Polska

MP Lublin: Wojdak po raz trzeci!

Joanna Kwatera 2017-05-22 00:38

Ostatnie minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa świata do Budapesztu udało się wypełnić Wojciechowi Wojdakowi w konkurencji 800m stylem dowolnym, w której powrócił na szczyt po roku przerwy. Pierwsze zwycięstwo na dystansie 1500m stylem dowolnym letnich mistrzostw Polski zdobyła reprezentantka UKS 190 Łódź.

Ostatnią w programie mistrzostw Polski w Lublinie indywidualną konkurencją w rywalizacji kobiet znalazła się najbardziej wymagająca dla kraulistek - 1500m stylem dowolnym. Po dwóch zwycięstwach na 200 i 400m tym stylem wielką ochotę na wywalczenie trzeciego złota tego czempionatu, a także trzeciego z rzędu tytułu na tym dystansie miała Justyna Burska (AZS UWM Olsztyn). Nie mniej zdeterminowana była jej najgroźniejsza rywalka, która doskonale zaprezentowała się w Lublinie w konkurencji 800m stylem dowolnym, bijąc rekord Polski 18-latek i kwalifikując się do kadry na mistrzostwa świata - Paulina Piechota (UKS 190 Łódź). Obie zawodniczki szybko wysforowały się na prowadzenie, przez prawie cały dystans pilnując jedna drugiej, aby nie dać się zaskoczyć przez konkurentkę. Na 1150 metrze Olsztyniance przytrafił się przykry incydent – czepek, który zsuwał się jej z głowy przez kilkaset metrów w końcu spadł i Burska musiała już walczyć nie tylko z przeciwniczką ale także z dodatkowymi oporami wody. Zapewne podrażniona tym faktem triumfatorka sprzed roku mimo wszystko nie zwalniała tempa, choć na 1300 metrze udany atak przypuściła Piechota. Łodzianka, znana z doskonałego finiszu, dotarła do mety w czasie 16:41.28, zdobywając swój pierwszy złoty krążek w tej konkurencji na obiekcie o rozmiarach olimpijskich i o niemal sześć sekund wyprzedziła Burską (16:47.22). Trzecia rywalizację ukończyła Joanna Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn), dla której sukces to o tyle większy, że do rywalizacji po dłuższej przerwie powróciła dopiero w kwietniu.

Rywalizacja w tej konkurencji miała też inną bohaterkę, a została nią Aleksandra Knop. Podopieczna Sylwii Kowalskiej poprawiła w Lublinie już trzeci rekord kraju juniorek czternastoletnich, a zrobiła to notując wynik 17:27:17, zatem dystans ten pokonała aż o ponad 25 sekund szybciej niż zrobiła to w 2011 roku Milena Karpisz!

Mężczyźni walczyli dziś o ostatni komplet medali na dystansie 800m stylem dowolnym. Tu również faworytów była dwóch i to między nimi właśnie rozegrała się walka o zwycięstwo w tym wyścigu. Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski po raz kolejny zmierzyli się z sobą w tym czempionacie i choć dwukrotnie wcześniej górą był podopieczny Marcina Kacera, obrońca tytułu ze Szczecina ani myślał przestraszyć się rywala. Trzymał się zawodnika BOSiRu Brzesko bardzo blisko, ale ten w końcu zacząć wyraźniej odskakiwać po 400 metrze. W drugiej połowie dystansu Wojdak utrzymywał bezpieczną około trzy-czterosekundową przewagę nad Zaborowskim i choć na ostatnich dwóch długościach basenu Szczecinianin zerwał się jeszcze do ataku, pływak z Małopolski niezagrożenie dotarł do mety osiągając czas lepszy niż wyznaczone minimum na mistrzostwa świata w Budapeszcie – 7:52.13. (A także minimum na Uniwersjadę w Tajpej). Wynik ten to również nowy rekord krajowego czempionatu na tym dystansie, a Wojdak do swojego dorobku dorzucił drugi triumf w karierze w tej konkurencji i trzeci złoty medal lubelskich mistrzostw. Przepustki do stolicy Węgier nie udało się uzyskać drugiemu na finiszu Zaborowskiemu, ale rezultat 7:56.09 daje mu prawo startu na Uniwersjadzie w Tajpej. Trzecią lokatę, już ze sporą stratą do prowadzących, zajął Antoni Kałużyński (MUKP Warszawianka), któremu czas 8:06.38 dał możliwość startu w mistrzostwach Europy juniorów w Netanji.