Polska

Lublin 2015: Nowe nabytki się sprawdziły! Katowice jeszcze szybsze niż przed rokiem

Szymon Gagatek 2015-12-18 01:20

Na ubiegłorocznych mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim Konrad Czerniak debiutował jako zawodnik AZS AWF Katowice. Od razu przyczynił się wywalczenia tytułu najlepszego zespołu w kraju w rywalizacji sztafet 4x50 m stylem zmiennym. Od tamtej pory w zespole ze Śląska pojawiło się kilka nowych twarzy. Drużyna wzmocniona medalistami mistrzostw Europy juniorów sięgnęła dziś po kolejne złoto.

W porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia w ekipie obrońców tytułu doszło do kilku bardzo ważnych zmian. Na odcinku w stylu klasycznym Krzysztof Tokarski zastąpił Mikołaja Machnika, Konrad Czerniak tym razem popłynął nie na ostatniej zmianie, a na odcinku w stylu motylkowym, a na zwolnione przez niego miejsce w stylu dowolnym wskoczył Maciej Falaciński. Tak skonstruowana drużyna była skazana na sukces.

I rzeczywiście, reprezentanci AZS AWF Katowice nie dali swoim rywalom najmniejszych szans, sztafetę AZS AWF Warszawa z Radosławem Kawęckim i Pawłem Korzeniowskim wyprzedzając o niemal dwie i pół sekundy! Już na pierwszej zmianie doszło do ciekawego pojedynku naszych najlepszych grzbiecistów. Mistrz Europy na 50 metrów, Tomasz Polewka, zmierzył się z najlepszym w Netanji na 100 i 200 metrów Kawęckim. Podopieczny Roberta Wilka finiszował minimalnie przed zawodnikiem Pawła Słomińskiego i uzyskał czas lepszy od minimum na czempionat Starego Kontynentu w Londynie (23.52 s), na dobre rozkręcając katowicką maszynę.

Ostatecznie obrońcy tytułu finiszowali w 1:33.90 i wyśrubowali ubiegłoroczny rekord Polski o sekundę i trzy dziesiąte. Na drugim miejscu znaleźli się reprezentanci AZS AWF Warszawa (1:36.19), a na trzecim zespół AZS UŁ PŁ Łódź (1:36.72).

Podium rywalizacji sztafet 4x50 m stylem zmiennym mężczyzn:
1. AZS AWF Katowice (Tomasz Polewka, Krzysztof Tokarski, Konrad Czerniak, Maciej Falaciński)   1:33.90
2. AZS AWF Warszawa (Radosław Kawęcki, Michał Szer, Paweł Korzeniowski, Maciej Certa)   1:36.19
3. AZS UŁ PŁ Łódź (Michał Brzuś, Filip Wypych, Maksymilian Zgierski, Bartłomiej Lassek)   1:36.72

Wartym odnotowania wynikiem popisali się dziś również zawodnicy Galicji Kraków. Sebastian Dudzik, Łukasz Woźniak, Marcin Goraj i Karol Batko zanotowali czas 1:51.79 i poprawili klubowy rekord Polski wśród 14-latków! W klasyfikacji końcowej taki rezultat dał im dwudziestą czwartą pozycję.