Świat

Kopenhaga 2017: Wielka gwiazda nie wystartuje w Royal Arenie

Szymon Gagatek 2017-12-02 01:59

Mistrzostwa Europy na krótkim basenie w Kopenhadze będą już drugimi z rzędu, na których zabraknie jednej z największych gwiazd europejskiego pływania, Mirei Belmonte. Hiszpańska federacja (RFEN) potwierdziła w piątek decyzję 27-latki o wycofaniu się z najważniejszej imprezy sezonu zimowego, wydając na swojej stronie internerowej specjalne oświadczenie.

Po bardzo udanym występie na mistrzostwach świata w Budapeszcie (złoto i dwa srebra) Belmonte znalazła się wśród pływaków powołanych na zawody w stolicy Danii. W Royal Arenie miała zaprezentować się na 400 i 800 m stylem dowolnym, 200 m stylem motylkowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. W każdej z tych konkurencji byłaby jedną z kandydatek do medali. Ostatecznie zwolni jednak miejsce na podium innym zawodniczkom. O takiej możliwości dyskutowano na Półwyspie Iberyjskim już od jakiegoś czasu. Zwłaszcza w trakcie zimowych mistrzostw kraju, na które podopieczna Freda Vergnoux przyjechała po zaledwie kilku dniach treningów.

Brak właściwego przygotowania do startu w Barcelonie był spowodowany jej problemami ze zdrowiem. W ostatnim czasie narzekała ponoć na zawroty głowy i migrenę, przez co w trakcie czempionatu stanęła na słupku startowym tylko w pierwszy i ostatni dzień rywalizacji, a wcześniej zabrakło jej na zgrupowaniu reprezentacji w Azji i na ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata. Dodatkowo okazało się, że wraz ze swoim szkoleniowcem mają zupełnie inne plany na najbliższe miesiące.

"Zdecydowaliśmy się na dłuższe przygotowania do następnego sezonu, przez co podczas pierwszego cyklu będziemy trochę poza międzynarodową rywalizacją. Są w nim etapy, w których kluczowa jest regeneracja, a nie możemy oczekiwać występów na najwyższym poziomie bez optymalnej formy. Ambicja Mirei nie ma ograniczeń, ale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to czas, aby konkurować z innymi, czy też ryzykować następny sezon. Z Mireią wszystko jest w porządku. Kontynuujemy nasze treningi, teraz priorytetem jest spokój" - to wypowiedź Freda Vergnoux zamieszczona w oświadczeniu krajowego związku.

Pierwotna lista osób, które miały reprezentować Hiszpanię w Kopenhadze zawierała trzynaście nazwisk. Teraz pozostało ich tylko dziewięć. Jeszcze przed decyzją Belmonte, z występu w stolicy Danii musieli zrezygnować kontuzjowani Cesar Castro i Marcos Gil. Z kolei Hugo Gonzalez nie da rady powrócić do Europy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie czeka go pierwsza sesja egzaminacyjna na Uniwersytecie Auburn.

Zmagania na mistrzostwach Starego Kontynentu rozpoczną się już 13 grudnia i potrwają przez pięć dni. Obszerne relacje z tego wydarzenia znajdziecie oczywiście na naszym portalu!

Skład Hiszpanii na mistrzostwa Europy w Kopenhadze:
Kobiety (7):
Evelyn Alvarez (100 i 200 m stylem klasycznym)
Agueda Cons (400 i 800 m stylem dowolnym)
Melanie Costa (100, 200 i 400 m stylem dowolnym)
Marina Garcia (50, 100 i 200 m stylem klasycznym)
Lidon Munoz (50, 100 i 200 m stylem dowolnym)
Jessica Vall (50, 100 i 200 m stylem klasycznym)
Africa Zamorano (400 m stylem dowolnym; 200 m stylem grzbietowym; 200 i 400 m stylem zmiennym)

Mężczyźni (2):
Joan Pons (200 m stylem motylkowym; 200 i 400 m stylem zmiennym)
Marc Sanchez (200 m stylem dowolnym; 200 m stylem motylkowym; 200 i 400 m stylem zmiennym)

Składy Danii, Szwecji i Norwegii
Składy Węgier i Austrii