Świat

TYR PSS 2019: Ledecky po raz czwarty!

Joanna Kwatera 2019-01-14 00:52

Ostatni dzień pierwszego przystanku zawodów z cyklu TYR Pro Swim Series w Knoxville to kolejne światowej klasy wyniki oraz kolejny popis Katie Ledecky, tym razem na najdłuższym dystansie kraulowym 1500m. Obiecujące występy zanotowali też 16-letnia Regan Smith i Chase Kalisz.

Ledecky odskoczyła rywalkom już po dwóch długościach basenu i sukcesywnie powiększała przewagę z każdą kolejną „setką”. Dotarła na metę uzyskując czas sporo poniżej szesnastu minut, a gdyby wystartowała w Knoxville razem z mężczyznami wynik 15:45.59 plasował by ją na piątej lokacie. Tam najszybszy okazał się Anton Ipsen (15:16.19).

Dobrze jest ścigać się w styczniu. W tej chwili jestem w ciężkim treningu i nie miałam żadnych oczekiwań co do wyniku. Chciałam po prostu rozpocząć tym startem 2019 rok. Jutro wracam do Stanford i rozpoczynam kolejną serię treningów – powiedziała po swoim czwartym już triumfie w tych zawodach Ledecky.

Dokładnie sekundę i dziesięć setnych wolniej od własnego rekordu świata juniorów dystans 200m stylem grzbietowym pokonała w sobotę Regan Smith. Na pierwszych długościach próbowała utrzymać się za nią jeszcze Hali Flickinger, która również dobrze finiszowała, ale 16-letnia mistrzyni Stanów Zjednoczonych pokonała ją o ponad sekundę, notując 2:07.53. Nie było natomiast niespodzianki w rywalizacji mężczyzn, gdyż najszybciej na mecie zameldował się mistrz olimpijski Ryan Murphy (1:56.16). Drugim, któremu udało się jeszcze w sobotę złamać granicę dwóch minut w tym wyścigu był Daniel Carr.

Wyniki ponad dziewięćset punktowe padły także w konkurencji 200m stylem zmiennym. Tutaj triumfy święcili Melanie Margalis i Chase Kalisz. Czwarta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Rio, przepłynęła cztery długości pływalni Allan Jones Intercollegiate Aquatic Center w czasie 2:10.43, a mistrz świata z Budapesztu jako jedyny pływak w sobotniej stawce zszedł poniżej dwóch minut, a zwycięstwo dał mu czas 1:57.68. Kalisz znów zaprezentował niesamowite możliwości w stylu klasycznym, pokonując odcinek żabkarski w niemal identycznym czasie jak specjalista tego stylu Josh Prenot (33.78).

Szybkie pływanie już na początku roku zaprezentowała też Simone Manuel. Mistrzyni olimpijska z Rio o prymat na dystansie 100m stylem dowolnym znów walczyła z Margo Geer i po raz kolejny okazała się szybsza, osiągając 53.42. To najlepszy wynik, jaki uzyskała kiedykolwiek prestiżowych rozgrywkach Pro Swim Series.

KOMPLET WYNIKÓW