Świat

NCAA: Trenda wyróżniony za występ w Melbourne

Szymon Gagatek 2015-11-24 18:16

Daniel Biś i Paweł Trenda mogą już być spokojni o kwalifikację na mistrzostwa II Dywizji NCAA. Zawodnicy Saint Leo University uzyskali minima na ligowy czempionat podczas czterodniowych zawodów Florida Tech Invitational, których przeprowadzenie sprawiło organizatorom niemałe problemy. Trenda za swój występ został wyróżniony tytułem Pływaka Tygodnia w Sunshine State Conference.

Florida Tech Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Paulina Szydło (University of West Florida)
*Daniel Biś (Saint Leo University)
*Paweł Trenda (Saint Leo University)
*Jan Urbaniak (Saint Leo University)

Na obiekcie Florida Tech startowało czworo reprezentantów Polski. Trzech z nich, Daniel Biś, Paweł Trenda i Jan Urbaniak, reprezentowało barwy męskiej drużyny Saint Leo University, natomiast wraz z koleżankami z Uniwersytetu Zachodniej Florydy w Melbourne pojawiła się Paulina Szydło. Po pierwszym dniu, w którym Biś uzyskał minimum A na dystansie 1000 jardów stylem dowolnym, kolejne trzy były dla naszych zawodników równie udane. Kaliszanin triumfował jeszcze na 500 i 1650 jardów stylem dowolnym, a w obu tych konkurencjach na drugiej lokacie do mety dopływał Urbaniak, który wystartował też na 400 jardów stylem zmiennym, zajmując trzecie miejsce.

Na pierwszy plan wysunęły się jednak osiągnięcia Trendy. Oświęcimianin w sobotni poranek był bardzo bliski uzyskania indywidualnego minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA na dystansie 100 jardów stylem motylkowym. Uzyskał czas 47.49 s i do wymarzonego rezultatu, który dawałby mu pewne miejsce wśród zaproszonych do udziału w marcowym czempionacie w Indianapolis, zabrakło mu zaledwie czterech setnych sekundy. Wydawało się, że w wyścigu finałowym dopełni formalności. Niestety, plany pokrzyżowała gwałtowna burza, która zmusiła organizatorów do odwołania sesji popołudniowej i uznania wyników kwalifikacji za ostateczne.

Minimum A udało mu się natomiast wywalczyć wraz z Bisiem i dwoma innymi zawodnikami z Saint Leo w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym, w której pokonał swój odcinek w fantastycznym tempie (1:36.50). Łącznie na zawodach Florida Tech Invitational wygrał trzy indywidualne konkurencje (oprócz 100 jardów stylem motylkowym i 200 jardów stylem zmiennym, także 100 jardów stylem klasycznym, poprawiając rekord uczelni na tym dystansie) i świetnie spisywał się w sztafetach - między innymi na pierwszej zmianie na 4x100 jardów stylem zmiennym zanotował czas 47.65, najlepszy w historii szkoły oraz w tym sezonie w całej II Dywizji. Takie wyniki zagwarantowały mu drugi w ostatnim miesiącu tytuł Pływaka Tygodnia Sunshine State Conference!

Miejsca w czołówce zawodów zajmowała również Szydło. Nasza żabkarka indywidualnie na dystansie 100 jardów stylem klasycznym była trzecia, a na 200 jardów stylem klasycznym i zmiennym kończyła rywalizację na drugiej pozycji, natomiast w sztafecie 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym jej zespół był klasyfikowany na czwartych lokatach.

A3 Performance Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Michał Domagała (University of Southern California)
*Paweł Furtek (University of Southern California)

Zawodnicy Uniwersytetu Południowej Kalifornii na zawodach A3 Performance Invitational wystąpili tylko w pierwsze dwa dni, jedynie w wyścigach sztafetowych. W piątek Michał Domagała i Paweł Furtek stali się częścią zespołu, który okazał się najlepszy na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym. Pierwszy rozpoczął wyścig, uzyskując czas 1:36.56, natomiast drugi na ostatnim odcinku zanotował rezultat 1:38.91 i utrzymał wyraźne prowadzenie ekipy Trojans. Domagała dodatkowo pomógł swoim kolegom z uczelni zająć drugie miejsce w rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym, pokonując dwie długości basenu stylem motylkowym w 21.47 s.

Inne występy Polaków:
Georgia Tech Fall Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Karolina Szczepaniak (University of Alabama)

Phill Hansen Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Barbara Wasilewska (University of North Texas)

Art Adamson Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Bartosz Krzyżaniak (Southern Methodist University)