Polska

Mistrzostwa Polski Masters: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Joanna Kwatera 2017-06-15 22:13

Już za niespełna dwanaście godzin ruszają Letnie Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Masters. W tym roku gospodarzem najważniejszej krajowej imprezy pływackiej w tej kategorii będzie Warszawa. Na pływalni Centrum Sportowo-rekreacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Trojdena zawodnicy walczyć będą o wyjątkowe medale oraz dyplomy w czterdziestu konkurencjach indywidualnych i sztafetowych w ostatnim sprawdzianie przed Mistrzostwami Świata Masters w Budapeszcie. Przeczytajcie więc pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę tym razem:

Olimpijskie ściganie

Już od dawna zawody z cyklu Masters stoją na niesamowicie wysokim poziomie, a co roku swoją osobą uświetnia je wielu byłych olimpijczyków, kadrowiczów,  rekordzistów i medalistów Polski seniorów. Oprócz promowania idei zdrowego trybu życia oraz miłości do pływania, w wodzie trzeba się solidnie namęczyć, aby pokonać czołówkę krajową. Już drugi raz w imprezie Masters wystartuje jeden z najbardziej utytułowanych polskich pływaków ostatnich lat Paweł Korzeniowski. Dopiero co zakończył zawodniczą karierę, a już zdążył zostać tatą i wziąć udział w zawodach triathlonowych. Trener klubu Legia Warszawa obiecał, że ze sportem definitywnie się nie rozstaje i słowa dotrzymał. W stolicy weźmie udział jednak tylko w konkurencjach 50 i 100m stylem dowolnym. Najstarszym uczestnikiem zawodów będzie rekordzista Europy Kazimierz Mrówczyński z UTW Masters Zgierz, urodzony w roku 1922, a najstarszą uczestniczką Urszula Walkowicz z UKS Wodnik 29 Katowice z rocznika 1932. Nie sposób jednak w przypadku kategorii Masters wymienić wszystkich znamienitych nazwisk znajdujących się na długiej liście startowej. Warszawskie zmagania Mastersów będzie można śledzić oczywiście na naszym portalu w RELACJI LIVE!

Międzynarodowa obsada

Jak co roku na polskie mistrzostwa tym razem do Warszawy zawitają zawodnicy zagraniczni, a z Polakami będą konkurować Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Rosjanie, Czesi, Estończyk, Łotysz, Niemiec, Słowak i Brytyjka. Na pewno o miano najlepszej pływaczki zawodów będzie chciała powalczyć reprezentująca klub Pregel Kaliningrad Regina Sych. Doskonała rosyjska sprinterka i kraulistka wygrała w październiku klasyfikację generalną zimowych mistrzostw Polski Masters na krótkim basenie w Olsztynie, a przed rokiem w Gliwicach na obiekcie o rozmiarach olimpijskich była w tym rankingu czwarta. Już pierwszego dnia pływaczka naszych wschodnich sąsiadów zaprezentuje się w jednej ze swoich koronnych konkurencji - 50m stylem dowolnym, w której legitymuje się drugim czasem zgłoszenia.

Rekord frekwencji

Do rywalizacji w stolicy kraju zgłosiło się aż 506 osób ze 108 klubów, co jest rekordem ilości uczestników letniej edycji imprezy mistrzowskiej w kategorii Masters na długiej pływalni. Najliczniej obsadzone zostały oczywiście dystanse sprinterskie, gdzie do rywalizacji choćby w stylu dowolnym wśród mężczyzn swoją chęć wyraziło aż 227 pływaków. Na 50m stylem grzbietowym - 117, 50m stylem klasycznym – 143, 100m stylem dowolnym – 162 i 100m motylkowym – 132 zawodników. Wśród kobiet najwięcej zgłosiło się do konkurencji 50m stylem dowolnym – 81 sportsmenek. Dodatkową nowością jest specjalnie stworzony, mający na celu wyeliminować konieczność ścigania się do późnych godzin nocnych, poranny piątkowy blok, zawierający jedynie konkurencje długodystansowe.

Nowi mistrzowie w Warszawie

Ostatni raz Letnie Mistrzostwa Polski Masters w Warszawie odbyły się w 2012 roku na pływalni Parku Wodnego Warszawianka. Wśród prawie 450 startujących wtedy zawodników najlepsi okazali się Agnieszka Bystrzycka z Redeco Wrocław i Marcin Babuchowski z MKS „Trójka” Łódź. Na listach startowych imprezy, która rozpocznie się jutro na basenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie ma żadnego z tych nazwisk, co więcej nie ma też ani jednej pływaczki z najlepszej trójki tamtych zawodów. Duże szanse na wygraną w klasyfikacji generalnej tych mistrzostw ma natomiast zdobywca drugiej lokaty sprzed pięciu lat i najlepszy przed rokiem Marcin Kaczmarek.

Rodzinne udogodnienia

Organizatorzy tych mistrzostw Stowarzyszenie Pływackie SWIMMERS zadbało o każdy najdrobniejszy szczegół imprezy oraz nadprogramowe ułatwienia, aby pobyt na zawodach był dla zawodników spokojny, radosny i komfortowy. Oprócz szerokiej listy sponsorów, fundujących dodatkowe nagrody, które będzie można wygrać w losowaniach, organizator pomyślał także o rodzinach pływaków, którzy będą spokojnie mogli skupić się na startach, zostawiając swoje pociechy pod okiem animatorów firmy „Kukiełka-animacje dla dzieci” w specjalnej sali zabaw, gdzie będzie czekać na nie wiele atrakcji m.in. malowanie buziek, skręcanie balonów czy bańki mydlane. Dodatkowo Stowarzyszenie wykazało się szlachetną inicjatywą wspierając akcję „zostań potencjalnym dawcą szpiku”, prowadzoną przez Fundację DKMS. Wystarczy tylko wyrazić chęć, być ogólnie zdrowym, w wieku pomiędzy 18-55 lat oraz znaleźć czerwone stanowisko DKMS na pływalni, wypełnić formularz rejestracyjny i pobrać wymaz z policzka, aby dołączyć do potencjalnej bazy dawców szpiku i zrobić pierwszy krok ku pomocy ciężko chorym na nowotwory krwi.