Świat

Glasgow 2018: Zabrakło happy endu

Szymon Gagatek 2018-08-09 16:45

Bez miejsc na podium zakończył się dla nas ostatni dzień mistrzostw Europy w Glasgow. Ze Szkocji wrócimy zatem z dwoma krążkami: srebrem Radosława Kawęckiego i brązem sztafety 4x100 m stylem dowolnym. Dziś w Tollcross International Swimming Centre najczęściej grany był hymn Włoch, ale to Rosjanie ostatecznie wygrali klasyfikację medalową.

50 m stylem motylkowym kobiet

W pierwszym finale dnia zaprezentowała się Anna Dowgiert. Na dystansie 50 m stylem motylkowym nasza reprezentantka pływała na tych mistrzostwach bardzo równo i na zakończenie pracowitego tygodnia zanotowała czas 26.18, gorszy od rezultatu z półfinałów tylko o cztery setne sekundy. To wystarczyło jej do zajęcia 7. pozycji. By znaleźć się wyżej, trzeba było złamać barierę 26 sekund. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie faworytka, Sarah Sjoestroem, która jedną długość basenu przepłynęła w 25.16 i zdecydowanie wyprzedziła resztę stawki. Na drugim miejscu znalazła się Emilie Beckmann z Danii (25.72), a trzecia była Belgijka Kiberly Buys (25.74). Dla Sjoestroem dzisiejsze złoto było już czwartym, które wywalczyła w Glasgow w konkurencjach indywidualnych.

Wyniki finału 50 m stylem motylkowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem dowolnym mężczyzn

Sporym zaskoczeniem zakończył się dla nas finał 50 m stylem dowolnym mężczyzn. Najważniejszy start na zawodach w Glasgow niestety nie wyszedł najlepiej Pawłowi Juraszkowi. Nasz reprezentant dopłynął do mety z czasem 22.14 i został sklasyfikowany na 8. pozycji. Rywalizacja o medale sprawiła, że inni pływacy także spisali się poniżej swoich możliwości. Brązowy krążek dał dziś wynik 21.68 - o jedną setną sekundy gorszy od tego, który Juraszek uzyskał we wczorajszym półfinale. Przed atakami konkurentów obronił się Benjamin Proud z Wielkiej Brytanii, notując rezultat 21.34. Na podium stanął razem z Grekiem Kristianem Gkolomeevem oraz Włochem Andreą Verganim. Z trójki medalistów tylko Gkolomeev pozytywnie zadziwił, ustanawiając nowy rekord swojego kraju (21.44).

Wyniki finału 50 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem klasycznym kobiet

Wszystkie trzy medale w stylu klasycznym skompletowała dziś Julija Jefimowa. Rosjanka nie miała większych problemów z pokonaniem rywalek w sprinterskim finale. Jako jedyna przepłynęła w nim dystans 50 metrów w czasie poniżej 30 sekund, ale - podobnie jak w przypadku większości kraulistów - kilkunastu sekund zabrakło jej do powtórzenia osiągnięcia z półfinałów. Złoto dał jej rezultat 29.81, lepszy o ponad pół sekundy od tego, który na mecie zanotowała Imogen Clark z Wielkiej Brytanii (30.34). Na trzecim miejscu znalazła się Arianna Castiglioni. Reprezentantka Italii tym samym wyrzuciła poza podium rekordzistkę Europy, Rutę Meilutyte z Litwy (30.41 - 30.46).  

Wyniki finału 50 m stylem klasycznym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

100 m stylem motylkowym mężczyzn

Występ Konrada Czerniaka na 100 m stylem motylkowym był ostatnim polskim akcentem czempionatu Starego Kontynentu w Glasgow. Po obiecujących eliminacjach i półfinałach wydawało się, że podopieczny Michała Szymańskiego może się włączyć do walki o medale. Niestety, do podium zabrakło tym razem trzech dziesiątych sekundy. Czerniak uplasował się na 6. miejscu z rezultatem 51.72. Zmagania delfinistów wywróciły dziś do góry nogami hierarchię z półfinałów. Z efektownego triumfu, okraszonego nowym rekrodem mistrzostw (50.64), cieszył się Piero Codia z Włoch, który do czołowej ósemki dostał się wczoraj z najgorszym czasem. Na drugim miejscu znalazł się Mehdy Metella z Francji, powtarzający na każdym kroku, że na zawody w Glasgow nie przygotował swojej szczytowej formy. Brąz, ku radości gospodarzy, trafił natomiast do Jamesa Guy'a. Na ostatnim miejscu w stawce znalazł się za to słynny Węgier Laszlo Cseh, który przecież w półfinałach nie miał sobie równych.

Wyniki finału 100 m stylem motylkowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

200 m stylem grzbietowym kobiet

Historycznego wyczynu na dystansie 200 m stylem grzbietowym dokonała dziś Margherita Panziera. Reprezentantka Włoch poprawiła 27-letni rekord mistrzostw Europy legendarnej Krisztyny Egerszegi o 44 setne sekundy! Cztery długości basenu przepłynęła w 2:06.18, co jest także najlepszym osiągnięciem w historii włoskiego pływania, dającym Panzierze 10. pozycję na światowej listach wszech czasów tej konkurencji. Wyczyn 23-latki sprawił, że można ją wymieniać wśród objawień czempionatu w Glasgow wraz z takimi postaciami jak Fantine Lesaffre czy Jeremy Desplanches. Na drugim miejscu w stawce finalistek znalazła się Daria Ustinowa (2:07.12), a trzecia była Katalin Burian (2:07.43). Barierę dwóch minut i dziesięciu sekund złamała jeszcze tylko Lisa Graf (2:08.58). 

Wyniki finału 200 m stylem grzbietowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

400 m stylem zmiennym mężczyzn

Bardzo emocjonujący finał 400 m stylem zmiennym mężczyzn zakończył się trzecim z rzędu tytułem mistrzowskim w tej konkurencji dla Davida Verraszto. Węgier stoczył zacięty bój o złoto z Maxem Litchfieldem z Wielkiej Brytanii, ostatecznie wyprzedzając swojego rywala o 35 setnych sekundy. Aktualnemu wicemistrzowi świata nie udało się jednak popłynąć poniżej granicy czterech minut i dziesięciu sekund (4:10.65). Trzecie miejsce zajął Joan Lluis Pons Ramon (4:14.26), dzięki czemu Hiszpanie zrównali się z nami w klasyfikacji medalowej czempionatu w Tollcross International Swimming Centre. Z niewielką stratą do zawodnika z Półwyspu Iberyjskiego znaleźłi się Johannes Hintze i Maksym Szemberew, który tym samym nie wywalczył pierwszego w historii zawodów miejsca na podium dla Azerbejdżanu.

Wyniki finału 400 m stylem zmiennym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

400 m stylem dowolnym kobiet

Długodystansowy hat-trick zapewniła dziś sobie Simona Quadarella. Włoszka, która w poprzednich dniach była najlepsza na 800 i 1500 m stylem dowolnym, na zakończenie mistrzostw sięgnęła po złoto na dystansie 400 metrów. Po wyrównanej walce z Ajną Kesely, zanotowała wynik 4:03.35 i po raz trzeci wysłuchała hymnu swojego kraju. Młodziutka Węgierka straciła do niej tylko 22 setne sekundy i na pocieszenie na jej koncie pojawił się nowy rekord Europy juniorów. Z brązowego medalu cieszyła się Holly Hibbott, reprezentująca gospodarzy (4:05.01).

Wyniki finału 400 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 m stylem zmiennym mężczyzn

Mistrzostwa Europy zakończyły zmagania sztafet 4x100 m stylem zmiennym. W wyścigu mężczyzn Brytyjczycy podtrzymali swoje nadzieje na zwycięstwo w klasyfikacji medalowej. W efektownym stylu, z nowym rekordem mistrzostw: 3:30.44, złote krążki zdobyli Nicholas Pyle (54.58), Adam Peaty (57.60), James Guy (50.91) i Duncan Scott (47.35). Gospodarze o ponad półtorej sekundy wyprzedzili Rosjan i o ponad trzy sekundy Niemców. Dzielnie o podium walczyli Litwini, którzy byli bliscy sprawienia sensacji. Do wyprzedzenia naszych zachodnich sąsiadów zabrakło im tylko 19 setnych sekundy. 

Wyniki finału 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 m stylem zmiennym kobiet

Nadzieje pływaków Wielkiej Brytanii na sukces w zestawieniu medalowym rozwiały Rosjanki. W ostatnim wyścigu zawodów w Glasgow triumfowały wyraźnie (3:54.22), pokonując Dunki (3:56.69) i reprezentantki gospodarzy (3:56.91). Triumfatorki popłynęły w składzie: Anastazja Fesikowa (59.56), Julija Jefimowa (1:03.95), Swietłana Czimrowa (57.34) i Maria Kamienewa (53.37). Niesamowita zmiana Jefimowej zapisze się na dobre w historii pływania. Żabkarska gwiazda została dziś pierwszą kobietą, która 100 m stylem klasycznym pokonała ze startu lotnego w czasie poniżej minuty i czterech sekund!

Wyniki finału 4x100 m stylem zmiennym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):