Świat

Krajobraz po Budapeszcie

Szymon Gagatek 2016-02-05 23:23

Przyznanie Fukuoce i Dausze praw do organizacji mistrzostw świata w 2021 i 2023 roku nie było jedynym wydarzeniem, które miało miejsce podczas spotkania władz FINA w Budapeszcie. Ubiegłotygodniowe obrady zakończyły się również podjęciem kilku innych ciekawych decyzji oraz wielką galą, na której przyznano wyróżnienia dla najlepszych sportowców 2015 roku.

Biuro światowej federacji postanowiło między innymi czasowo zawiesić w prawach członka swoich struktur Meksyk. Ma to być kara za niewypełnienie zobowiązań wynikających z zerwania umowy na organizację mistrzostw świata w Guadalajarze w 2017 roku. Uznano także, że dopiero we wrześniu dojdzie do zmian w przepisach dotyczących strojów dla pływaków długodystansowych, a co za tym idzie - start w piankach podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro nie będzie jednak dozwolony. Natomiast już po wejściu w życie nowych wytycznych kwestia ta będzie wyglądać następująco:
   - minimalna temperatura wody, w której będzie mogła się toczyć rywalizacja to 16°C,
   - pianka będzie obowiązkowa w temperaturze wody wynoszącej od 16°C do 18°C,
   - pomiędzy 18°C a 20°C pianka będzie dozwolona, ale nie obligatoryjna,
   - w temperaturze powyżej 20°C startowanie w piankach będzie zakazane.

Nie zabrakło zmian personalnych. Nowymi członkami Biura FINA (bez prawa głosu) zostali przedstawiciele państw, które w 2019 i 2020 roku zorganizują mistrzostwa świata: Koreańczyk Kee Heung Lee oraz Ahmed Al Falasi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Węgierski waterpolista Tamas Molnar otrzymał nominację do Komitetu Zawodniczego, a Akito Suehiro z Japonii wybrano do Komitetu Technicznego skoków do wody. Dodatkowo Biuro Międzynarodowej Federacji Pływackiej, oskarżanej ostatnio z każdej strony między innymi o niegospodarność czy korupcję, postanowiło zatrudnić zewnętrzną fimę, która ma zbadać działanie organizacji. Zgodnie z wytycznymi MKOl wprowadzono także przepisy dotyczące zapobiegania ewentualnym próbom ustawianiu wyników zawodów, a do programu mistrzostw świata Masters została dodana rywalizacja par mieszanych w skokach do wody i pływaniu synchronicznym. 

Na spotkaniu w stolicy Węgier pojawili się przedstawiciele Windsoru, gdzie odbędą się najbliższe mistrzostwa świata w pływaniu na krótkim basenie. Zaprezentowali oni raport dotyczący przygotowań do tej imprezy, która po raz pierwszy w historii potrwa aż sześć dni, od 6 do 11 grudnia. Zadeklarowano także, że to właśnie w kanadyjskim mieście będzie miała miejsce kolejna gala o nazwie "Wieczór z Gwiazdami" (fr. "Soirée des Etoiles"), na której uhonorowani zostaną najlepsi reprezentanci wodnych dyscyplin, podlegających pod światową federację. Zwycięzców poszczególnych kategorii w 2015 roku poznaliśmy właśnie w Budapeszcie. Pływakami Roku FINA zostali wybrani Mitchell Larkin i Katinka Hosszu. Wyróżnienia za swoje występy otrzymali również Adam Peaty i Katie Ledecky. Pełną ceremonię wręczenia nagród możecie obejrzeć poniżej: