Świat

NCAA: Werner oczarował Troya!

Szymon Gagatek 2014-10-08 00:22

Sezon rozgrywek NCAA rozkręca się na dobre! Już w poprzednim tygodniu część uczelni przystąpiła do zmagań, w ten weekend do gry weszło znacznie więcej uniwersytetów, wśród których znalazły się i takie, w których na co dzień trenują Polacy. Mocnym uderzeniem rok akademicki rozpoczął Paweł Werner, który swoimi występami na All Florida Invitational oczarował nawet swojego trenera, słynnego Gregga Troy'a!

All Florida Invitational (WYNIKI)

Paweł Werner (University of Florida)

 

Zmagania w NCAA rozpoczęły się dla zawodników Uniwersytetu Florydy tradycyjnie w Gainsville, od zawodów All Florida Invitational. Ponownie, po raz piąty z rzędu, ekipa Gators okazała się bezkonkurencyjna, dominując przez wszystkie trzy dni rywalizacji. Choć po ubiegłym sezonie z uniwersyteckiej drużyny musiało odejść kilku ważnych zawodników (między innymi Marcin Cieślak i Sebastien Rousseau), to w tym roku podopieczni Gregga Troy'a również będą się zapewne liczyć w walce o najwyższe cele. Do zespołu dołączyły utalentowane nadzieje amerykańskiego i brytyjskiego pływania: Caeleb Dressel i Mark Szaranek, a już podczas pierwszych zawodów swój potencjał pokazali Paweł Werner, który chyba na dobre zapomniał już o kontuzji barku i Andrea Mitchell D'Arrigo.

Polak spisywał się w przeciągu całych zawodów fantastycznie. Do tego stopnia, że doczekał się nawet osobistego wyróżnienia od swojego trenera, który stwierdził, że po operacji, jaką Werner przeszedł jeszcze w 2013 roku, wreszcie zobaczył w nim tego zawodnika, którego obserwował kilka lat temu. Nasz reprezentant zaimponował Troy'owi zwłaszcza drugiego dnia, kiedy to w rewelacyjnym stylu zwyciężył na dystansie 200 jardów stylem dowolnym, pokonując wyraźnie D'Arrigo, wicemistrza Europy na 400 m stylem dowolnym z długiego (Berlin) i krótkiego (Herning) basenu! Polak uzyskał czas 1:37.08 i wyprzedził Włocha o sekundę i siedem setnych!

Wrocławianin zwyciężył też na o połowę krótszym dystansie, pokonując swojego nowego klubowego kolegę, Caeleba Dressela, rezultatem 44.12 s. Amerykanin był w stanie pokonać cztery długości basenu w 44.38 s, co wystarczyło do zajęcia drugiego miejsca. W obu tych konkurencjach Werner płynął tak szybko, że już teraz może się chwalić wypełnionym minimum B na Mistrzostwa NCAA I Dywizji.

Dobrym wynikiem Polak popisał się też na 500 jardów stylem dowolnym. W tej konkurencji wystartował dopiero po raz czwarty w karierze, ale wygrał finał B czasem 4:28.46 (w finale A szybszy był jedynie D'Arrigo). Do tego dołożył piątą lokatę na 50 jardów stylem dowolnym (20.71 s), siódme miejsce w kwalifikacjach 100 jardów stylem motylkowym (50.01 s) i trzy zwycięstwa w wyścigach sztafetowych, wraz z kolegami (4x50, 4x100 i 4x200 jardów stylem dowolnym). We wszystkich trzech był znaczącą postacią swojej drużyny, uzyskując kolejno: 20.07 s, 43.43 s i 1:37.74.

 

Show Me Showdown (WYNIKI)

 • Kacper Pełczyński (Drury University)
 • Daniel Rzadkowski (Drury University)
 • Michał Rokita (University of Missouri)
 • Sylwester Borowicz-Skoneczny (Lindenwood University)
 • Jakub Jończyk (Lindenwood University)
 • Michał Szczukowski (Lindenwood University)
 • Mateusz Pacholczyk (Lindenwood University)

 

W Mizzou Aquatics Center w Missouri rywalizowała aż siódemka naszych zawodników. Na zawodach zaproszeniowych Show Me Showdown pojawili się dwaj polscy pływacy z Drury: Kacper Pełczyński i Daniel Rzadkowski, czterej z Lindenwood: Jakub Jończyk, Sylwester Borowicz-Skoneczny, Mateusz Pacholczyk i Michał Szczukowski, a także reprezentant gospodarzy, Uniwersytetu Missouri, Michał Rokita.

Efektowne zwycięstwo na dystansie 100 jardów stylem klasycznym odniósł Pełczyński, który uzyskał czas 55.21 s, drugiego na finiszu zawodnika wyprzedzając o niemal sekundę. Tym samym zawodnik Uniwersytetu Drury wypełnił minimum B na Mistrzostwa II Dywizji NCAA. Dobre występy zaliczył też jego kolega z zespołu Panter, Daniel Rzadkowski, który był drugi na 50 jardów stylem dowolnym (20.70 s - minimum B) i siódmy na dwa razy dłuższym dystansie (46.88 s).

W czołówce zmagania kończyli również zawodnicy z Lindenwood. Trzeci na 500 jardów stylem dowolnym był Borowicz-Skoneczny (4:37.09), a Jończyk zajął czwartą lokatę na 100 jardów stylem grzbietowym (49.74 s). Obaj wypełnili w ten sposób swoje pierwsze minima B na ligowy czempionat II dywizji, który zakończy sezon. Pacholczyk najlepiej spisał się w rywalizacji na 100 jardów stylem klasycznym, którą zakończył na siódmej lokacie (57.52 s). Zmagania wygrał Uniwersytet Missouri, przed Drury. Lindenwood było czwarte.

 

Iowa vs. Michigan (WYNIKI)

 • Jerzy Twarowski (University of Iowa)

 

Swój debiut w zespole Uniwersytetu Iowa zaliczył Jerzy Twarowski. Zawodnik, który jeszcze do niedawna pływał w barwach krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem zmiennym z Poznania z ubiegłego roku, rozpoczął zmagania w NCAA z wysokiego "C". Już w pierwszym spotkaniu jego drużyna zmierzyła się z najbardziej utytułowanym teamem w historii rozgrywek, Uniwersytetem Michigan, który swój ostatni z dwunastu tytułów zdobywał w 2013 roku.

Twarowski wystąpił w tym pojedynku aż siedmiokrotnie, ale tylko dwa razy indywidualnie. Na 100 jardów stylem motylkowym uzyskał czas 49.69 s i zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie z innym debiutantem, członkiem kadry USA juniorów w sezonie 2013/2014, Aaronem Whitakerem (48.21 s). Na dwukrotnie dłuższym dystansie Polak uplasował się na trzeciej pozycji (1:51.98), za Dylanem Boshem (1:46.88) i Evanem White'em (1:48.84). Drużyna naszego reprezentanta ostatecznie uległa Michigan 119-173.

 

FIU vs. FAU (WYNIKI)

 • Paulina Żelazna (Florida International University)
 • Iwona Lefanowicz (Florida Atlantic University)

 

W zespole Florida International University zadebiutowała z kolei Paulina Żelazna. Już w pierwszym pojedynku rywalkami jej uczelni były zawodniczki z Florida Atlantic University, gdzie swój ostatni rok studiów rozpoczęła właśnie Iwona Lefanowicz. W "polskim" starciu lepszy okazał się zespół Żelaznej, który wygrał 205-95. Pływaczka, która w Polsce reprezentowała barwy Śląska Wrocław, zajęła czwarte miejsce na 50 jardów stylem dowolnym (24.90 s) i była trzecia na dwukrotnie dłuższym dystansie (54.07 s). Na swoją rodaczkę z Florida Atlantic University trafiała jedynie w wyścigach sztafetowych 4x100 jardów stylem dowolnym i 4x50 jardów stylem zmiennym. W obu przypadkach pomagała swoim koleżankom w uplasowaniu się na trzeciej lokacie. Z kolei Lefanowicz rozpoczęła swój ostatni sezon w NCAA od trzeciej lokaty na 100 jardów stylem grzbietowym (58.54 s) i drugiej na 200 jardów tym samym stylem (2:07.26). W sztafecie 4x100 jardów stylem dowolnym jej ekipa była piąta, a na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym druga.

Pozostałe zawody z udziałem Polaków:

All North Carolina Invitational  Dzień I (WYNIKI)  |  Dzień II (WYNIKI)

 • Rafał Baran (Catawba College)

 

Pitt Pentathlon  (WYNIKI)

 • Kinga Cichowska (University of Pittsburgh)