Świat

Netanja 2017: Pięć zawodniczek, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Szymon Gagatek 2017-06-27 15:59

W środowy poranek na obiekcie Uniwersytetu Wingate w Netanji rozpoczną się kolejne mistrzostwa Europy juniorów. To już czterdziesta czwarta edycja imprezy, która przez lata gromadziła zawodników stanowiących w późniejszym czasie o sile pływania na Starym Kontynencie. W Izraelu również nie zabraknie wielkich talentów.

Przeglądając listę zgłoszeń do czempionatu nie sposób nie zauważyć osób mających olbrzymi potencjał na bycie gwiazdami. Postanowiliśmy więc utworzyć rankingi pięciu dziewcząt i pięciu chłopców spoza naszego kraju, którzy przez najbliższe pięć dni powinni wyróżniać się na tle pozostałych. Na kogo warto zwrócić uwagę?

1. Ajna Kesely (Węgry)

Nie skończyła jeszcze nawet szesnastu lat, a już teraz przepowiada się jej świetlaną przyszłość. Urodzona w 2001 roku Węgierka przebojem wdarła się do świadomości fanów pływania dominując na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Tbilisi i na mistrzostwach Europy juniorów w Hodmezovasarhely. Zarówno w Gruzji, jak i przed własną publicznością czterokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. W 2016 roku pokazała się też wśród seniorek. Była w finale 200 m stylem dowolnym mistrzostw Europy, wraz z koleżankami zdobyła w Londynie złoto w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, a kilka tygodniu później reprezentowała swój kraj na igrzyskach. Była jedną z najmłodszych uczestniczek całej olimpijskiej rywalizacji. W Netanji indywidualnie zaprezentuje się pięciokrotnie: na 200, 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem motylkowym.

2. Marrit Steenbergen (Holandia)

To chyba najbardziej doświadczona pływaczka, która pojawi się w Netanji. Siedemnastolatka z Holandii ma już na swoim koncie medale mistrzostw świata i Europy wśród seniorek, będąc między innymi jedną z kluczowych postaci żeńskiej sztafety Oranje na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Uczestniczyła też w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, przez co w ubiegłym roku nie zobaczyliśmy jej w Hodmezovasarhely. Teraz wraca do juniorskiej rywalizacji, by kolekcjonować kolejne miejsca na podium. Postara się o zwycięstwa na 100 i 200 m stylem dowolnym oraz 200 m stylem zmiennym, a jej rywalizacja z Kesely na czterech długościach basenu w kraulu może się stać ozdobą całego czempionatu.

3. Polina Jegorowa (Rosja)

Sześć złotych medali Igrzysk Europejskich w Baku, sześć krążków (w tym trzy z najcenniejszego kruszcu) na ubiegorocznych mistrzostwach Europy juniorów - Polina Jegorowa to prawdziwa specjalistka od kolekcjonowania miejsc na podium imprezy dla młodych pływaków ze Starego Kontynentu. Niemal na pewno na półce z jej pływackimi zdobyczami w najbliższych dniach pojawią się kolejne okazy. Indywidualnie w Netanji wystartuje aż pięciokrotnie: na wszystkich dystansach w stylu grzbietowym oraz na 50 i 100 metrów delfinem i tylko wśród sprinterek w stylu motylkowym nie ma najlepszego czasu zgłoszenia. Do tego będzie ważnym ogniwem rosyjskich sztafet. Do widoku jej nazwiska wśród medalistek trzeba się będzie ponownie przyzwyczaić.

4. Mona McSharry (Irlandia)

W 50-letniej historii mistrzostw Europy juniorów Irlandczycy stawali na podium dokładnie jedenastokrotnie. Dwa medale w tym dorobku to ubiegłoroczne dzieło Mony McSharry. Siedemnastoletnia żabkarka nie zamierza jednak poprzestawać na srebrze na 100 m stylem klasycznym i brązowym krążku na o połowę krótszym dystansie. Do rywalizacji w Netanji przystąpi jako poważna kandydatka do wygrania obu tych konkurencji, a niewykluczone, że również na 200 metrów wtrąci swoje trzy grosze. Nie bez znaczenia mogą się okazać wskazówki od nowego szefa szkolenia irlandzkiego pływania, Jona Rudda, który przecież wychował już na wielką gwiazdę Rutę Meilutyte. My po cichu liczymy jednak, że przynajmniej w zmaganiach sprinterek czeka ją spore wyzwanie ze strony naszych zawodniczek.

5. Anja Crevar (Serbia)

Serbska pływaczka w Netanji będzie bronić złota na 400 m stylem zmiennym. Siedemnastolatkę z Panceva śmiało można wskazywać jako jedną z najbardziej utalentowanych zmiennistek na Starym Kontynencie. Zdążyła już zadebiutować na igrzyskach olimpijskich, zajmując w Rio między innymi dwudzieste miejsce w swojej koronnej konkurencji (była najmłodszą uczestniczką zmagań w całej 33-osobowej stawce). Crevar nieźle radzi sobie również na o połowę krótszym dysansie. Przed rokiem w Hodmezovasarhely na 200 metrów stanęła na najniższym stopniu podium. Bez wątpienia w tym tygodniu stać ją co najmniej na powtórzenie tego osiągnięcia.

foto: Deepbluemedia