Polska

Lublin 2015: Żabkarz jakich mało

Szymon Gagatek 2015-12-17 16:19

Niemal dokładnie cztery lata po wywalczeniu ostatniego w karierze złota zimowych mistrzostw Polski Sławomir Kuczko został uhoronowany przez Polski Związek Pływacki, w podziękowaniu za sportowe sukcesy, osiągane przez niemal dekadę na międzynarodowej arenie. Nasz znakomity żabkarz, mistrz Europy, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie, zakończył karierę w 2013 roku.

- W życiu każdego sportowca przychodzi taki moment, kiedy trzeba powiedzieć "dość". Pamiętam, że kiedy Sławek przychodził do mnie ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie, był niepozornym chłopakiem, o którym w życiu nie pomyślałbym, że zostanie tak znakomitym żabkarzem - wspominał wieloletni trener naszego olimpijczyka, Paweł Słomiński. - Osobiście dziękuję Ci za wszystkie wspaniałe chwile i myślę, że nie ma osoby, która nie przyłącza się do tych podziękowań za to, że w tak piękny sposób reprezentowałeś polskie pływanie na największych imprezach światowych. Dla mnie to był wspaniały czas - dodał, kierując swoje słowa w stronę byłego podopiecznego i wręczając mu upominek. - Przekazuję Sławkowi pióro, którym - mam nadzieję - będzie podpisywał same dobre decyzje w swoim życiu - zakończył szkoleniowiec.

Kuczko właśnie pod okiem Słomińskiego osiągał swoje największe sukcesy. Jako zawodnik AZS AWF Warszawa został złotym medalistą mistrzostw Europy na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem klasycznym w Trieście w 2005 roku, a rok później stał na najwyższym stopniu podium po zwycięstwie na "pięćdziesiątce" w Budapeszcie. Podczas mistrzostw świata w Montrealu zajął w swojej koronnej konkurencji piąte miejsce. W 2013 roku przeszedł na sportową emeryturę i pod okiem Słomińskiego rozpoczął w Warszawie przygotowania do pracy szkoleniowej. W ubiegłym roku pomagał mu także w przygotowaniu do najważniejszych imprez Radosława Kawęckiego.

- Dziękuję bardzo za tak przyjemne pożegnanie, ale nie odchodzę z pływania, cały czas prowadzę swój pływacki projekt - mówił Kuczko. Na koniec uroczystości dwukrotny mistrz Europy nawiązał jeszcze do rekordu Polski seniorów na 200 m stylem klasycznym na krótkim basenie, który należy do niego już od 2006 roku. - Życzę wszystkim sukcesów, a żabkarzom powodzenia - żeby ten wynik 2:06.61 został w końcu pobity.

Kuczko karierę zakończył po swoich piątych z kolei mistrzostwach świata, w 2013 roku w Barcelonie, gdzie zajął dwudzieste miejsce w swojej koronnej konkurencji. Aktualnie opiekuje się młodymi talentami w Neptunie Świdnica, a także realizuje projekt Swimming Challenge, obejmujący obozy, warsztaty, konsultację i szkołę pływania.