Świat

Gwangju 2015: Sztafeta piąta w kwalifikacjach! Mamy finał!

Szymon Gagatek 2015-07-10 03:58

Polska sztafeta 4x100 m stylem zmiennym zakwalifikowała się do finału podczas ostatniej sesji kwalifikacyjnej na uniwersjadowej pływalni w koreańskim Gwangju! Nasi reprezentanci wystąpili w kwalifikacjach w składzie: Krzysztof Morawski, Dawid Szulich, Michał Poprawa i Filip Wypych, a czas jaki uzyskali dał im piąte miejsce w całej rywalizacji.

Polacy, pierwotnie awizowani przez organizatorów do startu w pierwszej, bardzo słabo obsadzonej serii, ostatecznie popłynęli w ostatnim z rozstawionych wyścigów. Bezpośrednia rywalizacja z najlepszymi musiała wpłynąć korzystnie na ich postawę. Zmagania bardzo dobrze otworzył Morawski, który 100 metrów stylem grzbietowym pokonał w 56.21 s, a więc tylko minimalnie wolniej od swojego rekordu życiowego. Na kolejnej zmianie Szulich uzyskał czas 1:02.01 i wyprowadził naszą sztafetę na czwartą pozycję, której nie oddaliśmy już do końca. Świetnie na odcinku w stylu motylkowym spisał się Michał Poprawa (52.20 s), a dobrą zmianę dał również Filip Wypych (49.88 s). Suma czasów poszczególnych reprezentantów naszego kraju złożyła się na wynik 3:40.30, gorszy tylko od rezultatów Rosjan (3:37.68), Amerykanów (3:39.24), Australijczyków (3:39.26) i Japończyków (3:39.88).

Wśród kobiet w tej samej konkurencji najlepsze były Amerykanki, które rano popłynęły w „rezerwowym” składzie. Rachel Bootsma, Lillia King, Christina Bechtel i Abbigail Weitzeil uzyskały czas 4:03.03 i o ponad sekundę wyprzedziły Japonki oraz Włoszki. Po południu w zespole USA dojdzie zapewne do sporych zmian, które jeszcze wyraźniej podkreślą dominację Stanów Zjednoczonych w drużynowych zmaganiach. Wielce prawdopodobne, że Bootsma zostanie zastąpiona przez Elizabeth Pelton, na miejsce Bechtel wskoczy Felicia Lee, a wyścig będzie kończyć mistrzyni Uniwersjady na 100 m stylem dowolnym, Shannon Vreeland, która popłynie po swoje piąte złoto w Gwangju.

Rano rozegrano także kwalifikacje w jednej konkurencji indywidualnej. Na dystansie 400 m stylem zmiennym mężczyzn Polaków zabrakło, a najlepszy czas uzyskał Max Litchfield z Wielkiej Brytanii (4:16.72), który o ponad sekundę wyprzedził Travisa Mahoney’a z Australii (4:17.93) oraz Jay’a Litherlanda z USA (4:18.26).