Świat

MEJ 2016: Kolejne biało-czerwone finały!

Szymon Gagatek 2016-07-06 19:49

Po pierwszym dniu mistrzostw Europy juniorów w Hodmezovasarhely możemy być już pewni, że w jutrzejsze popołudnie na węgierskiej pływalni wystąpi co najmniej trzech Biało-czerwonych! W środę awans do finału 200 m stylem klasycznym zagwarantowali sobie obaj bracia Kusto, z kolei Jakub Skierka wszedł do najlepszej ósemki na dystansie 100 m stylem grzbietowym.

200 m stylem klasycznym chłopców

Najlepsze żabkarskie rodzeństwo w naszym kraju solidarnie znalazło się w czołówce półfinałów na dystansie 200 metrów. Lepiej spisał się starszy z braci reprezentujących Orkę Lubań, Robert, który o prawie półtorej sekundy wyśrubował życiówkę i zajął piąte miejsce (2:13.81). Na ostatniej pozycji premiowanej awansem uplasował się Rafał (2:15.09). Zdecydowanym faworytem czwartkowego finału będzie Kirił Mordaszew. Rosjanin po raz kolejny udowodnił, że ma sporą przewagę nad pozostałymi pływakami, wyraźnie wygrywając popołudniową rywalizację z czasem 2:11.84.

Wyniki półfinałów:
1. Kirił Mordaszew (Rosja)   2:11.84
2. Edward Baxter (Wielka Brytania)   2:13.03
3. Christopher Rothbauer (Austria)   2:13.10
...5. Robert Kusto   2:13.81 [rekord życiowy] -> FINAŁ
...8. Rafał Kusto   2:15.09 -> FINAŁ

200 m stylem motylkowym dziewcząt

Bez Biało-czerwonych odbyły się zmagania na dystansie 200 m stylem motylkowym. Tak jak rano, najszybszą zawodniczką w stawce okazała się Emily Largre z Wielkiej Brytanii (2:10.40), która o niespełna pół sekundy wyprzedziła Węgierkę Blankę Berecz. W czwartek o medale powinny powalczyć także kolejne pływaczki z obu tych krajów: koleżanka Large z kadry narodowej Laura Stephens oraz druga z faworytek gospodarzy Boglarka Bonecz, mająca już na swoim koncie brązowy medal Igrzysk Europejskich w tej konkurencji. Spore problemy ze znalezieniem się w gronie finalistek przytrafiły się natomiast obrończyni tytułu, Julii Mrozinski. Niemka została sklasyfikowana dopiero na ósmej lokacie. Wśród najlepszych nie zabraknie polskiego akcentu. Z szóstym rezultatem do jutrzejszego wyścigu awansowała inna reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów Jade Foelske, która pierwsze pływackie kroki stawiała przecież w Poznaniu.

Wyniki półfinałów:
1. Emily Large (Wielka Brytania)   2:10.40
2. Blanka Berecz (Węgry)   2:10.95
3. Laura Stephens (Wielka Brytania)   2:10.99

100 m stylem dowolnym dziewcząt

W półfinałach rywalizacji kraulistek na dystansie 100 metrów swojego porannego wyczynu nie powtórzyła Freya Anderson. Brytyjka tym razem nie była w stanie złamać bariery pięćdziesięciu pięciu sekund. Uzyskała wynik 55.37 s i uplasowała się na drugiej pozycji, ze stratą dwóch dziesiątych sekundy do Barbory Seemanovej. Szesnastoletnia Czeszka w ubiegłym roku w Baku znalazła się w tej konkurencji tuż za podium, ale od tego czasu zrobiła spory postęp i wystartowała nawet na mistrzostwach Europy seniorów na krótkim basenie w Netanji. Jutro na pewno spróbuje sprawić niespodziankę i sięgnąć po złoto, korzystając z nieobecności znakomitej Marrit Steenbergen - broniącej tytułu Holenderki, która szykuje się już do występu na Igrzyskach w Rio de Janeiro.

Wyniki półfinałów:
1. Barbora Seemanova (Czechy)   55.17
2. Freya Anderson (Wielka Brytania)   55.37
3. Maria Kamieniewa (Rosja)   55.40

100 m stylem grzbietowym chłopców

Do grona polskich finalistów na tegorocznych mistrzostwach w Hodmezovasarhely dołączył po południu Jakub Skierka. W półfinałach 100 m stylem grzbietowym zawodnik Trops Kartuzy popłynął wolniej o zaledwie jedną setną sekundy od swojego rekordu życiowego z krajowego czempionatu w Szczecinie, notując rezultat 55.25 s. To wystarczyło do zajęcia siódmego miejsca. Z podniesionym czołem zmagania zakończył Kamil Kaźmierczak. Co prawda w klasyfikacji końcowej był piętnasty, ale podczas wyścigu półfinałowego dwie długości basenu pokonał tak szybko, jak jeszcze nigdy wcześniej (56.25 s). Wszystko wskazuje na to, że do wywalczenia medalu w tej konkurencji potrzebny będzie wynik poniżej pięćdziesięciu pięciu sekund. W środę takie czasy odnotowało trzech pływaków: Nikolas Sofianidis z Grecji, Conor Ferguson z Irlandii oraz Hugo Gonzalez z Hiszpanii.

Wyniki półfinałów:
1. Nikolaos Sofianidis (Grecja)   54.43
2. Conor Ferguson (Irlandia)   54.47
3. Hugo Gonzalez (Hiszpania)   54.94
...7. Jakub Skierka   55.25 -> FINAŁ
...15. Kamil Kaźmierczak   56.25 [rekord życiowy]

200 m stylem grzbietowym dziewcząt

Poza ósemką najlepszych grzbiecistek na dystansie 200 metrów znalazła się z kolei Weronika Górecka. Reprezentantka Juvenii Wrocław zajęła w półfinałach trzynaste miejsce (2:16.44), ocierając się o swój rekord życiowy, do którego zabrakło jej tylko czterech setnych sekundy. O medale powalczą jutro inne zawodniczki, na czele ze znakomicie spisującą się na węgierskiej pływalni Tazmin Pugh. Brytyjka podobnie jak w eliminacjach była najszybsza, choć nie mogła się już pochwalić tak dobrym rezultatem. Czas 2:12.14 wystarczył jednak, by wyraźnie wyprzedzić brązową medalistkę Igrzysk Europejskich w Baku, Marynę Kolesnikową z Ukrainy oraz rewelacyjną piętnastolatkę z Mołdawii, Tatianę Salcutan. Dopiero czwarta była gwiazda ubiegłorocznych zawodów w stolicy Azerbejdżanu, Polina Jegorowa z Rosji.

Wyniki półfinałów:
1. Tazmin Pugh (Wielka Brytania)   2:12.14
2. Maryna Kolesnikowa (Ukraina)   2:12.76
3. Tatiana Salcutan (Mołdawia)   2:13.00
...13. Weronika Górecka   2:16.44