Aktualności

Rok bez wielkiego pływania. MŚ na krótkim basenie przełożone [AKTUALIZACJA]

Szymon Gagatek 2020-05-21 12:53

Takiej decyzji podjętej już na tym etapie walki z pandemią raczej trudno było się spodziewać. A jednak, działacze Miedzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) postanowili przesunąć mistrzostwa świata na krótkim basenie, które miały się odbyć w grudniu w Abu Zabi, na 2021 rok. To oznacza, że w tym roku wielkiego pływania na międzynarodowej imprezie już nie zobaczymy.

Swimexpress #4: Nieoczekiwana zmiana trenera

Szymon Gagatek 2020-05-16 22:12

W wielu krajach świata najlepsi pływacy powoli wracają do treningów. Reprezentanci Polski od kilku dni trenują już w Wałczu i Spale, trwa oczekiwanie na otwarcie pływalni dla pozostałych zawodników i powrót do normalności. W międzyczasie z różnych stron docierają rozmaite - czasem ciekawe, czasem zaskakujące - informacje. Co wydarzyło się zatem w ostatnich dniach?

Polscy pływacy w #dontrushchallenge!

Szymon Gagatek 2020-05-06 18:48

Powszechna izolacja sprawia, że do głowy przychodzą różne kreatywne pomysły. Od jakiegoś czasu w sieci krąży #dontrushchallenge. W skrócie wyzwanie polega na nagraniu i zmontowaniu w jedną całość krótkich filmików, w trakcie których prezentowana jest jakaś metamorfoza. Dziś doczekaliśmy się premiery klipu z udziałem naszej pływackiej reprezentacji. To trzeba zobaczyć!

Oficjalnie: Nowa data mistrzostw Europy

Szymon Gagatek 2020-05-05 19:41

Działacze Europejskiej Federacji Pływackiej potrwierdzili nową datę mistrzostw Europy w sportach wodnych. Stało się to, o czym kilka dni temu wspominał prezes węgierskiego związku Sándor Wladár. Impreza dla najlepszych zawodników Starego Kontynentu zostala przełożona na maj 2021 roku. Zmagania będą poprzedzać igrzyska olimpijskie w Tokio, tak jak miało to mieć miejsce w tym roku.

Swimexpress #3: Nowe okoliczności, nowe daty

Szymon Gagatek 2020-05-05 15:44

Europejska Federacja Pływacka zaprzeczyła doniesieniom o nieprawidłowościach finansowych czołowych działaczy. Węgierskie źródła piszą o tym, że sytuacja może wynikać z personalnego konfliktu pomiędzy Paolo Barellim i Bartolo Consolo. Na rozwiązanie sprawy przyjdzie nam poczekać. Afera w LEN to jednak na szczęście tylko jedna z wielu rzeczy, dziejących się obecnie w pływackim świecie.

Afera w LEN. Czołowi działacze oskarżeni o nadużycia finansowe

Szymon Gagatek 2020-05-03 20:00

Władze europejskiego pływania w tarapatach. Trzech czołowych działaczy, na czele z szefem organizacji Paolo Barellim, zostało oskarżonych o nieprawidłowości finansowe w latach 2014-2017. Sprawa ujrzała światło dzienne poprzez działania podjęte przez Paolo Consolo, przewodniczącego LEN w latach 1990-2008. Dokumenty dotyczące nadużyć przekazano już do sądów we Włoszech i w Szwajcarii. 

Ledecky i "The Last Dance", czyli jak mistrzyni olimpijska poznała Michaela Jordana

Szymon Gagatek 2020-05-02 21:48

"The Last Dance" - serial dokumentalny o ostatnim sezonie Michaela Jordana w Chicago Bulls - z miejsca stał się wyjątkowo popularny czy to w amerykańskim ESPN, czy na Netflixie. Wśród widzów znalazła się nawet Katie Ledecky. Gwiazda pływania miała dodatkowy powód, by zasiąść przed ekranem. Jordana poznała osobiście, gdy miała zaledwie kilka lat, czym pochwaliła się w mediach społecznościowych.

Swimexpress #2: LEN nie potwierdza słów Wladára [AKTUALIZACJA]

Szymon Gagatek 2020-05-01 20:12

Terminarz zawodów pływackich na najbliższe tygodnie i miesiące zmienia się z dnia na dzień. Jedni odwołują kolejne zawody, drudzy planują daty, w których będą je mogli przeprowadzić, gdy pandemia minie. Całe zamieszanie może jeszcze trochę potrwać i trzeba się na to przygotować. Na szczęście pojawiają się też optymistyczn i pozytywne wiadomości. 

Mistrzostwa Europy jednak nie w tym roku

Szymon Gagatek 2020-04-30 22:25

Prezes Węgierskiej Federacji Pływackiej Sándor Wladár poinformował w wypowiedzi dla węgierskiej stacji telewizyjnej M1, że mistrzostwa Europy w sportach wodnych nie odbędą sie w tym roku. Pierwotnie planowano rozegranie zawodów w maju, a po wybuchu pandemii koronawirusa przesunięto je na drugą połowę sierpnia. Tym razem konkretnej daty czempionatu nie poznamy jeszcze długo.

Swimexpress #1: Nowy klub Kizierowskiego

Szymon Gagatek 2020-04-26 14:26

W czasie trwania pandemii pływalnie w wielu krajach są zamknięte, zawody praktycznie na całym świecie odwołane, ale to wcale nie musi oznaczać braku ciekawych informacji. Czas podsumować kilka, które w ostatnim czasie obiegly świat. Dziś między innymi o nowym wyzwaniu Bartosza Kizierowskiego czy datach kwalifikacji olimpijskich w USA, Kanadzie i Japonii.

Sydney 2000: Czterech powietrznych gitarzystów

Szymon Gagatek 2020-04-12 20:10

Rywalizacja sztafet 4x100 m stylem dowolnym pojawiła się w programie olimpijskim w 1964 roku. Przez długi czas niepokonani w tej konkurencji byli Amerykanie. Łącznie na igrzyskach triumfowali 7 razy z rzędu. Dopiero w 2000 roku w Sydney, przy ogłuszającym dopingu miejscowych kibiców, ich passę przerwali Australijczycy. To niezwykłe starcie dwóch wielkich pływackich nacji na dobre przeszło do historii. 

Kolejna impreza wypada z kalendarza. MEJ dopiero w 2021 roku?

Szymon Gagatek 2020-04-02 16:23

Z powodu rozprzestrzeniającego się po całym świecie koronawirusa kolejna wielka impreza pływacka nie będzie mogła odbyć się w tym roku w planowanym terminie. Tym razem mowa o mistrzostwach Europy juniorów, które miały zostać zorganizowane na początku lipca w szkockim Aberdeen. Dziś władze Brytyjskiej Federacji Pływackiej wydały oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Myślisz, że wszystko stracone? Zacznij trenować mentalnie.

Joanna Budzis 2020-04-01 21:23

Czy wiesz, że medytacja ma potwierdzone, pozytywne działanie zarówno na twoje codzienne samopoczucie i zdrowie jak i niezbędne umiejętności startowe? Medytując zwiększasz swoje szanse na osiągnięcie sportowych celów. 

 

Zaprogramowani na stres – Twój instynkt przetrwania

Trzynaście lat minęło. Sawrymowicz ze złotem w Melbourne

Szymon Gagatek 2020-04-01 20:29
Dokładnie 1 kwietnia 2007 roku cieszyliśmy się z ostatniego złotego medalu w mistrzostwach świata w pływaniu na długim basenie. Na Rod Laver Arena w Melbourne Mateusz Sawrymowicz nie miał sobie równych na 1500 m stylem dowolnym. W pokonanym polu zostawił Jurija Priłukowa, Davida Daviesa czy Granta Hacketta. Z okazji tej rocznicy warto dziś na moment ponownie przenieść się do Australii.

Reprezentanci Węgier z koronawirusem. Wśród nich mistrzyni świata

Szymon Gagatek 2020-03-31 22:46

Aż dziewięć osób ze składu lub sztabu reprezentacji Węgier otrzymało pozytywny wynik testów na obecność koronawirusa. Jako pierwsza poinformowała o tym mistrzyni świata z Gwangju na 200 m stylem motylkowym Boglarka Kapas. Nie trzeba było wcale długo czekać, by okazało się, że zarażeni wirusem są również jej koledzy z kadry: Dominik Kozma, David Horvath i Richard Bohus. 

Japońskie media: Igrzyska na wiosnę?

Szymon Gagatek 2020-03-27 22:37

Pandemia koronawirusa spowodowała, że po raz pierwszy w nowożytnej historii letnie igrzyska odbędą się w roku nieparzystym. We wtorek prezydent MKOl Thomas Bach i premier Japonii Shinzo Abe podjęli wspólną decyzję, że olimpijskie zmagania zostaną przesunięte na przyszły rok. Nie podali jednak dokładnej daty imprezy. Po kilku dniach pojawiły się głosy, że poważnie rozważany jest wiosenny termin.

Przyspieszona decyzja! #Tokio2021

Szymon Gagatek 2020-03-24 14:44

Jeszcze w niedzielę władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dawały sobie cztery tygodnie na podjęcie decyzji w sprawie terminu igrzysk olimpijskich w Tokio. Rosnące z każdą chwilą głosy protesu przeciw rozegraniu zawodów w pierwotnym terminie znacznie przyspieszyły jednak ostateczny werdykt. Dziś ogłoszono, że impreza odbędzie się w stolicy Japonii w przyszyłym roku, najpóźniej latem.

Szef MKOl: Igrzysk nie da się przełożyć jak meczu piłkarskiego

Szymon Gagatek 2020-03-22 20:24

Jeszcze maksymalnie cztery tygodnie trzeba będzie poczekać na ostateczną decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie rozegrania igrzysk olimpijskich w Tokio. Władze MKOl, pod naciskiem coraz większej liczby sportowców i federacji, ogłosiły datę graniczną na ustalenie dalszych działań. Jedno jest pewne - igrzyska nie zostaną odwołane i wymazane z kalendarza.