Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 11.02

Szymon Gagatek 2016-02-11 00:43

W jakich konkurencjach o kwalifikację olimpijską powalczą Phelps i Hagino? Dlaczego Duńczycy zmienili godziny rozgrywania Danish Open? Ile zarobią za medale olimpijskie rosyjscy pływacy? Odpowiedzi na każde z tych pytań znajdziecie w naszym kolejnym Pływackim Przeglądzie Wydarzeń, który został w całości poświęcony igrzyskom rozpocznąjącym się już za niespełna pół roku!

W wywiadzie dla USA Today Bob Bowman zaprzeczył doniesieniom, mówiącym o tym, że być może Michael Phelps powalczy o kwalifikację na igrzyska na dystansie 200 m stylem dowolnym. Trener osiemnastokrotnego mistrza olimpijskiego twierdzi, że w Rio jego podopieczny powinien zaprezentować się w trzech konkurencjach indywidualnych: 100 i 200 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem zmiennym i to właśnie na tych dystansach ma pokazać się z jak najlepszej strony podczas zawodów, które wyłonią amerykańską kadrę na Rio. Nie znaczy to jednak wcale, że Phelps nie pojawi się w Omaha na słupku startowym w rywalizacji kraulistów na 200 metrów. Będzie musiał bowiem udowodnić trenerom, że będzie przydatny do składu sztafety 4x200 m stylem dowolnym.

===========================

Wiemy już też w jakich konkurencjach będzie chciał powalczyć o medale w Brazylii jeden z najwszechstronniejszych pływaków światowej czołówki, Kosuke Hagino. Trener Norimasa Hirai zdradził, że na mistrzostwach Japonii (3-10 kwietnia) jego podopieczny stanie na starcie rywalizacji na 200 m stylem dowolnym i grzbietowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym. Najmniejszą wagę reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni ma przywiązywać do zmagań grzbiecistów  i jeżeli będzie taka konieczność, to wycofa się z udziału w tej konkurencji. Hagino wraca do pływania po kontuzji łokcia, która wykluczyła go z udziału w mistrzostwach świata w Kazaniu. Pod koniec stycznia, na zawodach Kosuke Kitajima Cup, zaprezentował się z bardzo dobrej strony, uzyskując najlepszy w tym roku czas na świecie na 400 m stylem zmiennym (4:11.38).

===========================

Jeszcze nie tak dawno temu duńska federacja planowała rozegrać zawody Danish Open w Broenshoej, które będą kwalifikacjami olimpijskimi dla zawodników z kraju Hamleta, w godzinach zbliżonych do tych, w których pływakom przyjdzie rywalizować podczas Igrzysk w Rio. Eliminacje miały się rozpoczynać o 13:00, a finały o 22:00. Okazuje się, że władze tamtejszego pływania szybko wycofały się z tego pomysłu, poddane fali krytyki ze strony wielu zawodników i trenerów. Uważali oni, że takie godziny są krzywdzące dla osób niemających większych szans na dostanie się do kadry, która przystąpi w sierpniu do olimpijskiej rywalizacji. Ostatecznie sesja poranna rozpoczynać się będzie zatem o 10:00, a wyścigi finałowe o 17:30.

===========================

Rosyjscy pływacy poznali już wysokość ewentualnych premii za medale wywalczone w Rio de Janeiro. W oświadczeniu wydanym przez premiera Dmitrija Miedwiediewa można przeczytać, że każdy sportowiec Sbornej, który stanie w Brazylii na najwyższym stopniu podium otrzyma 4 miliony rubli (równowartość 200 tysięcy złotych). Z kolei za srebro Federacja Rosyjska zapłaci 2,5 miliona (około 125 tysięcy złotych), a za brąz o 800 tysięcy rubli mniej (około 85 tysięcy złotych). Co ciekawe, nagrody nie są aż tak wysokie, jak w przypadku ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 2014 roku w Soczi.