Polska

Liga SMS runda II: Szczecin triumfuje!

Joanna Kwatera 2017-05-27 21:00

Bardzo dobrym rezultatem w konkurencji 100m stylem dowolnym drugiego dnia zmagań drugiej rundy Ligi SMS, popisał się Karol Ostrowski, najlepszy sprinter w stylu dowolnym tych zawodów. Szczecińska drużyna wygrała klasyfikację drużynową, zostając najlepszą pływacką szkołą SMS w Polsce.

Zawodnik szkoły ze Szczecina zaprezentował na tym dystansie poziom podobny do tego z mistrzostw Polski i dwie długości pływalni pokonał w czasie 50.07, więc zaledwie cztery setne sekundy wolniej niż tydzień temu w Lublinie, a wynik ten to drugi jego najlepszy rezultat w karierze. Ostrowski okazał się szybszy nawet od brązowego medalisty krajowego czempionatu w tej konkurencji Bartosza Piszczorowicza (SMS Bielany Warszawa), który dziś stracił do niego 0,57 sekundy. Co więcej rezultatem tym Szczecinianin zmienił na pozycji lidera w rankingu najbardziej wartościowych wyników w tych zawodach Kacpra Stokowskiego, notując 822 pkt. Na pozycji medalowej dotarł jeszcze na metę drugi ze szczecińskich pływaków Jakub Książek. Być może to pływalnia w Netanji będzie areną zmagań, gdzie Karolowi Ostrowskiemu uda się w końcu pierwszy raz w życiu przepłynąć dystans 100m stylem dowolnym poniżej pięćdziesięciu sekund.

Wśród kobiet triumfowała Paulina Nogaj (SMS Wrocław), której tym razem udało się wyprzedzić o prawie sekundę Natalię Fryckowską (SMS Szczecin), osiągając rezultat 57.74. To już czwarta indywidualna wygrana Wrocławianki w tej imprezie.

Dobrą passę podtrzymali dziś także medaliści krajowego czempionatu w Lublinie. Wiktoria Musioł (SMS Oświęcim) zwyciężyła na dystansie 200m stylem motylkowym (2:19.72), a Kacper Stokowski (SMS Bielany Warszawa) nie miał sobie równych w konkurencji 100m stylem grzbietowym (57.07).

Hat-tricka w stylu grzbietowym zaliczyła we Floating Arenie Julia Koluch. Reprezentująca SMS Zielona Góra pływaczka, czwarta zawodniczka mistrzostw Polski seniorów na dystansie 100m tym stylem, po raz trzeci już w Szczecinie pokazała rywalkom, że jest najszybszą grzbiecistką, a dziś dwie długości pływalni pokonała dokładnie pół sekundy wolniej niż tydzień temu w Lublinie, notując drugi w karierze wynik 1:03.59 i z tym rezultatem wskoczyła na drugi szczebel tabeli najwyżej punktowanych wyników w tych zawodach wśród kobiet (763 pkt).

Ponadto dzisiaj wygrywali jeszcze: Krzysztof Oller (SMS Olsztyn) – 200m stylem motylkowym, Wiktoria Samuła (SMS Lublin) i Paweł Szczepaniak (SMS Kraków) – 100m stylem klasycznym, Julia Adamczyk (SMS Lublin) – 800m stylem dowolnym oraz Wojciech Dutkowiak (SMS Wrocław) – 1500m stylem dowolnym.

Kiedy ekipa ze Szczecina z dużą przewagą mknęła już do zwycięstwa w Lidze SMS, na słupkach startowych stanęli jeszcze do boju członkowie sztafety 4x100m stylem zmiennym. Rywalizację kobiet zdominowały Lublinianki płynąc w składzie: Karolina Smyłek, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka i Julia Adamczyk. Zawodniczki te dzięki wynikowi 4:17.74, podreperowały jeszcze dorobek punktowy swojej szkoły za zwycięstwo w tym wyścigu. Za nimi finiszowały pływaczki z Wrocławia i Zielonej Góry. W zmaganiach sztafet męskich rywalizacja o pierwsze miejsce była bardziej zacięta, a o najwyższe laury walczyły szkoły SMS Szczecin, SMS Kraków i SMS Olsztyn. Najszybciej do mety dotarła sztafeta ze Szczecina, co miało być swoistym przypieczętowaniem sukcesu tej drużyny w całych zawodach, ale tuż po wyścigu okazało się, że falstart na ostatniej zmianie popełnił Ostrowski i zespół ten został zdyskwalifikowany. Zawodnicy z Olsztyna i Krakowa stoczyli z sobą pojedynek korespondencyjny, startując w dwóch różnych seriach, ale kluczową zmianą okazał się odcinek pokonany stylem klasycznym, a o ponad trzy sekundy szybciej od Wiktora Perkowskiego z Olsztyna zrobił to Paweł Szczepaniak, zapewniając Krakowowi przewagę czasową na mecie. I choć Mateusz Kasztelan robił co mógł by odrobić stratę w stylu dowolnym to zawodnikom z Olsztyna nie udało się jednak uzyskać lepszego wyniku, dając się w konsekwencji wyprzedzić kolegom ze stolicy małopolski o dziewięć setnych sekundy (3:53.58 – 3:53.67). Zwycięską sztafetę uzupełnili jeszcze Marcin Goraj i Jakub Majerski.  Trzecią lokatę zajęła ekipa SMSu Wrocław.

Charakterystyczną konkurencją dla Ligi SMS jest sztafeta mieszana 8x50m stylem dowolnym. Dzisiejszy dzień zainaugurowały zmagania szkół właśnie na tym dystansie, a jej zwycięzcami zostali pływacy najlepszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Polsce -SMSu Szczecin. Posiadający na dwóch pierwszych zmianach Natalię Fryckowską i Karola Ostrowskiego gospodarze, po dwóch długościach basenu zbudowali sobie tak ogromną przewagę nad rywalami, że Julia Baryła, Jakub Więckowski, Aleksandra Reks, Piotr Wawrzynkiewicz, Katarzyna Rogowska i Jakub Książek nie mogli już dać sobie wydrzeć zwycięstwa w tej konkurencji, a zwycięska ekipa w nagrodę otrzymała na mecie smakowity, biały tort.

Klasyfikację drużynową drugiej rundy Ligi SMS wygrali zdecydowanie gospodarze tych zmagań - Szkoła Mistrzostwa Sportowego ze Szczecina, gromadząc łącznie 2118 pkt. Na drugim miejscu znalazł się zespół SMS Oświęcim (2085 pkt), a trzecią lokatę wywalczyli zawodnicy SMSu Wrocław (1989 pkt).

W klasyfikacji łącznej dwóch rund pływackich zmagań Ligi SMS triumfowali reprezentanci szkoły ze Szczecina, którzy okazali się najlepsi zarówno w Olsztynie jak i w Szczecinie i z sumą punktów 4224 o dwieście siedem „oczek” wyprzedzili pływaków z Oświęcimia (4017 pkt). Na trzecie miejsce wdrapali się uczniowie SMS Wrocław, którzy zgromadzili łącznie 3735,5 pkt.