Świat

Wielomecz Praga: Osiem razy w złocie

Joanna Kwatera 2017-04-08 23:14

Stolica Czech gości w ten weekend najlepszych młodych pływaków z dziesięciu państw, którzy rozgrywają swoje zmagania w ramach wielomeczu pływackiego. Polska ekipa spisuje się na pływalni u naszych południowych sąsiadów bardzo dobrze, a pierwszego dnia rywalizacji Biało-czerwoni stawali na najwyższym stopniu podium aż osiem razy.

 

W Pradze do rywalizacji przystąpiły zespoły z Polski, Czech, Ukrainy, Bułgarii, Austrii, Turcji, Izraela, Grecji, Szwajcarii i Słowenii. Prawo startu mają tam dziewczęta urodzone w latach 2000 i 2001 oraz chłopcy z rocznika 1999 i 2000. Polska reprezentacja liczy w sumie dziewiętnastu zawodników i zawodniczek.

 

Doskonale te zawody zainaugurowała ekipa biało-czerwonych wygrywając trzy pierwsze konkurencje: 400m stylem zmiennym chłopców, dziewcząt oraz 100m stylem dowolnym chłopców, gdzie pływacy z naszego kraju, uzyskiwali najlepsze wyniki. Jako pierwszy medalową zdobycz dla Polski wywalczył Marcel Wągrowski i od razu okazał się najlepszy wśród pływaków startujących na dystansie 400m stylem zmiennym, uzyskując czas 4:29.28. W ślad za nim poszła jego koleżanka z reprezentacji Lidia Halicka, która także okazała się bezkonkurencyjna w tej rywalizacji (4:56.67). Aby potwierdzić dominację polskiej drużyny w tych zawodach na królewskim dystansie w stylu dowolnym najszybciej do mety dotarł Karol Ostrowski z drugim wynikiem w swojej karierze (50.98). Najlepszy czas na dwóch długościach basenu osiągnął Bartosz Piszczorowicz (50.11) i jest to jego rekord życiowy, a za nim Jakub Kraska (50.75), ale obaj startowali PK. Polacy byli także jedynymi, którym udało się złamać granicę pięćdziesięciu jeden sekund w tym wyścigu. Dobrze rano spisali się też grzbieciści na najdłuższym dystansie tym stylem. Wśród dziewcząt triumfowała Julia Koluch, notując drugi najlepszy rezultat w życiu 2:18.84 (szybciej pływała tylko podczas Grand Prix Polski w Warszawie dwa tygodnie temu), a srebrny medal do kolekcji polskiej ekipy dołożył Kacper Stokowski, który uzyskując nowy rekord życiowy 2:02.65 zaciętą walkę o zwycięstwo stoczył z Tomasem Ludvikiem. Ostatecznie Czech wyprzedził go na mecie o dwie dziesiąte sekundy. Jeszcze jeden srebrny krążek dorzuciła rano Barbara Mazurkiewicz, która dystans sprinterski stylem motylkowym przepłynęła ustanawiając nowy rekord życiowy 28.14. Na zakończenie porannej sesji znakomicie radziły sobie również nasze sztafety w konkurencji 4x100m stylem zmiennym i zarówno chłopcy jak i dziewczęta mogli ściągać z szyi złote medale. Kacper Stokowski, Rafał Kusto, Marcel Wągrowski i Karol Ostrowski, uzyskując rezultat 3:43.77 oraz Julia Koluch, Weronika Hallmann, Barbara Mazurkiewicz i Kornelia Fiedkiewicz czasem 4:12.95 poprawiali rekordy mitingu w Pradze.

 

Popołudniu ekipa Biało-czerwonych sześć razy stawała na podium, ale tym razem trzy razy na jego najwyższym stopniu. W konkurencji 100m stylem grzbietowym z ogromną przewagą i nowym rekordem mitingu triumfował Kacper Stokowski, a jego przewaga nad Thierry Bollin'em ze Szwajcarii wyniosła ponad dwie sekundy! Wynik 55.30 jest tylko o 0,57 słabszy od jego rekordu życiowego, który ustanawiał dwa tygodnie temu w Warszawie. Bardzo wyrównany wyścig w tej konkurencji rozegrały między sobą dziewczęta, a pierwszą od czwartej na mecie dzieliło zaledwie trzydzieści pięć setnych sekundy. Wygrała Czeszka Barbora Janickova, a Polka Julia Koluch uplasowała się w tej stawce na drugiej lokacie (1:04.33). Srebrny krążek dorzucił też do zdobyczy medalowych drużyny Rafał Kusto, który po doskonałym występie w konkurencji 200m stylem klasycznym podczas mistrzostw Polski 17-18 latków, zaczyna się również rozpędzać na pływalni o rozmiarach olimpijskich, a dziś zanotował czas 2:15.18. Po raz kolejny w stylu dowolnym, ale tym razem na dystansie sprinterskim, najszybciej finiszował Karol Ostrowski, notując wynik 23.63. Najlepszym czasem w tej konkurencji może się jednak pochwalić jedyny siedemnastolatek w naszej męskiej ekipie Jakub Kraska. Reprezentant klubu z Konstantynowa Łódzkiego zanotował nowy rekord życiowy pokonując jedną długość basenu w 23.51. Piszczorowicz usykał (23.62), ale obaj znów startowali PK. Na najniższym stopniu podium indywidualnie stanęła dziś jeszcze Kornelia Fiedkiewicz, kończąc dystans 100m stylem dowolnym na trzecim miejscu (26.10), bijąc swoje najlepsze życiowe osiągnięcie. Ostatnimi rozegranymi dzisiaj zmaganiami były rywalizacje sztafet 4x200m stylem dowolnym, gdzie również Polacy odnosili swoje triumfy - chłopcy Bartosz Piszczorowicz, Jakub Kraska, Kacper Stokowski i Antoni Kałużyński - wygrywając z nowym rekordem mitingu 7:26.08, a dziewczęta Aleksandra Polańska, Julia Zaborowicz, Weronika Gotowska, Julia Klonowska - kończąc wyścig na trzeciej lokacie.

 

Największą gwiazdą zawodów była bez wątpienia uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio Czeszka Barbora Seemanova. 17-letnia specjalista od stylu dowolnego, dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw Europy juniorów w Hodmezovasarhely, uzyskała w sobotę znakomite wyniki w trzech konkurencjach: 50 i 100m stylem dowolnym (odpowiednio 25.79 i 56.01 - 803 pkt) oraz 50m stylem motylkowym 27.12, pomagając również koleżankom w występach sztafetowych.

 

fot. screnn z www.czechswimming.cz