Polska

Arena GPP Opole: Faworyci nie zawodzą

Joanna Kwatera 2017-04-29 14:03

W pierwszym bloku ostatnich w tym sezonie zawodów z cyklu Grand Prix Puchar Polski, rozgrywanych w Opolu, które są ostatnim sprawdzianem formy przed zbliżającymi się wielkimi krokami letnimi mistrzostwami kraju czołowi polscy pływacy zanotowali kilka wartościowych wyników. Formą błysnęli też powracający do rywalizacji podopieczni Michała Szymańskiego.

Zaczęli to widowisko krauliści, którzy ścigali się na dystansie 100m. Dwie długości pływalni najszybciej pokonał Kacper Majchrzak, który jako jedyny złamał dzisiaj granicę pięćdziesięciu sekund, notując solidny czas 49.79 (836 pkt). Za nim do mety dotarli: najlepszy po pierwszej części dystansu Konrad Czerniak (50.17) i Jan Hołub. Wśród kobiet kibice w końcu doczekali się zwycięstwa Anny Dowgiert (57.01), która dzięki mocnemu finiszowi o czterdzieści sześć setnych sekundy pokonała szarżującą od startu Aleksandrę Urbańczyk.

Szybkie pływanie zaprezentowali dzisiaj grzbieciści na dystansie 100m tym stylem, a na starcie obok siebie stanęli Kawęcki, Polewka i Stokowski. Już po nawrocie na czoło wyścigu wysunął się rekordzista świata juniorów w tej konkurencji (na krótkim basenie), który dzisiaj znów pokazał starszym kolegom, że będzie poważnym pretendentem w rywalizacji o najwyższe laury podczas zbliżających się letnich mistrzostw Polski w Lublinie. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa przepłynął dziś ten dystans, uzyskując czwarty najlepszy czas w karierze 55.47, ale dał się w końcówce wyprzedzić mistrzowi świata i Europy Radosławowi Kawęckiemu, który uzyskał czas 55.33, a jedną sekundy przed Stokowskim wpadł na metę jeszcze Tomasz Polewka.

Jeszcze szybciej niż w Grand Prix Lublinie dystans ten pokonała w Opolu Alicja Tchórz. Wynik 1:01.33 jest jej najlepszym tegorocznym rezultatem, a jej tempa w dzisiejszym wyścigu nie dała rady utrzymać żadna inna pływaczka. Dopiero dwie i pół sekundy za nią finiszowała Agata Naskręt. Dwadzieścia minut później reprezentantka Juvenii Wrocław stawiła się na starcie kolejnej konkurencji – 200m stylem zmiennym, gdzie również okazała się najlepsza, choć o zwycięstwo przez cały dystans toczyła bój z Paula Żukowską . Ostatecznie podopieczna Grzegorza Widanki zanotowała wynik 2:18.15.

W ostatniej z rozgrywanych dziś w porannym bloku konkurencji 400m stylem dowolnym, zaprezentował się dziesiąty obecnie pływak na listach światowych na tym dystansie Wojciech Wojdak. Zawodnik z Brzeska rozpoczął wyścig dość mocno, ale po pierwszych stu metrach na prowadzeniu był Paweł Krawczyk. Kolejne długości należały już jednak do Wojdaka, który każdą z nich pokonywał w czasie poniżej trzydziestu sekund, a przepłynięcie całego dystansu zajęło mu 3:51.82 (szybciej w tym roku pływał tylko na mitingu Swim Open w Sztokholmie). Prawie cztery sekundy za nim finiszował Filip Zaborowski, a na trzeciej pozycji do mety dotarł ostatecznie Krawczyk.

Z piątym rezultatem w karierze rywalizację sprinterską żabkarzy zdominował, znakomicie spisujący się w ostatnich tygodniach Maciej Hołub. Reprezentant AZS AGH Kraków za wynik 28.38 otrzymał 806 pkt, a granice dwudziestu dziewięciu sekund udało się jeszcze pokonać tylko drugiemu Krzysztofowi Tokarskiemu i zdobywcy trzeciej lokaty Marcinowi Stolarskiemu.