Aktualności

Wielka Brytania: Multimedalista Scott

Szymon Gagatek 2019-04-21 23:00

Pięć indywidualnych medali, w tym aż trzy złote, wywalczył Duncan Scott w trakcie mistrzostw Wielkiej Brytanii, które zakończyły się w niedzielę w Glasgow. Ostatniego dnia zawodów w Tollcross International Swimming Centre szkocki pływak triumfował na dystansie 200 m stylem dowolnym, pokonując w prestiżowym pojedynku Jamesa Guy'a i wskakując na 3. miejsce w światowych rankingach. 

Francja: Rekord kraju w Wielkanoc! Metella na czele list

Szymon Gagatek 2019-04-21 21:30

Niespełna 27-letni Mehdy Metella w znakomitym stylu zakończył rywalizację w mistrzostwach Francji w Rennes. Ostatniego dnia zawodów poprawił własny rekord kraju na 100 m stylem motylkowym i znalazł się na czele tegorocznych rankingów w tej konkurencji. W finale Metella złamał barierę 51 sekund, co nie udało się w tym sezonie jeszcze nikomu innemu na całym świecie. 

Brazylia: Mistrzostwa świata bez Santosa?

Szymon Gagatek 2019-04-21 00:54

Na 50 m stylem motylkowym jest aktualnym wicemistrzem świata na długim basenie, mistrzem i rekordzistą globu na pływalni 25-metrowej, ale na czempionacie w Gwangju zapewne go zabraknie! Nicholas Santos zdominował rywalizację w Trofeu Maria Lenk w swojej koronnej konkurencji, ale działacze postanowili, że w tym roku do brazylijskiej kadry można się dostać tylko na olimpijskich dystansach.

Wielka Brytania: Proud nie zawiódł

Szymon Gagatek 2019-04-20 21:56

Benjamin Proud długo czekał na swój pierwszy ważny start na mistrzostwach Wielkiej Brytanii, ale gdy już do niego doszło, pokazał swoje nieprzeciętne możliwości. Anglik wygrał w Glasgow zmagania na 50 m stylem dowolnym i objął prowadzenie na światowych listach w 2019 roku. Na czele rankingów znalazł się też Duncan Scott, który triumfował na dystansie 200 m stylem zmiennym.

Francja: Groźny rywal dla Wojdaka

Szymon Gagatek 2019-04-20 20:10

David Aubry został bohaterem przedostatniego dnia mistrzostw Francji w Rennes. Dwudziestotrzylatek wygrał w sobotę rywalizację na 800 m stylem dowolnym. Przy okazji poprawił rekord Francji i pokazał, że podczas nadchodzącego wielkimi krokami czempionatu globu w koreańskim Gwangju będzie jedym z poważnych kandydatów do zajęcia miejsca w finale tej konkurencji.

Brazylia: Żabkarze pokazali moc

Szymon Gagatek 2019-04-20 01:11

Aż czterech brazylijskich żabkarzy złamało barierę jednej minuty w finale rywalizacji na 100 m stylem klasycznym podczas czwartego dnia Trofeu Maria Lenk w Rio de Janeiro. Walka toczyła się o wysoką stawkę - miejsca w kadrze na mistrzostwa świata w Gwangju. Zwycięsko z tego wyrównanego starcia wyszli Felipe Lima oraz Joao Gomes Jr., którzy wspólnie stanęli na najwyższym stopniu podium.

Wielka Brytania: Siła żabkarzy. Bariera 2:08 to już nie problem

Szymon Gagatek 2019-04-19 22:14

Styl klasyczny to już od kilku lat bardzo mocna strona wyspiarskiego pływania. W trakcie czwartego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii, które odbywają się w Glasgow, udowodnili to James Wilby i Ross Murdoch. Obaj zakończyli finał 200 m stylem klasycznym z wynikami poniżej dwóch minut i ośmiu sekund. Niezłe rezultaty uzyskiwali też triumfatorzy pozostałych trzech konkurencji.

Francja: Sztandarowa sztafeta wraca do gry!

Szymon Gagatek 2019-04-19 21:11

Francuskie pływanie przez wiele lat kojarzyło nam się z bardzo mocną sztafetą 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn. Świetne wyścigi z igrzysk w Pekinie, Londynie i Rio czy złote medale innych wielkich międzynarodowych imprez odeszły w zapomnienie po braku kwalifikacji na ostatnie mistrzostwa świata i odpadnięciu w eliminacjach mistrzostw Europy w Glasgow. Jednak w tym roku Trójkolorowi znów mają być mocni! 

Brazylia: Zadanie wykonane, eksportowa sztafeta z minimum

Szymon Gagatek 2019-04-19 00:14

Wyjątkowe podejście brazylijskich trenerów do męskich sztafet 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym, które mają w Gwangju powalczyć o olimpijskie kwalifikacje, zaczyna procentować. Podczas trzeciego dnia Trofeu Maria Lenk w Rio de Janeiro specjaliści od 100 m stylem dowolnym nie mieli żadnych problemów z wypełnieniem minimum, które zagwarantowało im miejsca w kadrze na mistrzostwa świata.

Wielka Brytania: Pierwszy rekord w Glasgow!

Szymon Gagatek 2019-04-18 22:41

Podczas trzeciego dnia krajowego czempionatu w Glasgow kibice doczekali się pierwszego rekordu Wielkiej Brytanii. Jego autorem został Duncan Scott, który okazał się zdecydowanie najszybszy na dystansie 100 m stylem dowolnym. W czwartkowe popołudnie bardzo wartościowe rezultaty uzyskali też Max Litchfield na 400 m stylem zmiennym i Daniel Jervis na 1500 m stylem dowolnym.

Francja: Popisy gwiazd

Szymon Gagatek 2019-04-18 21:30

Mistrzostwa Francji są już na półmetku. Trzeciego dnia zawodów w Rennes pokaz swoich możliwości dały gwiazdy pływania znad Sekwany: Jeremy Stravius i Charlotte Bonnet. Trzydziestojednolatek popisał się świetnym wynikiem w eliminacjach 50 m stylem grzbietowym, dzięki czemu zapewnił sobie kwalifikację do kadry narodowej na szósty czempionat globu w karierze.

Brazylia: Argentynka z rekordem kontynentu

Szymon Gagatek 2019-04-18 12:00

Julia Sebastian została bohaterką drugiego dnia Trofeu Maria Lenk w Rio de Janeiro. Dwudziestopięcioletnia argentyńska zawodniczka obroniła tytuł wywalczony przed rokiem i ustanowiła nowy rekord Ameryki Południowej na dystansie 200 m stylem klasycznym. Poprzednie historyczne osiągnięcie również należało do niej i było gorsze o ponad pół sekundy. 

Wielka Brytania: Dublet Peaty'ego

Szymon Gagatek 2019-04-18 11:47

W trakcie drugiego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii w Glasgow nie było mowy o niespodziance w zmaganiach żabkarzy. Po świetnym występie i złotym medalu na 100 m stylem klasycznym, Adam Peaty dołożył kolejny triumf, tym razem na o połowę krótszym dystansie. Anglik swój sukces okrasił najlepszym w tym roku czasem na świecie i może już spokojnie szykować się do startu w czempionacie globu.

Francja: Mocni długodystansowcy

Szymon Gagatek 2019-04-18 11:27

Kadra Francji na mistrzostwa świata powiększyła się w środę o kolejne trzy osoby. Swoją kwalifikację przypieczętowali długodystansowcy oraz Beryl Gastaldello, która zwyciężyła na 100 m stylem grzbietowym. David Aubry i Damien Joly pokazali się z bardzo dobrej strony na 1500 m stylem dowolnym, dwukrotnie w trakcie dwóch dni krajowego czempionatu łamiąc barierę piętnastu minut.

Brazylia: Sztafety mają pierwszeństwo

Szymon Gagatek 2019-04-17 13:04

Działacze brazylijskiej federacji pływackiej wiedzą, co w tym roku będzie najważniejsze. W trakcie rozpoczętych we wtorek zawodów Trofeu Maria Lenk w pierwszej kolejności wszystko skupi się wokół walki o miejsca w kadrze na mistrzostwa świata w konkurencjach sztafetowych. Wszystko po to, by już w Gwangju zapewnić sobie jak najwięcej kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Wielka Brytania: Peaty poza zasięgiem

Szymon Gagatek 2019-04-17 12:33

O tym, że Adam Peaty jest jedyny w swoim rodzaju, wiedzą chyba wszyscy fani pływania. Anglik w trakcie pierwszego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii w Glasgow po raz kolejny udowodnił, że obecnie znajduje się całkowicie poza zasięgiem żabkarskiego świata. W finale swojej koronnej konkurencji, na dystansie 100 m stylem klasycznym, po raz dziesiąty w karierze złamał barierę 58 sekund. 

Francja: Wymagania przerastające możliwości

Szymon Gagatek 2019-04-17 12:07

Mistrzostwa Europy w 2018 roku dały Francuzom nadzieję, że ich pływanie zaczyna wychodzić z niemałego kryzysu. Pierwszy dzień tegorocznej walki o miejsca w kadrze na czempionat globu w Gwangju nie był jednak zbyt optymistyczny. Rygorystyczne wymagania krajowej federacji sprawiły, że we wtorek w Rennes wszystkie normy wypełniła tylko jedna pływaczka, Marie Wattel.

Poznaliśmy terminarz igrzysk w Tokio!

Szymon Gagatek 2019-04-16 14:15

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio przedstawili szczegółowy program zawodów. Wiemy już jakie konkurencje będą rozgrywane w poszczególnych dniach oraz w jakich godzinach będą się rozpoczynały sesje eliminacyjne i finałowe. Ostatecznie potwierdziły się zapowiadane od dawna postanowienia Japończyków o rozgrywaniu pływackich zmagań w formacie podobnym do tego z igrzysk w Pekinie.