Polska

Grand Prix w Opolu: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2017-04-27 17:41

Nadszedł czas na ostatnie zawody Arena Grand Prix w sezonie 2016/2017. Finalne rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej cyklu zapadną w trakcie weekendu w opolskiej Wodnej Nucie. Rywalizacja krajowej czołówki na niespełna miesiąc przed mistrzostwami Polski zapowiadają się znakomicie. Sprawdziliśmy więc, na co tym razem zwrócić szczególną uwagę.

Ostatni sprawdzian

Pierwszy blok opolskiej edycji Grand Prix rozpocznie się na zaledwie dziewiętnaście dni przed startem czempionatu w Lublinie. Dla wielu naszych najlepszych zawodników będzie to więc tak naprawdę ostatni sprawdzian przed najważniejszą pływacką imprezą tego roku na terenie naszego kraju. W Wodnej Nucie zaprezentuje się mnóstwo gwiazd, w tym aż trzynaścioro olimpijczyków z Rio. Zagadką jest póki co chociażby dyspozycja podopiecznych Michała Szymańskiego: Kacpra Majchrzaka, Konrada Czerniaka, Marcina Stolarskiego i Anny Dowgiert, którzy staną na słupkach startowych niemal prosto z samolotu, który przetransportuje ich z Sierra Nevada, gdzie przebywali na obozie wysokogórskim. Ciekawie zapowiadają się też występy Wojciecha Wojdaka mającego za sobą imponujące osiągnięcia w Stockholm Open.

Powtórka z rozrywki

W niedzielne popołudnie poznamy zwycięzców klasyfikacji generalnej Grand Prix w całym sezonie. Wszystko wskazuje na to, że nagrody główne kolejny rok z rzędu trafią do Radosława Kawęckiego i Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk. Podopieczny Pawła Słomińskiego ma obecnie przewagę ponad 300 punktów nad Kacprem Majchrzakiem i wydaje się być niezagrożony. Bardziej wyrównana jest sytuacja wśród pań. Urbańczyk plasuje się w tym momencie dopiero na 13. pozycji, ale wynika to ze zmian regulaminowych i liczenia punktów wyłącznie za konkurencje olimpijskie. Do znalezienia się na czele zestawienia łodzianka potrzebuje właściwie tylko solidnego wyniku na 50 m stylem dowolnym. Zagrozić jej będą próbowały Alicja Tchórz i bardzo dobrze dysponowana w ostatnich tygodniach Paulina Zachoszcz, pomiędzy którymi jest zaledwie 41 "oczek" różnicy.

KLASYFIKACJA GENERALNA ARENA GRAND PRIX 2016/2017

Niepokonana

Być może Urbańczyk po najbliższym weekendzie będzie mogła się pochwalić jeszcze jednym osiągnięciem. Tylko ona ma bowiem szansę pozostać niepokonaną w jednej konkurencji we wszystkich siedmiu zawodach cyklu w tym sezonie. Co więcej, komplet zwycięstw może odnieść zarówno na 50 m stylem dowolnym, jak i motylkowym. W obu przypadkach będzie musiała się jednak zmierzyć z Anną Dowgiert, która na pewno postawi jej poprzeczkę bardzo wysoko. Bez porażki Grand Prix może też zakończyć Wojciech Wojdak, wygrywający do tej pory za każdym razem na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Trzeba jednak pamiętać, że konkurencja ta była w programie zawodów jedynie w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Certyfikowany rekordzista

W grudniu ubiegłego roku wszyscy zachwycaliśmy się startami Kacpra Stokowskiego na mistrzostwach Polski na krótkim basenie. W Olsztynie zawodnik G-8 Bielany Warszawa ustanowił rekord świata juniorów na dystansie 100 m stylem grzbietowym, który niedawno został ratyfikowany przez FINA. Międzynarodowa Federacja Pływacka przesłała już do naszego kraju certyfikat potwierdzający to historyczne osiągnięcie. Trafi on w ręce Stokowskiego w trakcie ceremonii otwarcia zawodów Arena Grand Prix w Opolu. Uroczystość odbędzie się w sobotę o godzinie 16:45. Warto więc osobiście wybrać się wtedy do Wodnej Nuty lub włączyć naszą transmisję jeszcze przed startem II bloku rywalizacji, by zobaczyć tę wyjątkową chwilę na własne oczy.

Pomocna dłoń

Opolskie pływanie może się pochwalić świetnymi zawodnikami nie tylko na basenie, ale także na wodach otwartych. Jedną z takich osób jest niewątpliwie Grzegorz Radomski, który niemal cztery lata temu pokonał już Kanał La Manche. Być może wkrótce dołączy do grona Polaków mających w swoim CV także przepłynięcie Cieśniny Gibraltarskiej - drugiego z siedmiu odcinków wchodzących w skład tzw. Korony Oceanów. Ambitne plany Radomskiego, który otrzymał zgodę na podjęcie próby na początku września 2017 roku, wymagają też wkładu finansowego szacowanego na 25 tysięcy złotych. Podczas Grand Prix zostanie zorganizowana koleżeńska zbiórka pieniędzy na ten cel. Darowiznę można też przekazać za pośrednictwem przelewu:

PRZEKAŻ DAROWIZNĘ : OPOLSKI OKRĘGOWY ZWIĄZEK PŁYWACKI
KONTO: 37 1020 3668 0000 5402 0427 3801
Z dopiskiem: cele statutowe-Radomski-Gibraltar 

Więcej szczegółów TUTAJ.