Świat

TYR PSS 2019: Wang ustanowiła rekord Azji

Joanna Kwatera 2019-03-07 12:56

Z Knoxville kawalkada startujących w TYR Pro Swim Series przeniosła się w tym tygodniu do Des Moines, gdzie dziś w nocy naszego czasu rozpoczęły się zmagania w drugiej odsłonie zawodów tego cyklu. Duże emocje towarzyszą także kibicom z Polski, gdyż do rywalizacji w stolicy stanu Iowa przystąpią Klaudia Naziębło i Jan Świtkowskiego. Pierwszego dnia lśniła jednak młoda Chinka..

W środę na pływalni Midamerican Energy Aquatic Center rozegrane rozstały tylko wyścigi na 1500m stylem dowolnym, ale i podczas nich kibice nie mogli narzekać na nudę.  Zmagania rozpoczęła z wysokiego „C” chińska gwiazda młodego pokolenia Wang Jianjiahe. 16-letnia mistrzyni Igrzysk Azjatyckich, już w zeszłym roku zeszła na tym dystansie poniżej szesnastu minut, dołączając do elitarnego grona pływaczek, którym udała się ta sztuka. Dzisiejszej nocy natomiast swój najlepszy czas poprawiła o ponad sześć sekund, wyłączając aparaturę pomiaru czasu na cyfrach 15:46.69. Wang czasem tym ustanowiła nowy rekord Chin, a także rekord Azji oraz wpisała się na osiemnaste miejsce na liście wszechczasów najlepszych wyników uzyskanych na tym dystansie. W tym roku natomiast to drugi najlepszy rezultat na świecie, a dokładnie sekundę i dziesięć setnych szybciej pływała w Knoxville w styczniu Katie Ledecky. Ze stratą ponad pół minuty do Wang do mety dotarła reprezentantka Chile Kristel Kobrich, a za nią reprezentacyjna koleżanka Wang – Li Bingjie.

Wśród mężczyzn rywalizacja była bardziej zacięta, a zdobywcę pierwszego od drugiego miejsca dzieliło zaledwie  pięć setnych sekundy. Jordan Wilimowsky podążał właściwie przez cały dystans jak cień za Antonem Ipsenem i choć na ostatnich trzystu metrach niemal zrównał się z Duńczkiem to ostatecznie Ipsen, minimalnie, ale wpadł na ścianę finiszową pierwszy, notując rezultat 15:05.39. Trzecią lokatę wywalczył Zane Grothe.

KOMPLET WYNIKÓW