Początek nowego sezonu. Co można z tym zrobić?

Joanna Budzis 2017-09-14 21:35

Nowy sezon to dobry moment na zebranie myśli i spożytkowanie energii we właściwy sposób. Początek sezonu to moment kiedy wracamy do treningowej rutyny z dodatkową dawką motywacji i świeżości umysłu. Można to dobrze wykorzystać!

1. Niezależnie od tego czy poprzedni sezon zakończył się dla ciebie pozytywnie czy tragicznie, niezbędne jest wyciągnięcie wniosków. Trenerze, zawodniku, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, do dzieła. Niech każdy zastanowi się na tym czego dokonaliście, co zostało zrealizowane, co nie, a czego zabrakło zarówno w treningu jak i w relacji. Ustalcie co zrobilibyście inaczej.  Zasada jest prosta- jeśli oczekujesz innych rezultatów to wymaga to również innych działań. Co to będzie?

2.  Opracowanie zasad współpracy jest punktem wyjściowym nowo rozpoczynającego się sezonu. Jakie są reguły gry i jakie są konsekwencje ich łamania? Jasne zasady, które opracowuje trener wraz z całą drużyną pomogą zachować jeden standard dla wszystkich członków zespołu. Niezależnie od osiąganych rezultatów każdy zawodnik, który ma być częścią drużyny, ma obowiązek zachowywać się zgodnie z tymi zasadami i jest tak samo traktowany przez trenera. Podwójne standardy uniemożliwiają zbudowanie spójnej drużyny a nawet najbardziej wybitne jednostki będą pokrzywdzone brakiem bliskich relacji i wsparcia grupy.

3. Bob Bowman, trener amerykańskiej drużyny pływackiej i Michaela Phelpsa przyznaje, że fundamentalne w osiągnięciu sukcesu jest stworzenie wyraźnej wizji sukcesu. Wizja tego co chcesz osiągnąć staje się filarem twojej motywacji do działania i siły, która pomoże w pokonaniu trudności na drodze do sukcesu. Zawodnik w kilku zdaniach opisuje swoją wizję i zapisuje czasy jakie chce osiągnąć. Wspólnie z trenerem wybiera trzy elementy wyścigu i umiejętności, które składają się na te osiągnięcia. Zostawcie miejsca i medale, skoncentrujcie swoją uwagę i siły na tym co naprawdę leży w zasięgu waszej kontroli.

4. Początek sezonu do czas na budowanie relacji trenera z zawodnikiem. Indywidualna rozmowa o wizji i celach jest podstawą, jeśli chcecie aby wasza współpraca przyniosła zamierzone efekty. Jeśli trener poznaje motywy zawodnika, wie na czym mu zależy i może odwoływać się do tych celów w codziennym treningu aby inspirować i wzmacniać motywację wewnętrzną i zaangażowanie zawodnika. Dzielenie się swoją wizją i celami jest oznaką zaufania, zobowiązuje do działania, a jeśli cele stają się wspólne, buduje to odpowiednią relacje trener - zawodnik.

5. Wizja sukcesu musi być pielęgnowana codziennie. Powracaj do niej myślami, twórz mentalne wyobrażenie swojego sukcesu i udoskonalaj codziennie poprzez swój trening. Stwórz symbol, który będzie ci o tej wizji przypominał. Niezależnie czy będzie to hasło przyczepione na lodówce, breloczek przy kluczach, napis na desce do pływania czy bidonie, albo rysunek kółek olimpijskich w zeszycie, miej go przed oczami i czerp inspiracje, za każdym razem kiedy tego potrzebujesz.

Jak twierdzi Bowman, zawodnik jest kierowcą samochodu i to on wykonuje wszelkie manewry. Trener natomiast jest tym nieznośnym urządzeniem zwanym GPSem, który non stop przekazuje wskazówki dotyczące trasy. GPS mówi skręć w lewo i zawodnik bez zarzutów wykonuje manewr.  Zdarza się jednak, że pada komenda skręć w lewo, a zawodnik nieoczekiwanie skręca w prawo. Trener szybko aktualizuje trasę i wyznacza objazd, który doprowadza kierowcę z powrotem na drogę do celu. Nie ma lekko…

 

Pozdrawiam,

Joanna Budzis