Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 15.02

Szymon Gagatek 2017-02-15 00:01

Węgierska mistrzyni olimpijska w pływaniu długodystansowym podjęła decyzję o zakończeniu kariery; Michael Phelps otrzymał w Monako kolejną nagrodę Laureusa; pływalnia w Rio de Janeiro w coraz gorszym stanie; znamy szczegółowy program multisportowych mistrzostw Europy w 2018 roku - przedstawiamy Wam kolejny Pływacki Przegląd Wydarzeń!

Lista zawodników podejmujących decyzję o zakończeniu kariery po ubiegłorocznych igrzyskach wydaje się nie mieć końca. Do grona sportowych "emerytów" dołączyła ostatnio specjalistka od pływania na wodach otwartych, Eva Risztov. Największym sukcesem 31-letniej Węgierki było zdobycie mistrzostwa olimpijskiego w maratonie na dystansie 10 km podczas igrzysk w Londynie. Dwa lata później w Berlinie została srebrną medalistką czempionatu Starego Kontynentu. Risztov na swoim koncie zapisała także wiele sukcesów na pływalni. W młodości była między innymi trzykrotną wicemistrzynią świata (Barcelona 2003), a w latach 2002-2004 sześciokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy na krótkim basenie. W 2005 roku przerwała karierę, by wrócić do startów w 2009 roku, stawiając przede wszystkim na pływanie długodystansowe.

========================

Zaledwie pół roku po igrzyskach w Rio de Janeiro tamtejsza pływalnia olimpijska nie prezentuje się zbyt efektownie. Obiekt, w którym swoją karierę zakończył Michael Phelps, Katinka Hosszu i Katie Ledecky dominowały wśród kobiet, a Kyle Chalmers wygrał niespodziewanie rywalizację na 100 m stylem dowolnym, znajduje się wręcz w opłakanym stanie. Olbrzymie płachty pokrywające budowlę, przedstawiające pracę artystki Adriany Varejao, porozrywane trzepoczą na wietrze. Niewiele pozostało też z basenu znajdującego się na zewnątrz. Pierwotne plany zakładały, że po igrzyskach pływalnia zostanie rozebrana, a na jej miejsce utworzone zostaną dwie przeznaczone do użytku publicznego, jednak póki co nic nie zapowiada, że do tego dojdzie. Fragment brazylijskiego serwisu informacyjnego, w którym przedstawiono całą sytuację, możecie obejrzeć TUTAJ.

========================

Na wtorkowej gali rozdania nagród Laureusa w Monako wyróżniony został Michael Phelps. Najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii otrzymał prestiżową statuetkę w kategorii "Powrót Roku". Po powrocie do domu będzie mógł postawić ją obok tej sprzed czterech lat, przyznanej mu po pierwszym zakończeniu kariery za "wyjątkowe osiągnięcia". Wśród nominowanych za swoje wyczyny w ubiegłym roku byli również inni pływacy. Katie Ledecky w kategorii "Zawodniczka Roku" musiała uznać wyższość swojej rodaczki, bohaterki igrzysk w Rio de Janeiro w gimnastyce sportowej Simone Biles. Z kolei Ihar Boki z Białorusi i Sophie Pascoe z Nowej Zelandii walczyli o tytuł najlepszego zawodnika niepełnosprawnego, który ostatecznie trafił do włoskiej florecistki Beatrice Vio. Wyboru dokonała kapituła, w której od lat znajdują się między innymi Dawn Fraser i Mark Spitz.

========================

Organizatorzy przyszłorocznych mistrzostw Europy w Glasgow i Berlinie, które obejmą sporty wodne, lekkoatletykę, kolarstwo, golf, gimnastykę, wioślarstwo oraz triathlon, ogłosili szczegółowy program zawodów (dostępny tutaj). Cała impreza odbędzie się w dniach 2-12 sierpnia. Wiemy już, że najlepsi pływacy Starego Kontynentu będą walczyć o medale w Tollcross International Swimming Centre w Glasgow przez siedem dni - od 3 do 9 sierpnia. Oznacza to, że rywalizacja rozpocznie się nietypowo w piątek i zakończy w czwartek w kolejnym tygodniu. W międzyczasie na szkockim jeziorze Loch Lomond zainaugurowane zostaną także zmagania na wodach otwartych (8-9 sierpnia), które będą kontynuowane w dwóch ostatnich dniach czempionatu.