Świat

Duel in the Pool: Europa jednak bez Polaków

Szymon Gagatek 2015-12-09 21:37

Już w piątek i sobotę w Indianapolis odbędzie się siódma edycja zawodów Duel in the Pool. Po raz czwarty w historii tej imprezy amerykańscy pływacy zmierzą się z reprezentantami Starego Kontynentu. Drużynę Europy miało reprezentować dwóch Polaków: Jan Świtkowski i Radosław Kawęcki. Ostatecznie jednak w IUPUI Natatorium nie pojawi się żaden z nich.

- Liga NCAA nie pozwoliła mi startować ze względu na to, że zdobywałbym punkty dla drużyny Europy, co jest niezgodne z zasadami akademickich rozgrywek - tłumaczy Świtkowski. Zawiłości regulaminowe i komercyjny charakter zmagań pozbawiły naszego brązowego medalistę czempionatu globu możliwości debiutu na tego typu imprezie międzynarodowej, kolejny start lublinianin zaliczy więc już u siebie w domu, na rozpoczynających się za osiem dni mistrzostwach Polski.

Z kolei Kawęcki postanowił oszczędzać swoje zdrowie i nie narażać się na niepotrzebne kontuzje. - Po podróży do Paryża Radek miał problemy z kręgosłupem. Stwierdziliśmy, że dwie duże imprezy blisko siebie, z wielogodzinnymi lotami, w kontekście mistrzostw Polski i kwalifikacji do mistrzostw Europy, to zbyt duże obciążenie dla jego pleców i organizmu. Mimo że jest zwolniony z konieczności uzyskania minimum do Londynu, traktujemy starty w Lublinie poważnie - ze względu na kibiców w Polsce i fakt, że mistrzostwa zamykają pierwszy z trzech okresów szkolenia w roku olimpijskim - wyjaśnia szkoleniowiec naszego grzbiecisty, Paweł Słomiński.

Na miejsce Kawęckiego szybko wskoczył trenujący na co dzień w USA Arkady Vyatchanin. Rosjanin, który niedawno otrzymał również serbskie obywatelstwo i to ten kraj ma zamiar reprezentować podczas Igrzysk w Rio, w ubiegłym tygodniu wywalczył dwa brązowe medale mistrzostw USA - na 100 i 200 m stylem grzbietowym - i w Indianapolis stoczy kolejne pojedynki z Mattem Greversem, który w Federal Way pokonał go w obu tych konkurencjach. Z kolei za Świtkowskiego trener europejskiej ekipy, Martyn Wilby, nie zdecydował się powołać kolejnego zawodnika. Już wcześniej kadrę Starego Kontynentu uzupełnili natomiast kolejni Brytyjczycy: żabkarz Craig Benson oraz grzbiecistka Elizabeth Simmonds.

Do drobnych zmian doszło również w zespole Stanów Zjednoczonych. Ze startu w Duel in the Pool zrezygnowali Natalie Couglin i Nick Thoman, których zastąpili Kendyl Stewart oraz Eugene Godsoe.

SKŁAD EUROPY

SKŁAD USA