Świat

Glasgow 2018: Czas na finały - dzień 2.

Szymon Gagatek 2018-08-04 15:02

Dwa bardzo ciekawie zapowiadające się polskie występy czekają nas w sobotnie popołudnie, w trakcie drugiej sesji finałowej mistrzostw Europy w pływaniu na długim basenie. Na słupkach startowych w Tollcross International Swimming Centre w Glasgow staną Jan Świtkowski i Alicja Tchórz. Transmisja w TVP Sport i na kanale Eurosport 1 już od 18:00!

Około godziny 18:44 pierwszy do wody wskoczy Świtkowski, którego czeka walka w półfinałach 200 m stylem motylkowym. W porównaniu z porannymi zmaganiami poprzeczka powędruje zdecydowanie w górę, ale nasz utytułowany pływak na pewno będzie w stanie ją przeskoczyć. Jego rywalami w drugim półfinale będą między innymi, podobnie jak w eliminacjach, Kristof Milak i Viktor Bromer. Zapowiada się więc naprawdę szybki wyścig. 

Po zaledwie kilku minutach w półfinale 50 m stylem grzbietowym zobaczymy Alicję Tchórz. Wydaje się, że kaliszankę z Juvenii Wrocław czeka po południu trudniejsze zadanie. Eliminacje sprinterskiej rywalizacji pań były bardzo zacięte i stały na niespotykanym dotąd na mistrzostwach Europy poziomie. Już rano osiem pływaczek złamało barierę 28 sekund. To wyraźnie pokazuje, że wicemistrzyni Starego Kontynentu na krótkim basenie będzie potrzebowała poprawić rekord Polski Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk, by liczyć się w grze o finał. W ubiegłym sezonie Tchórz dała sygnał, że jest w stanie zostać pierwszą w historii naszego kraju zawodniczką, która przepłynie ten dystans w 27 sekund. Oby dziś dokonała tej sztuki!

Drugi dzień mistrzostw Europy to sześć konkurencji, w których zostaną rozdane medale. Najciekawiej powinno być na 50 m stylem dowolnym kobiet, gdzie dojdzie do skandynawskiej konfrontacji Pernille Blume i Sary Sjoestroem. Szwedka do wody wskoczy najprawdopodobniej opromieniona złotem na dystansie 100 m stylem motylkowym, na którym będzie zdecydowaną faworytką. Interesujący może być też sprinterski wyścig w stylu grzbietowym mężczyzn, w którym - po wczorajszych półfinałach - po cichu możemy liczyć nawet na rekord świata. Sesja popołudniowa rozpocznie się od wyścigu na 800 m stylem dowolnym pań, zapowiadającego się na bardzo zacięty i wyrównany. Zobaczymy też Adama Peaty'ego, chcącego zdominować stawkę na 100 m stylem klasycznym i poznamy pierwszych w historii mistrzów Starego Kontynentu w sztafecie mieszanej 4x200 m stylem dowolnym.

Starty Polaków 4.08 – sesja finałowa (18:00)

18:40 – 200 m stylem motylkowym mężczyzn - półfinały
   Jan Świtkowski (2. półfinał, tor 2.)

18:49 – 50 m stylem grzbietowym kobiet - półfinały
   Alicja Tchórz (2. półfinał, tor 7.)