Świat

NCAA: Wymarzone debiuty Polaków!

Szymon Gagatek 2014-10-19 22:10

Znakomicie rozpoczęła swoją przygodę z pływaniem za oceanem Klaudia Naziębło! Nowa zawodniczka Virginia Tech w pierwszym oficjalnym spotkaniu swojej drużyny w lidze NCAA wygrała trzy konkurencje indywidualne - wszystkie, w których wystartowała. Jej występ nie był jednak jedynym "polskim" debiutem, który miał miejsce tego dnia w uczelnianych rozgrywkach.

Virginia Tech vs. Liberty & James Madison University | WYNIKI
*Klaudia Naziębło (Virginia Tech)
*Weronika Paluszek (Virginia Tech)

Naziębło została prawdziwą gwiazdą mitingu w Blacksburg. Polka jako jedyna zawodniczka była w stanie wygrać indywidualnie w aż trzech konkurencjach. Najpierw okazała się najlepsza na dystansie 200 jardów stylem motylkowym, uzyskując czas 1:59.69, gorszy o zaledwie jedną dziesiątą sekundy od minimum B na mistrzostwa NCAA. Następnie była bezkonkurencyjna na 200 jardów stylem grzbietowym (2:00.88), a później stoczyła zaciętą walkę o zwycięstwo na dystansie 100 jardów stylem zmiennym z Katie Saloky z Pennsylvania State University, którą wygrała, wyprzedzając swoją rywalkę o trzy setne sekundy (57.76 s - 57.79 s).

Reprezentantka Polski, jeszcze do niedawna trenująca w Juvenii Wrocław, wystąpiła też w dwóch konkurencjach sztafetowych: 4x100 jardów stylem dowolnym i zmiennym. W obu popłynęła na pierwszej zmianie i pomogła koleżankom w osiągnięciu drugich rezultatów całej rywalizacji. W stylu zmiennym na drugim odcinku zmieniła ją Weronika Paluszek, która indywidualnie również przyczyniła się do udanego startu sezonu zespołu H2Okies, wygrywając na 200 jardów stylem klasycznym (2:16.69) i zajmując szóste miejsce na sprinterskim dystansie (30.22 s).

Ostatecznie żeński zespół Virginia Tech zaliczył w sobotę trzy zwycięstwa: nad Old Dominion (280-73), Liberty (246-103) i James Madison University (267-84) oraz jedną porażkę, z Pennsylvania State University (156-197).

Virginia Tech vs. Penn State & Old Dominion | WYNIKI
*Michał Szuba (Virginia Tech)

Męska drużyna Virginia Tech, z Michałem Szubą w składzie, rozpoczęła sezon od podwójnego zwycięstwa: nad Penn State (233-120) i nad Old Dominion (282-73). Polak indywidualnie dwukrotnie kończył rywalizację na drugiej pozycji. Na 500 jardów stylem dowolnym uzyskał czas 4:31.80, a dwukrotnie dłuższy dystans pokonał w 9:23.26. W obu przypadkach przegrywał jedynie ze swoim kolegą z uczelni, Jake'iem Oresem.

Lynn University vs. Saint Leo & Florida Tech | WYNIKI
*Joanna Dembska (Saint Leo)
*Daniel Biś (Saint Leo)
*Jan Urbaniak (Saint Leo)

W świetnym stylu w spotkaniu z Florida Tech i Uniwersytetem Lynn (mającym jedynie żeński zespół) do drużyny Saint Leo wprowadziła się trójka Polaków: Joanna Dembska, Daniel Biś i Jan Urbaniak. Swoją dyspozycją Biś już w pierwszym starcie zapisał się w historii "Lwów", poprawiając dwa rekordy uczelni! Najpierw zawodnik trenujący do niedawna w AZS AWF Warszawa stoczył pojedynek z Urbaniakiem na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym. W połowie wyścigu zaczął zyskiwać przewagę nad poznaniakiem i na 100 jardów przed końcem wyprzedzał go o ponad dwie sekundy. Urbaniak próbował jeszcze dopaść swojego kolegę na finiszu, ale ostatecznie to Biś był górą, uzyskując czas 9:20.16, najlepszy w tym sezonie w całej II Dywizji! Drugi w tym zestawieniu jest Urbaniak, z wynikiem 9:20.92. Po zakończeniu wyścigu obaj długo musieli czekać na swoich rywali. Trzeci zawodnik na finiszu zameldował się dopiero... czterdzieści sekund później. Dodatkowo rezultat Bisia jest nowym najlepszym wynikiem w historii Uniwersytetu Saint Leo, lepszym od poprzedniego o niemal dwanaście sekund!

Do rewanżu pomiędzy naszymi zawodnikami doszło na dystansie o połowę krótszym. Tym razem to Urbaniak był górą, pokonując 500 jardów stylem dowolnym w 4:37.50 (trzeci wynik w tym sezonie w II Dywizji). Biś uzyskał czas 4:40.53. Wtedy zawodnik z Kalisza był już jednak dwukrotnym rekordzistą uczelni. Wcześniej wygrał bowiem rywalizację na 200 jardów stylem motylkowym, a rezultatem 1:53.06 poprawił o trzydzieści siedem setnych sekundy osiągnięcie Pawła Trendy z 2013 roku. Urbaniak indywidualnie wystąpił jeszcze na dystansie 200 jardów stylem dowolnym, zajmując trzecie miejsce (1:45.84). Na zakończenie zawodów obaj popłynęli jeszcze w wyścigu sztafetowym 4x100 jardów stylem dowolnym. Drużyna Bisia wygrała zmagania, a ekipa Urbaniak uplasowała się na czwartej pozycji. Całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem Saint Leo nad Florida Tech 140-121.

Dembska indywidualnie najlepiej poradziła sobie na 200 jardów stylem dowolnym, zajmując drugie miejsce (2:01.16). Polka była też czwarta na dystansie o połowę krótszym (56.04 s) i wzięła udział w dwóch wyścigach sztafetowych (4x50 jardów stylem zmiennym i 4x100 jardów stylem dowolnym), w których to właśnie jej drużyna wygrywała zmagania.

Indiana Intercollegiates | WYNIKI
*Agnieszka Małecka (Univesity of Indianapolis)
*Karolina Szymaszek (Univesity of Indianapolis)
*Filip Bujoczek (Purdue University)
*Dawid Rybiński  (Univesity of Indianapolis)

Zdecydowanym zwycięstwem gospodarzy, Uniwersytetu Purdue, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, zakończyła się rywalizacja w zawodach Indiana Intercollegiates. W West Lafayette wystartowało aż jedenaście uczelni. Wśród wielu pływaków pojawiła się także czwórka Polaków. Najlepiej spisał się Filip Bujoczek (Purdue), który na dystansie 200 jardów stylem dowolnym zajął trzecie miejsce (1:42.22), a 500 jardów stylem dowolnym był piąty (4:41.50). Nasz reprezentant przyczynił się również do zwycięstwa swojej sztafety 4x50 jardów stylem dowolnym, uzyskując najlepszy czas spośród wszystkich zawodników płynących na trzeciej zmianie (21.40 s). Spośród Polaków startujących w barwach Univesity of Indianapolis wyróżniła się Karolina Szymaszek, która została sklasyfikowana na piątej pozycji na 100 jardów stylem klasycznym (1:07.85).