Świat

Popisowy występ Czerniaka w Gijon!

Szymon Gagatek 2015-11-30 00:40

Konrad Czerniak mocnym akcentem zakończył swój udział w zimowych mistrzostwach Hiszpanii. Na pływalni w Gijon w trakcie weekendu nasz reprezentant aż pięciokrotnie stawał na podium, w tym cztery razy na najwyższym jego stopniu. Dziś zwyciężył między innymi na dystansie 100 m stylem dowolnym, uzyskując bardzo wartościowy wynik.

Cztery długości basenu Czerniak przepłynął w 46.76 s, wyprzedził o niemal dwie sekundy swoich najgroźniejszych rywali i poprawił rekord czempionatu. Lepsze rezultaty w trakcie kariery był w stanie uzyskać tylko trzykrotnie: na mistrzostwach Polski w 2009 roku oraz w Pucharach Świata w Tokio (2013) i Dausze (2014). Dodatkowo warto wspomnieć, że taki czas daje mu w tym momencie drugie miejsce w tej konkurencji na całym świecie w nowym sezonie! W ostatnich tygodniach lepiej radził sobie jedynie Cameron McEvoy - złoty medalista z australijskiego czempionatu w Sydney (46.31 s). 

W okresie zimowym do tej pory łącznie tylko pięciu zawodników złamało barierę czterdziestu siedmiu sekund na dystansie 100 m stylem dowolnym - dwóch z nich to Polacy! Tuż za plecami Czerniaka znajduje się bowiem Sebastian Szczepański. To właśnie zawodnik Kornera Zielona Góra na najbliższych mistrzostwach Europy w Netanji będzie naszym reprezentantem w tej konkurencji. Czerniak skupi się jedynie na walce na 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym.

Najlepsi zawodnicy na świecie w tym sezonie:
46.31   Cameron McEvoy (Australia)
46.76   Konrad Czerniak (Polska)
46.79   Sebastian Szczepański (Polska)
46.89  
Mehdy Metella (Francja)
46.98   Marco Orsi (Włochy)

Podopieczny Bartosza Kizierowskiego swój dorobek powiększył jeszcze o kilka innych medali. Na najwyższym stopniu podium stanął na 50 m stylem dowolnym (21.47 s) oraz wraz z kolegami z C.N. Sabadell w rywalizacji sztafet 4x50 i 4x100 m stylem zmiennym (22.82 s i 50.65 s na odcinkach w stylu motylkowym). Natomiast wśród delfinistów na sprinterskim dystansie, choć udało mu się poprawić swój najlepszy tegoroczny rezultat, musiał się zadowolić srebrnym medalem. Lepszy wynik zdołał bowiem uzyskać Miguel Ortiz-Canavate (22.93 s), wyprzedzając naszego zawodnika o dokładnie trzydzieści dziewięć setnych sekundy.

Trzydniowe mistrzostwa były istotne dla Hiszpanów ze względu na pojawienie się w Gijon gwiazdy iberyjskiego pływania, Mirei Belmonte, wracającej do startów po krótkiej przerwie. Zawodniczka, która zrezygnowała z występu w mistrzostwach świata w Kazaniu przede wszystkim po to, by lepiej przygotować się do Rio, powoli odzyskuje wysoką formę. Podczas krajowego czempionatu była najlepsza w siedmiu konkurencjach: sześciu indywidualnych (400, 800 i 1500 m stylem dowolnym; 200 m stylem motylkowym oraz 200 i 400 m stylem zmiennym), a także w jednej sztafetowej (4x100 m stylem dowolnym).

KOMPLET WYNIKÓW