Polska

Maria Jakóbik - wspomnienie

Szymon Gagatek 2017-09-19 13:55

Wtorek 19 września 2017 roku to bez wątpienia jeden z najsmutniejszych dni w historii polskiego pływania. Dziś rano w wieku 70 lat, po długiej walce z ciężką chorobą, odeszła od nas Maria Jakóbik - wychowawczyni wielu największych gwiazd naszej dyscypliny, na czele z mistrzynią olimpijską Otylią Jędrzejczak.

Maria Jakóbik była wybitnym szkoleniowcem. Gdy w 1970 roku rozpoczynała pracę w Szkole Podstawowej nr 75 w Krakowie, zapewne sama nawet nie spodziewała się ilu wspaniałych zawodników dostarczy naszemu pływaniu. Przez lata spędzone w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy Grochowskiej przyczyniała się do tego, że konkurencję 200 m stylem motylkowym mogliśmy traktować jako tą najbardziej "polską". W gronie jej podopiecznych znalazł się między innymi Wojciech Wyżga, który w 1986 roku właśnie na 200 metrów delfinem został pierwszym w historii naszego kraju finalistą mistrzostw świata wśród mężczyzn. Później współpracowała chociażby z wicemistrzem Europy i olimpijczykiem z Barcelony i Atlanty, Konradem Gałką, a na jej trenerskiej drodze pojawili się też tacy pływacy jak Łukasz Drzewiński czy Maciej Lewandowski.

W 1998 roku zajęła się Otylią Jędrzejczak, która wybrała naukę w krakowskiej SMS. Młoda zawodniczka pod okiem utytułowanej pani trener zaczęła robić spore postępy, a zwieńczeniem ich trzyletniej współpracy były mistrzostwo i rekord Europy oraz wywalczenie przepustki do Sydney, gdzie późniejsza mistrzyni olimpijska była 5. na 200 m stylem motylkowym i 9. na o połowę krótszym dystansie. Pod koniec pracy szkoleniowej Maria Jakóbik znów trafiła na utalentowanych pływaków, którym pomogła spełnić marzenia o występie na igrzyskach: Katarzynę Wilk i Marcina Cieślaka. 

Jako trener, trzykrotnie znalazła się w kadrze olimpijskiej. Była z naszą reprezentacją na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku, Atlancie w 1996 roku i Sydney w 2000 roku. Pięć razy pełniła rolę szkoleniowca podczas mistrzostw świata. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, czy też złotym medalem "Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego". Była Honorowym Członkiem Polskiego Związku Pływackiego, przez wiele lat pełniła funkcję trenera koordynatora kadry juniorów. Na zawsze pozostanie nie tylko w naszej pamięci, ale także na kartach historii polskiego pływania.

Uroczystość pogrzebowa śp. Marii Jakóbik rozpocznie się w piątek 22 września o godz.13.00 w Kaplicy Wszystkich Świętych na Cmentarzu Salwatorskim.