzbietowym. To był jednak jedyny srebrny medal wywalczony przez Szwedkę ostatniego dnia rywalizacji w Euro Meet. W pozostałych konkurencjach, w których brała dziś udział okazała się już bezkonkurencyjna, triumfując na 100m stylem motylkowym i dowolnym, a zmagania delfinistek okrasiła nowym rekordem mitingu 56.77. Bardzo wartościowy rezultat uzyskała także pokonując dwie długości pływalni kraulem w czasie 53.44, co w chwili obecnej plasuje ją na drugim miejscu list światowych 2018 roku, tylko za Cate Campbell.

Czasem lepszym od rekordu zawodów w Luxemburgu popisał się jeszcze na 400m stylem dowolnym Mykhailo Romanchuk. Mistrz Uniwersjady z Tajpej wyśrubował to osiągnięcie o dwie setne sekundy pokonując dystans w 3:48.68.

Dwa zwycięstwa, w tym jeden wynik ponad dziewięćset punktowy wywalczył w niedziele w Luxemburgu Kliment Koilesnikov. Jeden z najbardziej utalentowanych pływaków młodego pokolenia pokonał rywali zarówno na 50m stylem grzbietowym (25.32) jak i w królewskiej konkurencji 100m stylem dowolnym, gdzie popisał się niesamowitym finiszem, śrubując swój rekord życiowy do wyniku 48.52. Zaledwie trzech setnych sekundy zabrakło mu do poprawienia rekordu mitingu. Swoją wszechstronność Rosjanin udowodnił jeszcze startując na dystansie 200m stylem zmiennym, a czas 2:00.95 pozwolił mu zając trzecie miejsce. Niewiele, bo tylko nieco ponad pół sekundy zabrakło mu w tym wyścigu by pokonać mistrza Europy z Kopenhagi Niemca Philip’a Heintz’a, który wygrał te zmagania z czasem 2:00.36.

Najlepszymi zawodnikami imprezy Euro Meet w Luxemburgu zostali Sarah Sjoestroem oraz Adam Peaty i Marco Koch. Szwedka tytuł ten zgarnęła dzięki znakomitemu występowi na 50m stylem dowolnym, gdzie uzyskała 938 punktów. Brytyjski i niemiecki żabkarz podzielili pierwsze miejsce w rankingu najbardziej wartościowych wyników za starty na dystansach 50 i 200m stylem klasycznym, warte 943 pkt.

KOMPLET WYNIKÓW