Polska

Liga SMS: Oświęcimianie na prowadzeniu

Joanna Kwatera 2018-06-01 23:11

Po wyczerpujących przygotowaniach do mistrzostw Polski, które odbyły się tydzień temu w łódzkiej Zatoce Sportu, młodzi polscy pływacy nie mają czasu na odpoczynek, gdyż już dziś rywalizacja przeniosła się od Lublina, a tam uczniowie Szkół Mistrzostwa Sportowego rozpoczęli walkę o tytuł dla tej, która skupia najlepiej pływających wychowanków w naszym kraju.

Układ sił w Lublinie w stosunku do mistrzostw kraju uległ dziś delikatnej zmianie, choć w wielu wyścigach zwyciężali faworyci. Po pierwszym bloku zmagań II rundy Ligi SMS w klasyfikacji drużynowej nadal prowadzą  uczniowie z Oświęcimia, którzy utrzymują dość sporą przewagę nad goniącymi ich równych krokiem wychowankami SMSu ze Szczecina i z Lublina. Dla szkoły z województwa małopolskiego zwycięstwa odnosili dziś Dominika Kossakowska i Katarzyna Kołodziej, a także sztafeta kobiet 4x200m stylem dowolnym. Pierwsza z nich zaliczyła bardzo udany start w konkurencji 200m stylem dowolnym, a wynik 2:03.37 okazał się najbardziej wartościowym rezultatem dnia wśród dziewcząt. Niewiele bo tylko czternaście setnych sekundy wolniej pływaczka oświęcimskiej SMS pokonała ten dystans na pierwszej zmianie sztafety 4x200m kraulem, wpisując się dzięki niemu  w tabele najlepszych wyników również na drugiej pozycji. Dodatkowo wraz z Martą Klimek, Natalią Lewandowską i Katarzyną Kołodziej stoczyła bardzo zacięty bój o wygraną w tym wyścigu, a ich drużynę od zespołu SMSu Lublin, dla którego znakomitym finiszem wykazała się Julia Adamczyk, dzieliła na mecie tylko jedna dziesiąta sekundy (8:26.76 – 8:26.86).

Najczęściej, bo aż cztery razy, w piątek na najwyższym stopniu podium stawali reprezentanci SMSu ze Szczecina. Pływacy ze stolicy województwa zachodniopomorskiego zdominowali dziś konkurencję sprinterską stylem dowolnym, a najlepsza wśród kobiet okazała się Katarzyna Rogowska (26.30), a wśród mężczyzn Karol Ostrowski (23.37). Dystans 200m stylem grzbietowym padł łupem Wiktora Kędzi (2:05.11), a brązowa medalistka mistrzostw Polski sprzed tygodnia Zoe Gawrońska w Lublinie okazała się najlepsza w konkurencji 400m stylem zmiennym (4:52.01).

Dwukrotnie dziś dla swojej szkoły triumfowali zawodnicy SMS Zielona Góra, którzy w swoich szeregach mają medalistkę mistrzostw kraju z Łodzi Julię Koluch oraz Filipa Beberoka. Podopieczna Jacka Miciula zameldowała się najszybciej na mecie wyścigu na 200m stylem grzbietowym (2:28.15), a jej kolega treningowy w najkrótszym czasie pokonał jedną długość basenu stylem klasycznym, wyprzedzając Andrzeja Michalczyka (SMS Oświęcim) o zaledwie jedną setną sekundy (29.47 – 29.48).

Ciekawe pojedynki stoczyli dziś w Aqua Lublin również pływacy SMS Warszawa Bielany. Na szczęście kontuzja pleców Kacpra Stokowskiego okazała się nie groźna i reprezentanta kadry narodowej można było dziś oglądać na dystansie 200m stylem dowolnym. W klubowym pojedynku dwóch treningowych rywali pokonał on Bartosza Piszczorowicza o dwie dziesiąte sekundy (1:53.50 – 1:53.70). Jeszcze lepiej obaj poradzili sobie w zmaganiach sztafetowych 4x200m stylem dowolnym, a wraz z Cezarym Butkiewiczem i Kacprem Piotrowskim, zanotowali wynik 7:32.78, który pozwolił im na mecie cieszyć się z kolejnego zwycięstwa. Chwilę wcześniej Piszczorowicz zmierzył się jeszcze w rywalizacji na 100m stylem motylkowym i choć ustanowił tam rekord życiowy w tej konkurencji 54.78, to jednak nie wystarczyło mu to by pokonać zdobywcę najbardziej wartościowego rezultatu dnia wśród chłopców  Jakuba Majerskiego. Pływak SMS Kraków pokonał dystans w czasie 54.20.

Do grona zwycięzców dołączyli dziś jeszcze Wiktoria Samuła zwyciężczyni 50m stylem klasycznym (32.76) i Marcel Wągrowski, który triumfował na dystansie 400m stylem zmiennym (4:27.66).