Polska

MP 16latków: Rekordowa sztafeta ze stolicy!

Joanna Kwatera 2016-07-16 21:44

 

Kolejny rekord Polski i kilka bardzo dobrych rezultatów zanotowali młodzi pływacy walczący w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas mistrzostw Polski 16latków. Tym razem rekordowym rezultatem popisała się sztafeta G-8 Bielany Warszawa, a udział w kolejnym rekordzie kraju miał Karol Młynarczyk.

Zawodnicy biorący udział w drugim dniu mistrzostw kraju juniorów 16letnich długo kazali dziś czekać kibicom na kolejny rekord Polski, choć po drodze zaliczyli kilka nieudanych prób. Sztuka ta udała się dopiero w ostatniej konkurencji dzisiejszego dnia, a więc w rywalizacji sztafet na dystansie 4x100m stylem dowolnym. Walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy zespołami G-8 Bielany Warszawa, a wczorajszymi rekordzistami na dystansie dwa razy dłuższym – drużyną WKS Śląsk Wrocław. Bardzo dobrze pierwszą „setkę” otworzył autor najlepszego wyniku w historii kraju na dystansie 200m stylem dowolnym 16latków, ustanowionym wczoraj – Karol Młynarczyk, notując po dwóch długościach basenu czas 52.15 – najlepszy wśród wszystkich uczestników zmagań sztafetowych. Po nim w warszawskiej sztafecie zaprezentował Maciej Rębacz, który pokonał dystans w 55.36. Przy minimalnej przewadze pływaków ze stolicy nad Wrocławianami kolejno do wody wskakiwali Rafał Słowik i Cezary Butkiewicz, a obaj uzyskali bardzo dobre czasy 52.83 i 52.74, przyprowadzając do mety swoją sztafetę na pierwszym miejscu  i dystansując na finiszu rywali z Wrocławia o 3,5 sekundy. Rezultat 3:33.08, jaki zanotowała sztafeta warszawska okazał się nowy rekordem Polski 16latków, o 1,46 sekundy lepszym niż dotychczas wynosiło najlepsze osiągnięcie w kraju, uzyskane przez zespół MKS Juvenia Wrocław w 2009 roku w Dębicy.

Wcześniej również bardzo wartościowy rezultat zanotował właśnie Młynarczyk, który jako jedyny pływak wyścigu finałowego w konkurencji 400m stylem dowolnym, uzyskał czas poniżej czterech minut, notując wynik 3:59.37. Czas ten dał mu 777pkt.

Jeszcze lepszym wynikiem popisał się w finale konkurencji 200m stylem klasycznym Piotr Siemiński. Zawodnik Żoliborza Warszawa był zdecydowanym liderem rywalizacji żabkarzy, a czas uzyskany przez niego na mecie – 2:16.12, warty aż 812 pkt! Okazał się jedynie 0,49 sekundy słabszy od rekordu Polski w tej kategorii wiekowej, ustanowionego przez Mikołaja Machnika w 2009 roku w Tampere. Warszawianin wyprzedził drugiego Filipa Czopa (MTS Kwidzyn) aż o 5 sekund.

Z najlepszym dziś rezultatem wśród dziewcząt zmagania zakończyła Julia Koluch (Kapry Armexim). Uczestniczka mistrzostw Europy juniorów w Hodmezovasarhely okazała się najlepsza w konkurencji sprinterskiej stylem grzbietowym, przepływając dystans – jako jedyna - poniżej trzydziestu sekund, a dokładnie w 29.40 (779 pkt). Tylko dwudziestu siedmiu setnych sekundy zabrakło tej zawodnicze do poprawienia rekordu Polski 16latek Katarzyny Górniak, który od 2011 roku wynosi 29.13.