Świat

Glasgow 2018: 14-osobowa kadra Izraela

Szymon Gagatek 2018-05-16 12:26

Czternastoosobowa reprezentacja Izraela wystąpi na zbliżających się mistrzostwach Europy w sportach wodnych (3-9 sierpnia). Właśnie tyle osób wypełniło minima federacji w trakcie zawodów kwalifikacyjnych w Netanji, na których ustanowiono także cztery nowe rekordy kraju. Jednym z bohaterów zmagań był młody Tomer Frankel.

Osiemnastolatek poprawił najlepsze czasy w historii Izraela w dwóch konkurencjach: 200 m stylem dowolnym (1:47.16) i 100 m stylem motylkowym (52.25). Obiecujący występ dał mu przepustkę na mistrzostwa Europy i postawił w roli kandydata do medali na juniorskim czempionacie Starego Kontynentu. Oprócz niego rekordy kraju ustanowiły także Gail Zilberberg na 1500 m stylem dowolnym (16:47.34) oraz Lea Polonsky na 400 m stylem zmiennym (4:49.41).

W Glasgow zabraknie jednego z najlepszych zawodników z Izraela ostatnich lat. Dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy, olimpijczyk z Pekinu, specjalizujący się w rywalizacji na 50 m stylem grzbietowym Guy Barnea postanowił bowiem zakończyć karierę. Barnea ma za sobą między innymi studia na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie w sezonie 2010/2011 trenował wspólnie z Marcinem Tarczyńskim.

Najważniejszymi postaciami reprezentacji powinni być zatem Amit Ivri, Jonathan Kopalev oraz Yakov Toumarkin, który w 2016 roku w Londynie wywalczył srebrny medal na 200 m stylem grzbietowym. Dwa lata temu izraelscy pływacy wrócili z mistrzostw Europy z dwoma krążkami. Oprócz Toumarkina, na drugim stopniu podium stanął również Gal Nevo na dystansie 200 m stylem zmiennym. W historii czempionatu Izraelczycy cieszyli się z medali 13-krotnie. Jedyne złoto wywalczył w 2012 roku w Debreczynie Kopelev, zwyciężając wśród grzbiecistów na dystansie 50 metrów.

Kadra Izraela na mistrzostwa Europy w Glasgow:
Kobiety (6): 
Aviv Barzilai, Anastasia Gorbenko, Amit Ivri, Shahar Menahem, Andi Murez, Leah Polonsky

Mężczyźni (8):
Tomer Frankel, Itay Goldfaden, Etay Gurevich, Miron Heruti, Jonathan Kopalev, Marcus Schlessinger, Dennis Locatav, Yakov Toumarkin