Polska

MP Lublin: Rekordowy popis Juraszka!

Joanna Kwatera 2017-05-18 22:19

Druga konkurencja rozgrywanych w Lublinie mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców - 50m stylem dowolnym przyniosła kibicom wiele nieoczekiwanych rezultatów. Moc znakomitych wyników w finale mężczyzn, okraszonym rekordem kraju Pawła Juraszka oraz brak kwalifikacji na mistrzostwa świata królowej sprintu.

Wśród pań faworytki na starcie były dwie: Aleksandra Urbańczyk i Anna Dowgiert. Obie oszczędzały siły w eliminacjach, chcąc rzucić na szalę wszystkie swoje siły w wyścigu finałowym. Jak torpeda od samego startu do mety pomknęła zawodniczka AZS Uł. Pł. Łódź wyprzedzając wyraźnie całą resztę stawki. Na finiszu przeżyła jednak rozczarowanie, gdyż czas jaki wyświetlił się na tablicy wyników – 25.37, okazał się zdecydowanie słabszy niż wynosi minimum kwalifikacyjne do Budapesztu, a od którego szybciej pływała choćby podczas ostatnich zawodów z cyklu Grand Prix Polski w Opolu. 0,39 sekundy za Łodzianką na mecie zameldowała się Anna Dowgiert, ale jej druga pozycja nie była już tak przekonująca jak wydawała się być przed wyścigiem. Tylko trzy setne sekundy wolniej przepłynęła ten dystans znakomita szesnastolatka reprezentująca Juvenię Wrocław – Kornelia Fiedkiewicz, której wynik 25.79, oprócz bycia nowym rekordem życiowym, okazał się znacznie lepszy niż wymagane minimum nie tylko na mistrzostwa Europy juniorów w Netanji, ale także juniorski czempionat globu w Indianapolis. Oprócz niej bilet do Izraela wywalczyły też siódma w finale Aleksandra Polańska (25.91) i ósma Karolina Jurkiewicz (26.16).

Fantastycznych emocji dostarczył kibicom wyścig sprinterski w stylu dowolnym wśród mężczyzn. Niezwykle ciekawie zapowiadała się walka o tytuł pomiędzy jego obrońcą Konradem Czerniakiem, a pływakami, którzy w zeszłym roku we Floating Arenie ex aequo zajęli drugą lokatę – Pawłem Juraszkiem i Filipem Wypychem. Już rano szybciej niż wymagane minimum kwalifikacyjne na czempionat globu pływała wspomniana srebrna dwójka ze Szczecina. W finale pierwszą połowę dystansu zawodnicy przepłynęli niemal równo i ciężko było wyłonić wśród nich faworyta. Jednak w drugiej części wyścigu mocno na prowadzenie wysunął się pływak z Dzierżoniowa, docierając do ściany finiszowej z czasem 21.68, a więc nowym rekordem Polki w tej konkurencji! Juraszek pokonał ten dystans cztery setne sekundy szybciej niż zrobił to Czerniak na mistrzostwach świata w Rzymie w 2009 roku w stroju poliuretanowym. To pierwszy złoty medal mistrzostw Polski reprezentanta 9 Dzierżoniów w karierze, a dzięki uzyskanemu rezultatowi wpisał on swoje nazwisko na tegorocznych top listach aż na czwartej pozycji wśród najlepszych sprinterów w stylu dowolnym na świecie. Piąty raz w historii mistrzostw kraju w finale została złamana granica dwudziestu dwóch sekund w tej konkurencji, a Juraszek był dziś jedynym zawodnikiem, któremu udało się tego dokonać. Za nim do mety dotarli Konrad Czerniak, notując czas 22.09 oraz Filip Wypych (22.21) i Paweł Sendyk (22.42), a wynik każdego z nich okazał się lepszy niż minimum kwalifikacyjne do Budapesztu oraz uniwersjadę w Tajpej. Do stolicy Węgier poleci jednak tylko dwóch pierwszych w tym wyścigu.

W finale B na tym dystansie zwyciężył Jakub Kraska (Piątka Konstantynów Łódzki), który uzyskał rezultat 22.80, a za nim na metę wpadł Karol Ostrowski (MKP Szczecin) z wynikiem 23.04. Obaj pływacy, bijąc tym samym swoje rekordy życiowe w tej konkurencji, wywalczyli sobie przepustkę na mistrzostwa Europy juniorów w Netanji.