Polska

OOM: Mistrzowska rewia lubelskich pływaków!

Joanna Kwatera 2017-07-22 00:43

Ostatni dzień krajowego czempionatu 17-18latków w Warszawie to kolejne popisy zawodników AZS UMCS Lublin, którzy zostali bezapelacyjnie najlepszą drużyną tych mistrzostw. Kibice zgromadzeni na trybunach a także przed ekranem komputerów, dzięki transmisji live, byli też świadkami kolejnego rekordu Polski 18-latków, o który postarali się ponownie pływacy G-8 Bielany Warszawa.

To były fantastyczne zawody w wykonaniu Julii Adamczyk! Zawodniczka AZS UMCS Lublin zdobyła podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sumie osiem złotych medali, pięć indywidualnie i trzy wraz z koleżankami z drużyny i była w Warszawie najczęściej dekorowaną pływaczką mistrzostw Polski 17 i 18-latków. Ostatniego dnia juniorskich zmagań w Warszawie podopieczna trenera Kasperka zaczęła sesję finałową od zwycięstwa na dystansie 200m stylem motylkowym oraz zwycięstwem ją zakończyła, zostając najlepszą pływaczką w konkurencji 800m stylem dowolnym. W rywalizacji delfinistek prowadziła prawie przez cały wyścig, choć przez chwilę szyki próbowała jej pokrzyżować Weronika Gotowska (G-8 Bielany Warszawa). Adamczyk jednak odparła ataki rywalek i na mecie zanotowała wynik 2:19.35, wyprzedzając Dominikę Adamiec (Unia Oświęcim) i Sandrę Redner (Skarpa Lublin). Podobnie jak wczoraj na 400m stylem dowolnym dziś na dystansie dwa razy dłuższym rywalizację zdominowały pływaczki AZS UMCS Lublin zajmując wszystkie trzy miejsca na podium. Adamczyk triumfowała z drugim rezultatem w karierze 9:01.27, a ponad czternaście sekund za nią do mety dotarły Kamila Andrzejewska i Ewa Osiniak, którym w końcówce udało się jeszcze pokonać płynącą prawie przez cały wyścig na medalowej pozycji Dominikę Janiszewską (AZS AWF Warszawa).

Drugą pływaczką, która także każdy swój indywidualny start na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego okrasiła medalem była również wychowanka AZS UMCS Lublin - Wiktoria Samuła, choć medal z najcenniejszego kruszcu udało się jej wywalczyć dopiero w ostatniej konkurencji tej imprezy w sztafecie 4x100m stylem zmiennym. Ponadto Samuła po raz kolejny w tym czempionacie musiała dziś uznać wyższość Weroniki Hallmann (1 Solex Lębork), tym razem w konkurencji 100m stylem klasycznym, aczkolwiek różnica jaka dzieliła je na mecie znów była minimalna. Pływaczka z Lublina biła swój rekord życiowy już w eliminacjach, a w finale doprowadziła go do wyniku 1:10.79, tracąc do Hallmann zaledwie 0,28 sekundy. Na trzeciej lokacie wyścig ukończyła Aleksandra Iwanowska (Juvenia Wrocław).

Zespół AZS UMCS Lublin jeszcze jeden rewelacyjny występ zaliczył na pożegnanie z juniorskim czempionatem w Warszawie w konkurencji sztafetowej 4x100m stylem zmiennym. Dziewczęta wystawiły aż dwa zespoły sztafetowe i oba te składy okazały się lepsze od całej reszty stawki. Najwyższe miejsce na podium zajęła drużyna w składzie: Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka i Olimpia Prochownik, notując wynik 4:22.05, a obok nich na podium stanęły Karolina Smyłek, Weronika Żmuda, Kamila Adrzejewska i Ewa Osiniak oraz zawodniczki Juvenii Wrocław.

Reprezentanci klubu z Lublina, głównie za sprawą dziewcząt, zaprezentowali się w stolicy tak rewelacyjnie, że z ogromną przewagą wygrali klasyfikację punktową i medalową tego czempionatu, zdobywając aż 23 krążki! Osiem złotych, dziesięć srebrnych oraz pięć brązowych medali to dorobek, jaki dla klubu wywalczyli: Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła, Kamil Bryła, Ewa Osiniak, Kamila Andrzejewska, Wiktoria Czarnecka, Karolina Smyłek oraz sztafety 4x100 i 4x200m stylem dowolnym oraz 4x100m stylem zmiennym kobiet.  

Drugą lokatę w rankingu medalowym wywalczyli Warszawianie. Mocny zespół G-8 Bielany trzeciego dnia zmagań juniorskiego czempionatu wywalczył trzy złote krążki i zanotował drugi już rekord kraju 18-latków. W piątkowe popołudnie marsz po laury z najcenniejszego kruszcu rozpoczął Bartosz Piszczorowicz. Po serii czwartych miejsc we wcześniejszych startach w końcu udało się mu stanąć indywidualnie na najwyższym stopniu podium w konkurencji 100m stylem dowolnym (50.31), a brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów z Lublina na finiszu wyprzedził Karola Ostrowskiego (MKP Szczecin) i brązowego medalistę mistrzostw Europy juniorów z Netanji Jakuba Kraskę (UKS Piątka Konstantynów Łódzki), który w Warszawie również wywalczył krążek koloru brązowego. Trzeci najwyżej punktowany rezultat tych zawodów uzyskał w dzisiejszym starcie na 100m stylem grzbietowym najlepszy zawodnik tej imprezy Kacper Stokowski. Przygotowujący się do występu w mistrzostwach świata juniorów w Indianapolis podopieczny Pawła Wołkowa, zdobył w tym czempionacie już trzeci złoty medal, a tym razem okazał się najszybszy na konkurencji, w której dzierży miano juniorskiego mistrza Europy, pokonując dwie długości pływalni w czasie 55.18 (829 pkt).

Ostatni występ w tej imprezie w rywalizacji sztafetowej 4x100m stylem zmiennym pływacy G-8 Bielany Warszawa potraktowali również bardzo prestiżowo i podobnie jak wczoraj w stylu dowolnym pokonali ten dystans najszybciej w historii krajowego pływania w kategorii wiekowej 18-lat, a ze znakomitej strony pokazali się w tej potyczce właśnie Stokowski i Piszczorowicz, którzy popłynęli na dwóch ostatnich zmianach. Zwycięską sztafetę uzupełnili jeszcze Karol Młynarczyk i Maciej Rębacz, a od dziś nowy rekord Polski 18-latków w tej konkurencji wynosi 3:48.12.

Drużyna z Bielan zgromadziła na swoim koncie w sumie 12 krążków, w tym aż siedem z najcenniejszego kruszcu, dwa koloru srebrnego i trzy brązowego, a w rankingu punktowym zawodnicy z Warszawy zajęli ostatecznie trzecią lokatę, gdyż wyprzedziła ich jeszcze Unia Oświęcim. Trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej wywalczyli pływacy MKP Szczecin (9 medali, w tym trzy złote).

Bardzo zacięty pojedynek stoczyli dziś w konkurencji 100m stylem klasycznym Jan Kałusowski i Rafał Kusto (Orka Lubań), których na mecie podzieliła jedna setna sekundy. Lepszy w tym starciu okazał się zawodnik MKS Trójki Łódź, notując trzeci rezultat w karierze 1:02.70. Dwa wyniki ponad ośmiuset punktowe osiągnęli finaliści wyścigu na dystansie 1500m stylem dowolnym. O prymat w tej konkurencji do samego końca walczyli Paweł Krawczyk (Buks Warszawa)i Bartłomiej Koziejko (Kormoran Olsztyn). Silniejszy w końcówce okazał się jednak brązowy medalista mistrzostw Polski seniorów z Lublina, notując trzeci swój najlepszy czas w życiu 15:33.68 (811 pkt). Zawodnikowi z Olsztyna udało się natomiast sporo poprawić rekord życiowy, a od dziś wynosi on 15:36.99. Ze złotego krążka cieszył się natomiast inny zawodnik Kormorana Olsztyn Krzysztof Oller, który dystans 200m stylem motylkowym w Warszawie pokonał najszybciej w karierze – 2:01.71. Najszybsze na dystansach stumetrowych w stylu dowolnym i grzbietowym okazały się Aleksandra Polańska (UKS GOS Raszyn), której tym razem nie udało się złamać bariery pięćdziesięciu siedmiu sekund (57.17) i Julia Koluch (UKS Kapry-Armexim Pruszków), a wynik 1:03.04 jedynie cztery setne sekundy słabszy od jej rekordu życiowego znalazł się w rankingu najwyżej punktowanych rezultatów na trzeciej pozycji. Podopieczna JackaMiciula została ponadto najlepszą zawodniczką tego czempionatu, gromadząc za trzy najlepsze starty w sumie 2276 pkt.