Polska

Szczecin 2016: Sztafetowa gorączka

Szymon Gagatek 2016-05-30 11:55

Sesja finałowa czwartego dnia mistrzostw Polski w szczecińskiej Floating Arenie będzie niezwykle ważna dla wielu naszych czołowych pływaków poważnie myślących o wyjeździe na sierpniowe Igrzyska w Rio de Janeiro. W poniedziałkowe popołudnie poznamy kandydatów do olimpijskich sztafet Biało-czerwonych na dystansie 4x100 m stylem dowolnym i zmiennym.

Rano wśród kraulistek na 100 metrów najszybsza okazała się rekordzistka kraju, Katarzyna Wilk. Zawodniczka AZS AWF Katowice, która w sobotę pokonała już dwie długości basenu stylem dowolnym szybciej od minimum olimpijskiego (54.38 s), tym razem zanotowała wynik 56.55 s i wyprzedziła Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk o sześćdziesiąt pięć setnych sekundy. Tuż za łodziankną znalazła się Anna Dowgiert (57.31 s).

Ranking sztafety olimpijskiej 4x100 m stylem dowolnym po ME:
55.33   Katarzyna Wilk
55.90   Anna Dowgiert
56.32   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk
56.49   Diana Sokołowska

Spośród zawodniczek, które na czempionacie globu w Kazaniu wywalczyły dla naszego kraju olimpijską przepustkę, na starcie rywalizacji zabrakło Alicji Tchórz. Podopieczna Grzegorza Widanki całkowicie skupia się bowiem na próbie zakwalifikowania do Rio polskiej sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Taki obrót spraw otwiera drogę do drugiego olimpijskiego startu Dianie Sokołowskiej. By zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk była brana pod uwagę przy rozdzielaniu biletów do Brazylii, będzie musiała zająć w wyścigu finałowym co najmniej czwarte miejsce, przy założeniu, że nie wyprzedzi jej żadna zawodniczka spoza czołowej trójki dzisiejszych eliminacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że pozostałe uczestniczki rywalizacji też zacisną zęby i będą chciały utrzeć nosa faworytkom.

Skład finału 100 m stylem dowolnym kobiet:
Katarzyna Wilk (AZS AWF Katowice)
Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź)
Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław)
Diana Sokołowska (AZS AWFiS Gdańsk)
Kalina Gralewska (MUKP Warszawianka)
Anna Kawecka (AZS AGH Kraków)
Natalia Fryckowska (MKP Szczecin)
Dominika Kossakowska (SiKReT Gliwice)
Klaudia Jankowska (Gim-92 Ursynów Warszawa)
Wioletta Orczykowska (Jordan Kraków)

W zmaganiach mężczyzn w tej konkurencji z najlepszym czasem do finału awansował Jan Świtkowski. Pod nieobecność faworytów - Konrada Czerniaka (przegrał w Szczecinie z chorobą) oraz broniącego tytułu Pawła Korzeniowskiego, który również nie zdecydował się na start - lublinianin uzyskał jedyny rezultat poniżej pięćdziesięciu sekund (49.95 s). Drugą lokatę zajął Bartosz Piszczorowicz (50.38 s). Siedemnastolatek z Włókniarza Kalisz dołączył tym samym do polskiej kadry na mistrzostwa Europy juniorów. Trzeci był natomiast członek piątej sztafety ubiegłorocznych mistrzostw świata w Kazaniu, Jan Hołub ze Śląska Wrocław (50.62 s).

Ranking sztafety olimpijskiej 4x100 m stylem dowolnym po ME:
48.56   Konrad Czerniak
49.11   Kacper Majchrzak
49.47   Paweł Korzeniowski

Nieobecni Czerniak i Korzeniowski odnotowali już w tym sezonie czasy, dające im realną szansę na miejsca w olimpijskiej sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego wypełnił nawet indywdiualne minimum i dziś raczej nikt nie będzie w stanie zagrozić mu w wirtualnej klasyfikacji najszybszych Polaków na tym dystansie. Wciąż jednak pozostaje co najmniej jedno wolne miejsce w samolocie do Rio. Zajmie je któryś z uczestników poniedziałkowego wyścigu finałowego.

Skład finału 100 m stylem dowolnym mężczyzn:
Jan Świtkowski (Skarpa Lublin)
Bartosz Piszczorowicz (Włókniarz 1925 Kalisz)
Jan Hołub (Śląsk Wrocław)
Kacper Majchrzak (Warta Poznań)
Rafał Bugdol (AZS AWF Katowice)
Paweł Werner (Juvenia Wrocław)
Paweł Juraszek (Dziewiątka Dzierżoniów)
Marcin Tarczyński (Legia Warszawa)
Paweł Sendyk (MKP Szczecin)
Karol Ostrowski (MKP Szczecin)

Bardzo interesująco zapowiada się również niezwykle ważna w kontekście Rio walka o złote medale na 100 m stylem klasycznym. Zwyciężczyni finału wśród kobiet popłynie po południu w reprezentacyjnej sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, która powalczy o olimpijską przepustkę, a najlepszy żabkarz od razu zagwarantuje sobie miejsce w kadrze na Igrzyska, niezależnie od uzyskanego przez siebie wyniku. Rano pierwsze miejsca zajmowali Weronika Paluszek (1:10.85) oraz Marcin Stolarski (1:02.22). Niewiele zabrakło, a w czołowej dziesiątce zabrakłoby obrońcy tytułu i rekordzisty Polski. Dawid Szulich z Delfina Legionowo zajął ostatnie miejsce premiowane awansem, pokonując cały dystans w 1:03.44.

Eliminacje 50 m stylem motylkowym pań całkowicie zdominowała Paulina Nogaj. Zawodniczka Wodnika Radom, która wczoraj na dwukrotnie dłuższym dystansie zdobyła swój pierwszy w życiu tytuł mistrzyni Polski seniorek, rano uzyskała czas 27.27 s i drugą w klasyfikacji Karolinę Jurczyk z Dziewiątki Dzierżoniów wyprzedziła o dokładnie sekundę. W zmaganiach mężczyzn jedną długość basenu najszybciej pokonał reprezentant AZS UŁ PŁ Łódź Maksymilian Zgierski (24.22 s), tuż za nim znalażł się rekordzista Polski 17- i 18-latków Michał Chudy (24.37 s), a trzecią pozycję zajął Kacper Stokowski (24.50 s).

Na zakończenie ostatniej sesji porannej odbyły się jeszcze wolniejsze serie na najdłuższych nieolimpijskich dystansach w stylu dowolnym. W rywalizacji pań przed startem popołudniowego wyścigu na 1500 metrów najlepszym czasem legitymuje się Julia Szafrańska z Ostrowca Świętokrzyskiego (17:56.61), natomiast wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajmuje w tym momencie Konrad Stępień pływający w barwach AZS AWF Warszawa (8:18.70).