Świat

Budapeszt 2017: Świtkowski poza finałem, Seto lepszy od Węgrów

Szymon Gagatek 2017-07-25 20:33

Reprezentujący AZS UMCS Lublin Jan Świtkowski zajął 10. miejsce w półfinałach 200 m stylem motylkowym na mistrzostwach świata w Budapeszcie i odpadł z dalszej rywalizacji. Nie uda mu się zatem powtórzyć sukcesu sprzed dwóch lat, gdy w Kazaniu stanął na najniższym stopniu podium. Z najlepszym czasem do wyścigu medalowego awansował Dayia Seto.

Świtkowski popłynął szybciej niż rano, notując wynik 1:55.84. Tak dobrze nie radził sobie w tej konkurencji od pamiętnego czempionatu globu w 2015 roku. To jednak nie wystarczyło do tego, by znaleźć się w najlepszej ósemce. Nasz zawodnik znalazł się ostatecznie na 10. pozycji tracąc do miejsca w stawce finalistów dwadzieścia sześć setnych sekundy.

Swoje zadanie wykonali reprezentanci gospodarzy: Laszlo Cseh i Tamas Kenderesi. Przy olbrzymiej wrzawie miejscowych kibiców uzyskali drugi i trzeci czas zmagań, łamiąc barierę minuty i pięćdziesięciu pięciu sekund (1:54.22; 1:54.98). Jutro na pewno będą chcieli wprawić w stan euforii fanów zgromadzonych w Dunaj Arenie i zająć dwa pierwsze miejsca. Plany spróbuje im pokrzyżować Daiya Seto, który po południu był najszybszy. Japończyk zanotował wynik 1:54.03. Wydaje się także, że wszystkich kart nie odkryli jeszcze Chad le Clos (sklasyfikowany na 4. lokacie z rezultatem 1:55.09) oraz lider światowych list Masato Sakai (7.; 1:55.57).

Dzisiejszy dzień okazał się również niezwykle szczęśliwy dla pływackiego środowiska w... Bułgarii. Z ósmym czasem do wyścigu medalowego awansował bowiem niespodziewanie 18-letni Antani Ivanov. Wicemistrz Europy juniorów Hodmezovasarhely pokonał cztery długości basenu w 1:55.58 i jutro dostanie następną okazję do poprawienia rekordu swojego kraju. Ivanov został pierwszym finalistą czempionatu globu na długim basenie z Bułgarii od 1994 roku, gdy w pamiętnym dla nas wyścigu na 100 m stylem motylkowym (złoto Rafała Szukały) wystąpił Denislav Kaichev.

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Starty Polaków w sesji eliminacyjnej - 26.07:
9:30 – 50 m stylem grzbietowym kobiet
   Alicja Tchórz (seria 4/7, tor 4.)
   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (seria 7/7, tor 8.)

9:45 – 100 m stylem dowolnym mężczyzn
   Kacper Majchrzak (seria 10/12, tor 1.)
   Jan Świtkowski (seria 10/12, tor 9.)

10:17 – 200 m stylem motylkowym kobiet}
   Klaudia Naziębło (seria 3/4, tor 0.)

10:34 – 200 m stylem zmiennym mężczyzn
   Dawid Szwedzki (seria 2/5, tor 5.)