Polska

AMP: Studencka trasa zwycięska: Kraków-Katowice

Joanna Kwatera 2017-04-24 01:48

Pływaczki AGH Kraków oraz reprezentanci AWF Katowice wywalczyli tytuły najlepszych drużyn wśród studentów w rozgrywanych w ten weekend na pływalni Aqua Lublin Akademickich Mistrzostwach Polski. Przy imponującej frekwencji 853 uczestników, fantastycznymi występami znowu błysnęli żabkarze, a także Alicja Tchórz i Tomasz Polewka.

W niedzielę na pływalni w Lublinie dzieliły i rządziły studentki z Wrocławia, na co dzień zawodniczki wrocławskiej Juvenii - Dominika Sztandera i Alicja Tchórz, które jeszcze wczoraj zachwycały kibiców swoimi występami w International Swimming Cup w Poznaniu. Pierwsza z nich popis swoich umiejętności dała już w porannych eliminacjach, przepływając dwie długości basenu stylem klasycznym w czasie 30.89. Popołudniu pokonała dystans sprinterski jeszcze o 0,68 sekundy szybciej, notując czwarty rezultat w karierze - 30.21 i najbardziej wartościowy wynik wśród kobiet w tych zawodach - 866 pkt. Drugą lokatę zajęła Paulina Zachoszcz (31.43). Dzień wcześniej na dystansie dwa razy dłuższym triumfowała reprezentantka UWM Olsztyn, uzyskując wynik 1:07.90.

Fantastyczny występ wśród mężczyzn zaliczył w Lublinie Maciej Hołub, który wygrał zarówno dystans sprinterski jak i 100m stylem klasycznym. Żabkarz reprezentujący AWF Kraków, a trenujący na co dzień z drużyną  AGH Kraków, już podczas zmagań w lidze AZS krakowskich uczelni, która odbyła się na początku kwietnia, prezentował doskonałą formę, pokonując dwie długości basenu w 27.55. Dzisiaj jednak poradził sobie jeszcze lepiej, notując dziewiąty wynik w historii Polski w tej konkurencji (a piąty w stroju tekstylnym) - 26.91! i wdarł się jako czwarty pływak w kraju do elitarnego grona specjalistów stylu klasycznego, którzy przepłynęli ten dystans poniżej granicy dwudziestu siedmiu sekund (szybciej od niego pływali tylko Adam Plutecki (w stroju poliuretanowym) i Michał Zawadka, a czwartym, który złamał tę barierę jest Dawid Szulich). Za nim na metę wpadli Bartłomiej Roguski i Dawid Szulich. Szybkie pływanie Hołub zaprezentował również na dystansie dwa razy dłuższym, gdzie stoczył pasjonujący pojedynek o zwycięstwo z rekordzistą Polski w tej konkurencji - Roguskim. Zawodnik z Krakowa bardzo szybko rozpoczął pierwszą część wyścigu i prowadzenia nie dał sobie już odebrać do mety, choć pływak AWF Warszawa finiszował doskonale. Ostatecznie Hołub uzyskał drugi wynik w karierze – 59.40, a Roguski dotarł do mety jedną dziesiąta sekundy za nim.

Wyróżniającym się zawodnikiem był w ten weekend również Tomasz Polewka (AWF Katowice). Mistrz Europy z Netanji znokautował rywali na obu dystansach w stylu grzbietowym, a na dłuższym z nich osiągnął najwyżej punktowany rezultat tej imprezy wśród mężczyzn 834 pkt za czas 51.97. Szósty zawodnik mistrzostw świata w Windsor w Lublinie nie miał sobie równych również w konkurencji sprinterskiej tym stylem, w której jako jedyny uczestnik wyścigu popłynął poniżej granicy dwudziestu czterech sekund (23.75).

Dwa zwycięstwa i dwa wyniki ponad ośmiuset punktowe wypływa dziś w Lublinie Alicja Tchórz.  Studentka Uniwersytetu Ekonomicznego z Wrocławia najpierw najszybciej pokonała 50m stylem grzbietowym (27.27), wyprzedzając wczorajszą triumfatorkę na dystansie dwa razy dłuższym Katarzynę Górniak, a pół godziny później rozprawiła się z rywalkami w konkurencji 100m stylem zmiennym, notując rezultat 1:00.44. Ponad półtorej sekundy za nią do mety dopłynęła Sztandera (AWF Wrocław).

Dwa razy w Lublinie triumfował także Bartłomiej Lassek. Pływak Uniwersytetu Łódzkiego  w sobotę okazał się najszybszy wśród kraulistów na dystansie 100m, gdzie trzeci raz w karierze udało mu się złamać barierę czterdziestu dziewięciu sekund (48.83) i o siedem setnych sekundy wyprzedzić Rafała Bugdola (AWF Katowice). W niedzielę natomiast Lassek odniósł jeszcze większy sukces, gdyż rezultat jaki zanotował na mecie 100m stylem zmiennym – 54.41 jest o prawie cztery sekundy lepszy niż wynosił jego dotychczasowy rekord życiowy w tej konkurencji.

Wśród kobiet klasyfikację punktową open wygrały pływaczki AGH Kraków, dla których zwycięstwa odnosiły: Anna Kozłowska (50m stylem motylkowym), Anna Kawecka (50m stylem dowolnym) i sztafeta 4x50m stylem zmiennym (Martyna Żarłok, Urszula Michalczyk, Kozłowska, Kawecka). Zawodniczki z Krakowa zgromadziły w sumie 846,5 punktu, dystansując o ponad sto „oczek” reprezentantki AWF Wrocław (724 pkt) i trzecie w rankingu studentki AWF Katowice (622 pkt). Wśród mężczyzn z ogromną przewagą triumfowali zawodnicy AWF Katowice, dla których oprócz zwycięstw Polewki i zespołów sztafetowych w konkurencjach 4x50m stylem dowolnym (Polewka, Dariusz Puk, Axel Brzostowski, Grzegorz Kłos) oraz 4x50m stylem zmiennym (Maciej Falaciński, Patryk Nowak, Michał Poprawa, Rafał Bugdol) medale indywidualnie zdobywali też Rafał Bugdol, Dariusz Puk, Maciej Falaciński i Michał Poprawa. W sumie zespół z Katowic uzbierał aż 1260 punktów. Za nimi uplasowała się drużyna AGH Kraków (783,50 pkt) i ekipa UMCS Lublin (546 pkt).